DE BOUW De Waterschans werd gebouwd volgens beproef de, Italiaanse vestingbouwkundige principes: een verdedigingswerk met vier bolwerken. Het zuidelijke, vijfde bolwerk, is later aangelegd. Het ontbreekt op schetstekeningen uit 1586 en 1588. Vermoedelijk ontstond de vijfhoekige vorm tussen 1588 en 1596. Zeker is dat het fort in deze vorm bestond in 1622. De werkzaamheden vonden plaats onder toe zicht van achtereenvolgens Abraham Andriessen en Johan van Rijswijck (zie kader). Het was een groot fort, 260 bij 270 meter, de omringende gracht inbegrepen. De schans lag aan de kop van de Zuidhavendijk op het schor van de polder Zuidland, die bij de Allerheiligen vloed in 1570 was ondergelopen en niet was herbedijkt. Omringd door water en slikken, dus goed verdedigbaar. Om strategische redenen werd het Zuidland pas in 1860 gedeeltelijk herbedijkt, de Geertruidapolder. De haventoegang werd ook aan de noordzijde beveiligd door de gelijktijdige bouw van de Noordschans (het Noordfort) op de kop van de Noordhavendijk in de Noordpolder. Deze polder, bedijkt in de dertiende eeuw, was eveneens ondergelopen bij de Allerheiligenvloed, maar vrij snel weer herbedijkt. Medio 1586 werd deze polder ter bescherming van het Noordfort onder water gezet. Dit gebeurde onder hevig verzet van de ingelanden, die kort daarvoor de herbedijking hadden bekostigd. De Noordpolder werd pas in 1786 gedeeltelijk herbedijkt: de Theodoruspolder, genoemd naar markies Karl Philip Theodoor van Sulzbach. De polder waarin omstreeks 1960 de Theodorushaven is aangelegd. In 1586 werd vrijwel gelijktijdig met de bouw van de Waterschans een strook van het Zuidland opnieuw bedijkt, waardoor in 1585 het Stadspoldertje ontstond. Vanaf mei 1586 was er Engelse bemoeienis met de fortificatie van Bergen op Zoom, waaronder de forten aan de havenmond. Er werd gecor respondeerd met de autoriteiten te Londen over de defensie van Bergen op Zoom, waarvan toen (tot 30-06-1587) de Engelsman Peregrin de Barty, heer van Willoughby, gouverneur was. De Engelse betrokkenheid bij de jonge Republiek was in de periode dat Robert Dudley, graaf van Leicester, hier stadhouder was (van januari 1586 tot december 1587). Tijdens de bouw van de Waterschans was er in Bergen op Zoom wegens slechte betaling veel muiterij onder de soldaten van het garnizoen. De stad telde in 1587 1800 burgerhuizen, waarvan er - naar schatting van de Engelse kapitein Walter Morgan Wolff - 650 door soldaten waren beschadigd. Muiterij was er ook al eerder. Op 18 november 1583 deed Willem van Oranje een dringende oproep aan het garnizoen om de muiterij te staken en de orde te herstellen. ANDRIESSEN, VAN RIJSWIJCK EN TIMMERMANS Abraham Andriessen was een gerenommeerd vestingbouwer. Hij was de architect van onder meer het fort Lillo en de vesting Willemstad. Na de val van Antwerpen keerde hij terug in Spaanse dienst. Ingenieur Johan van Rijswijck,'generaal van de fortificatiën' van de Republiek en één van de meest ervaren militaire ingenieurs in die tijd, regisseerde in 1586 de vervolmaking van het fort. Eind 1586 maakte Johan van Rijswijck een plan om de vesting Bergen op Zoom (verder] te versterken. De beide waterschansen namen daar een belangrijke plaats in. Mogelijk was ook Pieter Timmermans betrokken bij de bouw van de Waterschans; in de jaren 1587-1588 bouwde hij in Bergen op Zoom rave lijnen. In 1585 speelde hij als ingenieur een rol bij een uiteindelijk mislukte poging om de 'Brug van Farnese', die de Spanjaarden in de Schelde hadden gebouwd om bevoorrading van de bele gerde stad Antwerpen vanuit het noorden te beletten, op te blazen. In 1585 waren in de Waterschans al militairen gelegerd. In januari betrof dit 75 manschappen, onder wie een kapitein, een luitenant, een vaandrig, een sergeant, twee korporaals, twee onderofficieren, een trommelslager en een schrijver. Drie maanden later telde de bezetting 100 manschappen. Het fort werd aanvankelijk omschreven als het fort Valckenburgh, naar de eerste bevelvoerende kapitein, Hans van Valckenburgh. DE EERSTE JAREN Na de val van Antwerpen, augustus 1585, waren er grote zorgen over een nieuwe aanval van de De Waterschans 4 - 2012 158 Het Zuid- en het Noordfort in 1622 plus een deel van het stadspoldertje; fragment uit een kaart van de belegering van Bergen op Zoom in 1622, afgebeeld door Claes Janszoon VisscherjBeeldbank Markiezenhof, KG 80 AAI Spanjaarden. Uit angst hiervoor verlieten veel burgers de stad, het omringende platteland raakte grotendeels ontvolkt. Een exodus die at een paar jaar eerder op gang was gekomen. Volgens een plan van ingenieur Johan van Rijswijck uit eind 1586 dienden de forten aan het havenhoofd, het Noord- en het Zuidfort, zo sterk te worden dat deze zelfs behouden konden worden indien de stad zou worden veroverd. Regelmatig was er bij de Staten-Generaal en prins Maurits extra aandacht voor de verde diging van Bergen op Zoom: begin 1587 bij de Spaanse verovering van Sluis en in maart van dat jaar bij de verovering van het kasteel van Wouw door Parma. In de periode 1587- 1588 plaatste men dan ook op de wallen van de Waterschans palissaden (puntige palen). In 1588 belegerden Spaanse troepen opnieuw Bergen op Zoom en trachtten zij vergeefs de Waterschans in bezit te krijgen. De stad werd op 13 november 1588, na een springvloed op 1 oktober, ontzet. In 1592 kwam de buitenwal, ook omschreven als enveloppe en contrescarp, van de Waterschans gereed. Er werd toen ook een buitengracht aangelegd, verbonden met de in 1587 gegraven Nieuwe Haven ten zuiden van het Stadspoldertje. Deze haven liep parallel aan het havenkanaal. Eind 1596 gaf prins Maurits opdracht om het Zuidfort verder te versterken. Dit als reactie op een nieuwe poging van de Spanjaarden in 1596 om de stad te veroveren. Ook de Spaanse herovering van Hulst in augustus van 1596 speelde hierbij een rol. Er zouden 1.000 tot 1.200 arbeiders aan het werk zijn gezet. Het havenhoofd in de zeventiende eeuw, vermoedelijk circa 1634. Ten zuiden van het havenkanaal l'Oude Haven j is de 'Nieuwe Haven' aangelegd, parallel aan wat nu de Calandweg heet. Aan de zuid- en de oostzijde van de Waterschans ligt een buitengracht, toegevoegd in 1591-1592. [Nota Gemeente Bergen op Zoom, afd. ECE, febr. 2011, 6], 159 De Waterschans 4 - 2012 FAUBTO NU Ml NE BERQA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 22