Van het bestuur 2.013 ie rehu/j Bajen ZjWvn XlSIllK Waarde leden, Tijdens de afgelopen Algemene Ledenvergader ing van 24 april heeft u reeds kennis kunnen nemen van het voornemen om de website van de Kring te gaan vernieuwen. Op de oproep voor vrijwilligers is een aantal positieve reacties geko men waaruit de werkgroep Webredactie is ge vormd. Deze werkgroep heeft de doelstellingen van de nieuwe website geformuleerd en aan het bestuur voorgelegd. Na diens instemming is een ontwerp gemaakt getailleerd aan de wensen van de Kring. Op het moment dat u dit leest wordt de laatste hand gelegd aan de bouw. De nieuwe site zal in januari 2013 online gaan. Wij zijn als webredactie trots op het nu al bereik te resultaat. Het uiterlijk van de site sluit aan op "De Water schans", zodat de publicaties en uitingen van de Kring nu meer dezelfde uitstraling krijgen. In houdelijk verandert er nog meer. Het medium zal meer worden benut om leden sneller over ac tuele zaken te informeren. De excursies en lez ingen, informatie over de komende Waterschans en waar werkgroepen mee bezig zijn krijgen een promienenter plaats op de website. Ook verslagen van deze activiteiten krijgen een zicht baarder plaats op de site zodat u deze eenvoudig terug kunt vinden. De vertrouwde informatie van onze oude website blijft gewoon beschikbaar, ze wordt alleen in een nieuw overzichtelijker jasje gestoken. Nieuwe technische mogelijkheden zijn er ook. Het is straks mogelijk om u via de site op een voudige wijze aan te melden voor een activiteit. De webredactie beziet nog om op termijn de mogelijkheid te scheppen voor geregistreerde leden om te reageren op activiteiten en berich ten, en om (onder redactie) zelf berichtjes aan te leveren ter publicatie op de site en dergelijke. Graag nodigt de webredactie u uit om begin januari de vernieuwde website te bezoeken. Bij uw eerste bezoek kunt zich registreren. Nadat de webmaster uw registratie heeft bevestigd kunt u zich al voor een (beperkt) aantal activit eiten aanmelden. De webredactie OPROEP NIEUW LID KASCONTROLECOMMISSIE Op de ledenvergadering van dinsdag 24 april 2012 heeft het bestuur verzuimd een vacature te stellen voor de drieledige kascontrolecommissie. Met het oog op de continuïteit van de werkzaam heden roept het bestuur hiervoor alsnog belang stellenden op. De zittingsduur is drie jaar, van 2013 tot en met 2015. In principe zal degene die zich het eerste meldt, worden gekozen. Op de eerstvolgende ledenvergadering in april 2013 zal het bestuur deze keuze vervolgens ter bekrach tiging aan de leden voorleggen. Voor de aanmelding kunt u zich in verbinding stel len met secretaris Greetje Hage (0164-243144 of secretarisiageschiedkundigekringboz.nl Laatste kans! Diverse geschenkboeken liggen in Het Markiezen hof nog op hun rechtmatige eigenaar te wachten. Het betreft hier exemplaren van de volgende uit gaven: -Opgravingen in Bergen op Zoom -Een magtig Toonwerk, over de geschiedenis en de restauratie van het Ibachorgel. -Beknopte historie van de stad Bergen op Zoom doorJohan Faure De boeken kunnen tot uiterlijk 31 januari 2013 worden afgehaald aan de balie van het Informa tiecentrum van Het Markiezenhof. Het centrum is geopend van dinsdag tot en met donderdag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Mocht u niet in de ge legenheid zijn de boeken zelf op te halen, dan kunt u contact opnemen met penningmeester Frans Witjes (0164-238621 of penningmeester^ geschiedkundigekringboz.nl Vooraankondiging GeschiedenisQuiz 2013 Op vrijdag 12 april 2013 