Verslag lezing Han Leune 24 April 2012 Deel I baboe om gered te worden. Over haar 'huwelijk', door haar aangeduid met 'verloving' met de mohammedaanse man Mansor Adabi, zegt zij, dat zij wel gelukkig met hem is geweest. In een later stadium geeft zij aan spijt te hebben van de medewerking aan de tv-special en wil zij niets meer loslaten over dit stukje verleden." Op haar 25e verjaardag (24- maart 1962) wordt Bertha geïnterviewd door Het Paroot en dan geeft ze aan dat het haar nog steeds spijt dat het haar ouders gelukt is om haar in 1950 naar Nederland te krijgen. Zij werd na binnenkomst in Nederland voortdurend geschaduwd, maar zelf zegt Bertha dat zij op deze manier van de pers werd weggehouden, zodat zij niets kon vertellen van de werkelijke gang van zaken en de onenigheid die zij met haar ouders had. In 1999 vindt de terugkeer naar Maleisie plaats. Het gaat om een tv-documentaire voor de NPS, 'De Affaire' geheten. Zij bezoekt dan de plekken uit haar jeugd, volgens eigen zeggen.de enige periode dat zij echt gelukkig was. Bertha Hertogh is overleden op 8 juli 2009 te Huijbergen. Opgave geraadpleegde bronnen: Verantwoording afbeeldingen: De Waterschans 4 - 2012 154 Ad van den Bulck INLEIDING Met enige regelmaat leest u in BN/DeStem over de gemeentelijke plannen voor het Haven kwartier en de Geertruidapolder: de Bergse Veste. Het fort de Waterschans maakt daarvan deel uit en zal mogelijk bebouwd worden met huizen. Mogelijk ook niet, want zowel het ge meentebestuur als een groep belanghebbende erfgoedorganisaties, waaronder de Geschied kundige Kring, en watersportverenigingen zoeken naar een alternatief. Hoog tijd u te in formeren over dit verdedigingswerk, dat tot in de negentiende eeuw voor de vestingstad Ber gen op Zoom van grote betekenis was. Dit arti kel is gebaseerd op een lezing van prof. dr. Han Leune, gehouden in Bergen op Zoom op de le denvergadering van de Geschiedkundige Kring in april van dit jaar. Voor deze lezing heeft Leune veel nieuw archiefonderzoek gedaan en uitvoerig overlegd met dr. Willem van Ham en David Ross. U kunt zelf kennis nemen van zijn aantekeningen: http://www.hanleune.nl/ militaire-geschiedenis/139-de-waterschans- op-bergen-op-zoom. Deel I informeert u over de aanleiding tot de bouw in 1585, de rol van prins Willem van Oranje, de bouw zelf en de bemoeienis van de Staten van Zee land daarmee. Dan volgt in deel II (zie De Water schans 2013 nr. 1) een beschrijving van de beteke nis van de Waterschans voor de fortenlinies langs de Schelde en de Eendracht en voor de waterlinie Prins Willem van Oranje vanaf Steenbergen. De geschiedenis van het fort tot heden sluit hierbij aan. Deel II eindigt met een beschrijving van de actuele waarde van het restant van deze schans. 155 De Waterschans 4 - 2012 FAUSTD NUMINE BERQA VICTRIX 1) Archief Historisch Centrum het Markiezenhof (MHC) - a Archiefnummer 45 Gemeentepolitie; Inv.nrs. 67A-C Onder inv. nr. 67A zijn de rapporten van de bewaking van Bertha door de dienstdoende politieagenten te vinden, alsmede stukken die betrekking hebben op bijzondere voorvallen. Onder inv. nr. 67B vindt men de dreigbrieven inzake Bertha Hertogh Rapport onderzoek anonieme briefschrijvers. Apart dossier met inv. nr. 67B betreft: Geheim dossier Bertha Hertogh I. Onder inv. nr. 67C is te vinden: Geheim dossier Bertha Hertogh II, met onder andere de correspondentie van Mansor Adabi met Bertha en met J.C.Vermeulen. - b Archiefnummer 327, archief van het Comité Bertha Hertogh te Bergen op Zoom Bestaande uit: - correspondentie augustus - november 1950; - correspondentie 1950, dec -1952, 1959-1960; - Engelstalige krantenknipsels 1950-1951; - Nederlandstalige krantenknipsels 1950,1962 2 The Maria Hertogh Riots van G.M. George [18 oktober 2003) (oral history assignment). 