F.KOLFS AET 43 I A R 1823 IS NAR FREDERIKSHOFT MET VROUW EN KINT HEFT HEIR 2MANT F.KOLFS IS GEBOREN TOT BERLAER BY LIER OF BALDER IK SEG AE DUE 1823 AE MANT SEPTEMBER F. Kolfs geeft kennis van zijn personalia. heel oud en bevat net als de wand in de gijzelka- mer allerlei teksten die door de gebruikers van de cel zijn gekerfd.2 Gevangene Kolfs De naam Kolfs komt een paar keer voor op de deur, soms heel groot. Er staat bijvoorbeeld net boven de tekst met 'manneken pis': In het Latijn zijn de letters 'aet' de afkorting van 'aetas' waarmee je de leeftijd van iemand aan geeft, 'iaer' is een oude spelling van het woord 'jaar'. Waarschijnlijk staat er dus: F Kolfs leef tijd 43 jaar. De tweede regel informeert ons dat hij schrijft in 1823 en dat hij naar Frederikshoft gaat met vrouw en kind. De locatie Frederikshoft is onbe kend. In regel vier staat dat hij in deze cel twee maan den gezeten heeft. De letters staan zo door elkaar dat je ook kunt lezen dat hij daar met vrouw en kind heeft gezeten. Duidelijker is zijn uitspraak over de geboorteplaats: de plaats Berlaer (in België, bij de stad Lier) die nu ook nog steeds Balder genoemd wordt. De tekst 'ik seg ae-deu' is te lezen als 'oudoe' of als 'adieu'. De man kan toch niet zomaar twee maanden cel krijgen zonder veroordeling? Helaas zijn de politie- of strafdossiers uit die tijd niet meer te vinden in de archieven. De Waterschans 3 - 2012 84 Op de zoektocht naar gezagsdragers die rele vant kunnen zijn, worden wel de namen van de cipier, van het hoofd van politie en van de burge meester gevonden. Cipier is Jan Becht die zelf in de poort woonde in de kamer boven de doorgang. Van zijn be noeming in 1804 is nog een akte bewaard. Veel Bergenaren kennen hem uit de verhalen over Josina Peereboom, die optreedt in het open luchtspel 'De Schande van Sanne'. In september 1823 als F. Kolfs daar opgesloten is, is Becht 48 jaar en woont in de poort met zijn vrouw Anna Barbara Weller (44 jaar). Hun drie oudste dochters zijn dan al in de twintig en gaan in betrekking, onder anderen bij dominee Van der Koek. De daaropvolgende vier jongens zijn dan achttien, zestien, tien en acht jaar oud. Volgens de normen van die tijd zullen de twee oudsten hiervan wel werk hebben. Dan zijn ook nog in huis de kleuter Barbara van vier jaar en baby Adrianus van negen maanden. Ruim een jaar tevoren is hun kind Jacobus overleden, amper een week oud. Een vol huis dus als ze er allemaal zijn. Misschien gingen de kinderen wel buurten met de gevangenen.3 De commissaris van politie, Johannes Ludwig Langguth, is ook bekend. Het jaarverslag van het gemeentebestuur uit 1825 meldt: 'dat de plaatselijke verordeningen beter achtervolgd en gehandhaafd kunnen worden indien de activiteit van heer Commissaris van Politie meer te roe men was'. Hij zal het toch lang volhouden want in 1842, als hij 82 is en al dertig jaar commissa ris, moet de gemeente nog alle trucs uit de kast halen om hem weg te krijgen.4 Burgemeester van Bergen op Zoom is tussen 1818 en 1827 P.J. Cuypers, de stichter van land goed Mattemburgh. De Culturele Raad van de gemeente Berlaer zoekt voor mij tevergeefs in het bevolkingsre gister naar een Kolfs die geboren is rond 1780 en Frederikshoft is ook hier onbekend. Men adviseert mij het archief in Antwerpen te bena deren omdat daar de doopregisters van Balder bewaard worden. Een e-mail naar het Rijksarchief in Antwerpen wordt vrijwel meteen beantwoord: Geachte Heer, In de doop-, trouw- en begraafboeken van Bertaar vond ik een Franciscus Colfs, geboren op 16 maart 1780 als zoon van Joannes, afkomstig van Ber taar, en van Petronella van der Auwera, afkomstig van Onze-Lieve-Vrouw-Waver. Dit koppel was in Bertaar getrouwd op 18 oktober 1777. Franciscus' vader Joannes sterft vrij jong op 10 maart 1785, waarna Petronella vrij snel hertrouwt op 2 mei 1785 met Petrus Nees. Ik vermoed dat het gezin Colfs door het overlijden van vader wat aan lager wal is geraakt. Frederikshof is m.i. een vorm van Frederiksoord op de grens van Drente en Friesland, waar een Weldadigheidskolonie gevestigd was, waar landlo pers, kleine criminelen e.d. werden opgenomen. Wij wensen u nog veel succes bij uw verdere op zoekingen en groeten u vriendelijk, Erik Houtman; Werkleider; Rijksarchief Antwerpen Dat zal dus de gevangene zijn, weliswaar met C als beginletter maar fonetisch maakt dat geen verschil. Als inderdaad Frederiksoord bedoeld werd, dan komt toch de vraag op waarom men een zwerver uit Bergen op Zoom helemaal naar Drenthe stuurt? Nu ik zijn naam, geboortedatum en -plaats weet kan het archief in Bergen op Zoom misschien toch wel helpen. Stadshistoricus mevrouw Kortlever schrijft me dat mogelijk in het archief van Den Bosch nog gerechtelijke stukken te vinden zijn en dat de heer Wil Schackmann uit Groningen een boek over die koloniën heeft ge schreven.5 Er is zelfs van zijn hand een artikel in De Waterschans verschenen over de handel en wandel van een Bergs gezin en zijn wedervaren in de Drentse kolonie.6 In het artikel staat dat in onze stad bijdragen werden ingezameld waar door recht ontstond op het insturen van onze bedelaars. Vanuit het 'algemeen erkend welda dig karakter onzer natie' wordt geld toegezegd. Op 17 juni 1818 komt vanuit Bergen op Zoom (hiermee bij de eerste zeven plaatsen van het land) het bericht dat er 67 contribuanten zijn die allen vijf cent per week zullen geven. In 1819 gaan de eerste Bergse zwervers op transport naar Frederiksoord. De regenten van het weeshuis besluiten zelfs in 1821 om zes weeskinderen en twee behoef tige huisgezinnen te selecteren voor de kolonie. Daarvoor betaalt het weeshuis 360 gulden per jaar. Het is dus denkbaar dat Colfs met vrouw en 85 De Waterschans 3 - 2012 If

De Waterschans | 2012 | | pagina 5