1596), hoveling van Henry VIII en van Elizabeth I, Treasurer of the Royal Household en bewaker van Mary Stewart. Zijn oudste zuster, Lettice Knollys (1543-1634.) trouwde in 1578 met Robert Dudley, Earl of Leicester. In 1586 was hij, Thomas Knol lys, militair gouverneur van Oostende. Charles Morgan Charles Morgan kwam aljong met zijn oom Thomas naar de Nederlanden. Enige tijd daarna nam hij als kapitein deel aan de expeditie van Essex tegen Cadiz in 1596. Zijn oudere broer Matthew Morgan, door Essex geridderd in 1591, was daarbij zijn luitenant-kolonel. Later vocht Charles als kapitein van de Engelse troepen in de slag bij Nieuwpoort (1600) en was hij in 1601 in Oostende. Een jaar later zou hij bij het beleg van Grave gewond zijn geraakt.30 Mogelijk was dat de reden waarom hij terugkeerde naar Wales, waar naaste verwanten en vrienden pro beerden hem ertoe te bewegen een gewapende opstand te leiden tegen de troonsbestijging van James (Jacobus) I in Engeland (James VI Stuart, koning van Schotland), wat hij weigerde. Van wege deze loyaliteit werd hij door James I voor afgaand aan diens kroning in Whitehall (Londen) op 23 juli 1603 geridderd. Na te zijn geridderd, keerde Charles Morgan terug naar Oostende om bij te dragen aan de verdediging van die stad, totdat deze zich na een driejarig beleg op 20 september 1604 overgaf aan Spinola. Hierna lijkt hij te zijn teruggekeerd naar Monmouthshi re, waar hij justice of the peace (drossaard) werd. Charles Morgan verdwijnt nu gedurende een periode van ongeveer vijftien jaar uit beeld. Tegen het einde van het Twaalfjarig Bestand (1609-1621) in de Nederlanden meldde hij zich in 1620 bij de vrijwilligers van Sir Horace Vere (mogelijk 'rammelt' de chronologie hier, want in deze periode lijkt Vere juist niet actief in de Ne derlanden te zijn; dit gegeven vereist dus nader onderzoek). Van 1620 tot 1622 was hij in Bergen op Zoom waar hij eind 1621 (het contract is van 3 december) tegen betaling het commando over de Engelse troepen van Sir John Ogle had over genomen als luitenant-kolonel.31 In 1625 nam hij deel aan de verdediging van Breda tegen de be legering door Spinola (die de stad ook innam).32 Van 1627 tot 1629 leidde Morgan een Brits expe- ditieleger ter ondersteuning van de koning van Denemarken aan de bovenloop van de Elbe.33 Ook hierbij waren, onder meer als geldschieters en met schepen voor de bevoorrading, edelen uit Wales betrokken. Deze actie verliep in meerdere opzichten dramatisch en Morgan stak zich persoonlijk diep in de schulden om zijn le ger in Deense dienst gaande te houden. Na afloop moest hij zich nog geruime tijd in spannen om uit handen van de schuldeisers te blijven. In 1629 keerde hij terug naar Nederland waar hij met het restant van zijn regiment deel nam aan het beleg van Den Bosch. Onder de 39 "gentlemen volunteers" die Lord Wimbledon meebracht om deel te nemen aan dit beleg be vond zich ook de Lord Craven in wiens familie zich tot halverwege de twintigste eeuw het por tret van Charles Morgan geschilderd door Van Mierevelt heeft bevonden (meer over dit portret hieronder). Prins Frederik Hendrik stelde Morgan hierna aan als militair gouverneur van Bergen op Michiel van Mierevelt, portret van Charles Morgan. Olieverf op paneel, 68,5 bij 54 cm, ca. 1630. Foto: Sotheby's London [veilingcatalogus!. De Waterschans 4 - 2012 128 