3) Artikel van Prof.dr. Marlou Schrover: "Problematisation and particularisation: The Bertha Hertogh Story", (blz. 3-31) en foto van voorblad. Tijdschrift voor Sociale en Economische geschiedenis, jaargang 8, 2011, nr. 2 4) "Om de meisjes, voor de meisjes"; Prof. dr. Marlou Schrover in oratie van 23 mei 2011, Universiteit Leiden. Oe afbeeldingen zijn te vinden in de Beeldbank van het Markiezenhof: www.markiezenhof.nl in de rubriek Beeldbank onder de naam Bertha Hertogh Afb. 3. is een scan van Google maps Afb. 5. is een scan van de voorpagina van het Tijdschrift voor Sociale en Economische Geschiedenis, jaargang 8, 2011, nr. 2 De overige afbeeldingen zijn scans van archiefstukken uit archiefnummers 45 en 327, Historisch Centrum Markiezenhof. Afb.1Portretfoto's van Bertha, gemaakt voor haar identiteits kaart, bestemd voor alle grensposten ivm een mogelijke ontvoering (december 1950). Afb.2.: Bertha (I) en Che Aminah(r) met 2 onbekende personen (onbekende datum), Archief nr. 327. MHC. Afb.3.: Kaart Indonesië (vroeger Nederlands-lndië) en Maleisië; ter oriëntatie (overgenomen van Google maps) Afb.4.: Van der Gaag, landsadvocaat van Nederland, Bertha, Che Aminah, Mansor Adabi en Majid (voorzitter van Muslim Welfare Association en stiefvader van Mansor, augustus 1950. Beeldbank MHC. Afb.5.: Bertha met non in the Good Shepard, klooster in Singapore, waar Bertha verbleef in afwachting van haar reis naar Nederland. Deze foto deed veel stof opwaaien en was een kiem voor de onlusten die in Singapore ontbrandden 2 december 1950). Scan van voorpagina van Tijdschrift voor sociale en economische geschie denis, jaargang 8, 2011, nr.2 Afb.6.: Plan uitkammen gemeente; MHC, inv. nr. 67B, Geheim dossier Bertha Hertogh 1, nr. 30, 1e blad. Afb.7.: Getekende kaart van Bergen op Zoom en omgeving ivm alarmering politieposten in de eerste linie, 1 januari 1951; MHC, inv.nr. 67B, Geheim dossier Bertha Hertogh 1zonder nummer. Afb.8.: Alarmering district Zeeland, District Middelburg, 3 januari 1951. MHC, inv. nr 67 B, Geheim Dossier Bertha Hertogh I, nr. 9. Afb.9.: brief met tekening van doodskisten. MHC, inv. nr. 67C, Geheim Dossier Bertha Hertogh II, nr 2. Afb.10.: dreigbrief Mene Tekel van "de Haters van het Geweld", MHC, inv.nr. 67B, Dreigbrieven inzake Bertha Hertogh, nr.1 Afb.11.: Bertha aan het lezen, Beeldbank van het Markiezenhof Afb.12.: Mansor Adabi, pasfoto, MHC, inv. nr. 67C, Geheim dossier Bertha Hertogh II. Afb.13.: Brief Mansor Adabi aan Bertha met het adres van Vermeulen in Amsterdam, MHC, inv.nr. 67C, Geheim Dossier Bertha Hertogh II, nr. 27. Afb. 14.: Brief van Bertha aan Mansor Adabi van 23 januari 1952; vertaald in het Nederlands. MHC, inv. nr. 67 C, Geheim dossier Bertha Hertogh II, nr. 37 Afb.15.: Brief van het Ministerie van Binnenlandse Zaken voor de Commissaris van politie te Bergen op Zoom verstuurd met het verzoek dit schrijven op zaterdag middag 26 januari te posten, zodat deze op 28 januari bij Vermeulen in Amsterdam bezorgd wordt als onderdeel van het lopend onderzoek. MHC, inv. nr. 67 C Geheim dossier Bertha Hertogh II. Afb.16.: herhaling bewakingsaandacht, MHC, inv. nr. 67A.

De Waterschans | 2012 | | pagina 20