WARTAAL I EEN 7 OTENDOP die Napoleon in 1809 in Oostenrijk zou voeren. Na Oostenrijk volgden Spanje en Portugal. Bij zijn vertrek uit Essen werd door zijn familie be loofd dat er een kapel opgericht zou worden als de jonge Klaas levend en wel zou terugkeren. In Bergen op Zoom werden de jonge mannen pas in 1811 voor het eerst opgeroepen voor een lo ting van de conscriptie. Burgemeester Vermeu len kreeg op 16 maart 1811 de eerste oproep om 36 manschappen voor de infanterie en 43 voor de vloot te leveren. Aan de loting in Breda moesten alle Bergse jongemannen die in 1788 waren geboren deelnemen. Volgens de lijsten waren dat er 125, waarvan er 46 onbekend en 32 reeds gestorven waren. Van de wel bestaande Bergse jongemannen kwamen er 40 in het leger terecht. In 1812 werden nog meer jongens opgeroe pen het leger te versterken. Napoleon had in de winter van dat jaar een grote neder laag geleden tijdens zijn oorlog in Rusland, waarbij 50.000 van zijn 600.000 manschap pen omgekomen waren. De twee 'jaargangen' 1789 en 1790 werden daarom tegelijkertijd opgeroepen voor de loting. Uiteindelijk gingen daarvan slechts 32 lieden echt in dienst. Het bataljon van Klaas van Loon vertrok in oktober van datzelfde jaar naar Madrid. Klaas blijkt daar nooit aangekomen te zijn: hij is vol gens de regimentsregisters in diezelfde maand in een hospitaal terecht gekomen. Waarom en hoe lang hij daar lag en waar hij daarna nog is geweest, is onduidelijk. Wel is bekend dat hij op vrijdag 22 juli 1814 terugkwam in Essen, na ont slag te hebben genomen in het leger. Klaas van Loon ging waarschijnlijk niet direct naar huis. Frans Buijsen schrijft dat hij "eerst in een herberg in Huijbergen zou zijn neergestrek en en vandaar iemand gestuurd zou hebben om het blijde nieuws voorzichtig mee te delen aan de familie. Vader was intussen overleden, zijn oude moeder zou hem in zijn haveloze kleren en ruige haren en baard niet hebben herkend, ech ter wel de trouwe waakhond. De Griekse dichter Homeros had eertijds al iets dergelijks verteld over de thuiskomst van de zwervende Odysseus." Aan de oorlog in Rusland en ook aan de Slag bij Waterloo heeft Klaas dus nooit deelgenomen. Hij zou zelf verteld hebben dat hij tijdens de Slag bij Waterloo in het bos een potje kaart speelde... Klaas van Loon trouwde drie jaar na zijn terug komst in 1817 met Cornelia Antonissen. Na de dood van zijn jonge vrouw en twee van hun vier kinderen hertrouwde Klaas in 1930 met Dymph- na Roecken te Nispen. Van hun negen kinderen overleden er ook twee. Frans Buijsen schrijft: "Nicolaesvan Loon, sol daat van Napoleon, had in zijn leven heel wat meegemaakt en met heel wat tegenspoed te kampen gehad, niettegenstaande dat bereikte hij een zeer hoge ouderdom." Hij overleed op 9 mei 1868 op 80-jarige leeftijd. N'.COLAAS van loon. Het bidprentje van Nicotaes van Loon, soldaat van Napoleon En de kapel? Belofte maakt schuld. Wel werd die schuld pas 40 jaar na terugkomst van Klaas van Loon ingelost. Tussen 1852 en 1854 werd het kapelletje ge bouwd ter ere van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart. Boven de deur van de kapel staat geschreven: "Gaet hier Maria nooyt voorby, of zeg eens: Moeder, bid voor my." Al liet de bouw van het kapelletje lang op zich wachten, het gebouwtje staat er nog steeds en blijft ons tot op de dag van vandaag herinneren aan de grote veranderingen op het toneel van de wereldgeschiedenis waarin ook de kleine lieden uit onze streken een rol speelden. Met dank aan de vriendelijke medewerking van Koninklijke Heemkring Essen die mij het artikel 'Nicolaes van Loon, Soldaat van Napoleon' van Frans Buijsen uit het jaarboek De Spycker (1988) welwillend ter hand stelde. De Waterschans 4 - 2012 164 De jaren rond 1800 vormen voor Europa een roerige en ingewikkelde periode in de geschiedenis. Het is een periode van opstand en revolutie, van omwentelingen en onenigheid. Een van de hoofdrolspelers is Napoleon Bonaparte. De belangrijkste gebeurtenis is wellicht de Franse Revolutie, die een eind maakte aan de koningstijd in Frankrijk en zorgde voor een eerste grondwet. Daarvan vormen vrijheid, gelijkheid en broederschap de basis. Napoleon verspreidt de idealen van de revolutie verder en verovert 'de wereld'. Hij streeft naar een Franse hegemonie in Europa. Zijn veroveringspolitiek lijdt echter schipbreuk door de grootmacht Engeland en door de uitgestrektheid van zijn 'Grand Empire'. 1789 - Franse Revolutie 1796 - veldtocht van Napoleon naar Italië 1798-1 799 - veldtocht van Napoleon naar Egypte 1799 - Napoleon eerste consul van Frankrijk 1802 - Napoleon consul voor het leven 1804-1814 - Napoleon keizer der Fransen 1806-1807 - oorlog van Frankrijk met Rusland en Pruisen 1807 - Napoleon trekt op naar Portugal 1808 - Napoleon trekt op naar Spanje 1809 - oorlog van Frankrijk met Oostenrijk 1810 - Napoleon laat zich scheiden van Josephine en huwt Marie Louise 1812 - oorlog van Napoleon tegen Rusland, waar hij 's winters de nederlaag lijdt 1813 - macht van Napoleon neemt af, Fransen uit onder meer Nederland verdreven 1814-1815 - Congres van Wenen: een nieuwe kaart van Europa wordt getekend 1815 - Slag bij Waterloo (19 juni): Napoleon verslagen 1821 - Napoleon sterft op 5 mei als banneling op Sint Helena 165 De Waterschans 4 - 2012 IUMINE ICTRIX FAUSTD BERGA 3,0700* de va* iTZZ ■stouwt?»*** CORNELIA. ANTON1S5EN, U» EC1ITCE.NOOT 'a:< dymphna roeken. geboren te V Vlei 1868, voor- uwe moecer ai Mijne kinderen, eert dagen haar* :even.. 3. brachfVebben in het hui, de» ••deren. I t r" VU. 28 Af» 1S0T- i.(100 dagen A Haat 5

De Waterschans | 2012 | | pagina 25