Van de hoofdredacteur Kroonleden Nieuwe leden per 15 augustus 2012 Colofon f-zx ■Ü&MO TT r. Inleveren kopij voor Waterschans 4, 2012 vóór 1 november 2012 Beste Leden, Met een geslaagde excursie naar Leuven eind augustus heeft de Geschiedkundige Kring het activiteitenseizoen 2012 - 2013 geopend. Op nieuw is de werkgroep excursies onder Leiding van Wim van Nieuwenhuijzen er in geslaagd een stadsbezoek te organiseren waarvoor de intekening het aantal beschikbare plaatsen overtrof en dat in alle opzichten voldeed aan de verwachtingen. In het maartnummer van dit jaar trof u een oproep aan belangstel lenden voor een op te richten redactie van de website van de Ge schiedkundige Kring. De reden hiervoor is dat het bestuur voor de communicatie met de leden meer gebruik wil gaan maken van het internet. Niet alleen om u van informatie te voorzien, maar ook om met u te communiceren, interactief dus. Inmiddels is de redactie, vijf man sterk, gevormd en van start gegaan. De leiding is in handen van Laurijs Weyts, webmaster en lid van het bestuur. De redactie verkeert nog in de startfase: nadenken over hoe de Kring het middel internet beter kan uitbuiten en - in samenhang daarmee - werken aan een nog meer toe gankelijke en volledige site. SCHOOL VOOR GESCHIEDENIS De School voor Geschiedenis gaat haar derde jaar in. Opnieuw met twee eerstejaars groepen! Nieuw dit jaar zijn de modules. Eenheden van telkens drie bijeenkomsten over een geschiedenisthema. Cursisten die voor het eerste en het tweede cursusjaar een certificaat hebben ontvangen kunnen intekenen op een of meer modules. Voor het cur susjaar 2012-2013 betreft dit: 62 deelnemers. Volgend jaar zullen dit er meer zijn, omdat er dan weer een tweede jaar afzwaait. Het bestuur en de werkgroep School voor Geschiedenis zijn zich be wust van de verantwoordelijkheid die zo'n onderneming met zich mee brengt, voor de kwaliteit, voor de organisatie en vooral ook voor de continuïteit. Dit cursusjaar zijn er 188 deelnemers die rekenen op een vervolg. Eenmaal van start is er geen weg terug meer; gewekte ver wachtingen dienen te worden ingevuld! Tegenover de plichten die zo'n onderneming met zich brengt is, staat de vol doening bij de cursisten, bij de docenten, bij de werkgroep onder leiding van Frans Witjes en Hilde van de IJssel en bij het bestuur. WIJKEXCURSIE Tenslotte wijs ik u op de wijkexcursie naar Het Fort op zondag 28 oktober. Bij deze excursies staat de stedenbouwkundige ontwikkeling van de betreffende wijk centraal. Wij bezochten reeds Oud-Oost en Nieuw-Borgvliet en beide waren een succes. Deze keer is Het Fort aan de beurt. De uitnodiging staat elders in dit blad. Ad van den Bulck, voorzitter STARTFASE Dat Bergen op Zoom een zeer rijke historie heeft, hoef ik u als trouwe le zer van dit blad, al lang niet meer te vertellen. Dat die geschiedenis dit jaar extra nadruk krijgt valt alleen maar toe te juichen. Daarbij hoef ik u denk ik alleen maar te wijzen op het voorbije weekend van 8 en 9 september, toen Bergen op Zoom optrad als organisator van de Vestingste- dendagen. In de monumentale setting van ons prachtige centrum kwamen de troubadours, gil den, schutterijen en soldaten extra tot hun recht en heeft Bergen op Zoom zich weer van haar beste kant laten zien aan. Samen met duizenden andere toeschouwers heb ik genoten van de his torische veldslag. Zelfs het weer werkte mee, hoewel sommige gekostumeerde deelnemers daar wellicht anders overdachten. Naast ons eigen Bergse themajaar is 2012 ook het jaar van de buitenplaatsen. Een buitenplaats is een monumentaal huis, al dan niet met bij gebouwen, dat een onlosmakelijk geheel vormt met een omliggende tuin of park. Buitenplaat sen werden in de periode van 1600 tot 1900 gebouwd door gefortuneerde stadmensen, die in de warme zomermaanden het ongezonde leefklimaat (epidemieën) en de stank (vervuilde grachten) van de stad op deze manier ont vluchtten. De meeste buitenplaatsen vinden we dientengevolge dan ook in het westen, waar de verstedelijking van oudsher het grootst is. Am sterdamse regenten uit de zeventiende en acht tiende eeuw bijvoorbeeld bouwden in de directe omgeving van hun woonplaats zo'n buitenhuis waar 's zomers uitgebreid gerecreëerd en van de frisse lucht en prachtige natuur genoten werd. Hoewel in minder grote getale hebben we ook in onze omgeving een aantal van dergelijke bui tenplaatsen, die zeker de moeite van het bezoe ken waard zijn. Dicht bij huis is dat ten eerste Landgoed Mattemburgh, maar ook Landgoed Dassenberg te Steenbergen is een aanrader. Wat verder van huis heeft Breda maar liefst tien buitenplaatsen te bieden, hoewel niet allen vrij te bezoeken zijn. Mocht u nog een vrij weekend hebben, dan kunt u op deze manier cultuur en natuur combineren. Uw Waterschans is deze keer goed gevuld. We waren u het tweede en laatste deel van het artikel van Johanna Jacobs nog verschuldigd. Centraal staat daarin de renovatie van het Esperanto-monument. De bijdrage van Ad van Moll is naar mijn mening vooral zo boeiend om dat het een inkijkje geeft in de (soms moeizame) zoektocht naar informatie. Iets waar elke his toricus of genealoog vroeg of laat wel een keer tegenaan loopt. Ik wens u veel leesplezier! Irene van Kemenade Dhr. G. Bakx Bergen op Zoom Dhr. A.H.J.M. Bennaars Vlissingen Mevr. M.L.P. Brooijmans Bergen op Zoom Mevr. M. Franken Bergen op Zoom Mevr. D. Hendrikse Bergen op Zoom Mevr. D. van Hoof Bergen op Zoom Mevr. M. van Kaam Bergen op Zoom Dhr. A.C.J. Suijkerbuik Bergen op Zoom Mevr. C. de Weerd Bergen op Zoom Mevr. D.J.G.M. Winkel-Slokkers Bergen op Zoom De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic 79 De Waterschans 3 - 2012 De Water-sc-harrs D J - - - 42ste j^Lg^ngSiK 3,'sepre'niPeT 2012 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteam0geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Erelid Dr. W.A. van Ham Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal] per jaar Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Jan van Tienen Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Jac Backx Tineke van Dam Jaap Dekker (redactiesecretaris) Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Marieke Liefting Jan Peeters Yolande Kortlever Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij Vis Offset Alphen aan den Rijn J" Foto omslag: F. Kolfs geeft kennis van zijn personalia. FAU STO NUMINE BERGA VICTRIX 1 1

De Waterschans | 2012 | | pagina 2