zal in de theaterzaal van 't Rijks voor alweer de negende keer de Ge- schiedensiQuiz plaatsvinden. Ongetwijfeld zal de Lievevrouwparochie de wisselbeker met verve verdedigen! Teams die ook vorig jaar hebben meegedaan krijgen half januari een schriftelijke uitnodiging tot inschrijving. Nieuwe teams (maxi maal zes teamleden) kunnen zich vanaf 1 febru ari 2013 aanmelden bij Fons Evers per telefoon (0164-210283) of per mail (fons.eversldziggo.nl). De inschrijving stopt uiterlijk 1 april 2013, ten zij het maximale aantal aanmeldingen eerder is bereikt. De Waterscharis 4 - 2012 168 Voor de dertiende keer wordt er een reeks van vier lezingen georganiseerd over de cultuurhistorie rond Bergen op Zoom. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van Het Markiezenhof Historisch Centrum te Bergen op Zoom en worden georganiseerd door Het Markiezenhof, De Geschiedkundige Kring en Heemkundekring Halchterth. Dinsdag 8 januari 2013 Turf, het Bruine Goud van West-Brabant Cor Rops Tot begin dertiende eeuw woonden in West- Brabant weinig mensen. Het gebied was grotendeels bedekt met een metersdikke laag veen die zich vanaf de laatste ijstijd, 10.000 jaren geleden, had ontwikkeld. Gent, Brugge en Antwerpen waren toen al grote steden en hadden een nijpend tekort aan brandstof. Vlaamse kooplieden en moerneerders kregen toestemming van de West-Brabantse grootgrondbezitters om het veenpakket af te graven. Plaatsen als Roosendaal, Breda, Bergen op Zoom, Steenbergen en Zevenbergen werden welvarend door de turfhandel. In Bergen op Zoom stonden meerdere zoutketen waar zout uit turf werd gewonnen. Nog steeds zijn veel sporen van de turfwinning zichtbaar in het landschap. Alle verwijzen naar dit historisch belangrijke turfverleden van West-Brabant. Dinsdag 15 januari 2013 Waterschappen in West-Brabant Joseph Vos Waterschap Brabantse Delta bestaat pas sinds 2004. Toch heeft het waterschap een rijke historie. Het bestaat uit voormalige polders en/of waterschappen, waarvan de oorsprong teruggaat tot de Sint-Elisabethsvloed van 1421, toen reeds bestaande inpolderingen en andere lager gelegen gebieden overstroomd werden. Nadat de heren van Breda en Bergen op Zoom in 1458 het gebied dat zij samen bestuurden verdeeld hadden, werd door hen het terugwinnen van het verlorene in de vorm van grotere en kleine polders ter hand genomen en werd per polder een bestuurlijke organisatie opgezet. Boerderij 'De Nijverheid' van de familie C. Mertens, Tholenseweg 29, kort na de watersnoodramp van 1953. Foto Segers, collectie Markiezenhof. De polders fuseerden, scheidden zich af en gingen samenwerkingsverbanden aan al naar gelang het de besturen uitkwam. Halverwege de negentiende eeuw greep het Rijk in en stelde eisen aan de polders, de besturen en het gebied. Spoedig begon een proces van samenvoeging van de kleinste waterschappen om zo tot een meer slagvaardig bestuur te komen, een proces dat tot op de dag van vandaag doorgaat. Dinsdag 22 januari 2013 Middeleeuwse muziek de Humorenleer Hans Siebelink Wronghel en Wei Over de middeleeuwen bestaan veel vooroordelen. De middeleeuwse geneeskunst was niet, zoals vaak wordt geschreven, primitief, maar gebaseerd op een diep doordachte theorie: De Humorenleer. Hans Siebelink vertelt als 'middeleeuwse chirurgijn' wat onder andere Jan Yperman, de veertiende-eeuwse chirurgijn en schrijver, heeft geleerd op de universiteit in Parijs en heeft beschreven in zijn boeken 'De 169 De Waterschans 4 - 2012 FAUSTO NUMINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 27