Zoom, een functie die hij vervulde van 31 okto ber 1631 tot 11 juni 1638 (officieel benoemd op 1 maart 1632).34 Bij het beleg van Maastricht (van 9 juni tot 22 augustus 1632) liep hij een zware verwonding op.35 In zijn functie als gouverneur van Bergen leverde hij ook nog zijn bijdrage aan het beleg van Breda in augustus 1637. Hierna bleef hij blijkbaar in Bergen op Zoom wonen, of onderhield in elk geval een zodanige band met de stad dat hij er begraven wilde wor den. Nog in 1642 vroeg hij in Monmouthshire toestemming om er te mogen rekruteren om het uitgedunde regiment van een van zijn Welse kapiteins te kunnen aanvullen.36 Charles Mor gan overleed op 12 december 1642 en werd bijgezet in de Grote Kerk op 5 januari van het jaar daarop.37 Nazaten van Thomas Morgan ble ven tot in de negentiende eeuw bestuursfuncties in Holland bekleden.38 Familie in Wales Het is duidelijk dat Charles Morgan in meer dere opzichten in de voetsporen trad van zijn oom Thomas. Hij vergat zijn Welse achtergrond niet en bracht zijn enige dochter naar Wales om er te trouwen. Later werd zij genaturaliseerd door een Act of Parliament van 18 februari 1651, waarmee zij het recht verkreeg land te verwer ven in Monmouthshire, en op haar beurt liet zij haar dochters trouwen in Welse families.39 Zelf zou Anna Morgan drie maal zijn getrouwd, maar dat lijkt niet juist.40 Haar eerste huwelijk was in Wales met haar neef Sir Lewis Morgan of Ruperra (Monmouthshire; de Welse spelling is Rhiwperra). Hij was in 1628 als vertegenwoordi ger van Cardiff lid van het Parlement en werd in 1629 geridderd door Charles I. Volgens Engelse en Welse auteurs overleed Lewis Morgan al in 1635.41 Dit is mogelijk niet juist, want in Bergen op Zoom werd op 5 augustus 1643 Hendryck Morgan gedoopt, zoon van Lowys en Anna Mor gan.42 Lewis Morgan zal toen dus nog in leven zijn geweest en mogelijk leefde het paar enige tijd in Bergen op Zoom. Niet lang daarna zal hij zijn overleden, want op 19 juni J645 sprak Huy- gens Anna Morgan aan als weduwe (zie hieron der). Lewis Morgan was familie van Michael Oldis- worth, zoals onder meer blijkt uit een brief van deze laatste aan Constantijn Huygens: "Als gij soms mijn bloedverwant Lewes Morgan ziet, die verloofd is met Anna, de dochter van Charles Het grote grafmonument dat Charles Morgan in de Oude Kerk te Delft liet oprichten voor zijn overleden echtgenote, met daarvoor in de kerkvloer haar grafzerk. Foto: auteur. Morgan, groet hem dan van mij."43 Deze Oldis- worth lijkt inderdaad zelf ook een Welse 'con nectie' te hebben.44 Hij was secretaris van zowel William als Philip Herbert, 1st and 2d Earls of Pembroke and Montgomery. De Herberts waren niet alleen politieke zwaargewichten die de pu riteinse zaak steunden, maar zij waren ook van belang als mecenas in zowel de Welstalige we reld als bijvoorbeeld voor Shakespeare. Ook zij hadden roots in Monmouthshire. Constantijn Huygens kende Anna Morgan per soonlijk en op 19 juni 1645, toen zij weduwe was geworden, stuurde hij haar een gedicht dat van grote genegenheid getuigt en dat zich laat lezen als een liefdesverklaring.45 Huygens moet An na's vader Charles goed hebben gekend, want hij maakte op diens overlijden maar liefst drie grafschriften in het Latijn en noemt hem 129 De Waterschans 4 - 2012 FAUSTO NU MINE BERQA VICTRIX

De Waterschans | 2012 | | pagina 7