tot 1651 als gezant van de Engelse Republiek in Den Haag verbleef. Het paar trouwde dan ook in Den Haag op 2 september 1646 en voor zover bekend bleef dit huwelijk kinderloos. In 1655 is Anna Morgan opnieuw in Bergen op Zoom, want dan is zij één van de getuigen bij de doop van Charles van Levin, zoon van jonkheer Willem van Levin, heer van Lamars. Anna wordt daar bij expliciet vermeld als echtgenote van Wouter StricklantW Aardig is dat haarvader, Charles Morgan, op 7 april 1620 eveneens te Bergen op Zoom getuige was geweest bij de doop van Charles Philibert van Levin. Van Levin was ge trouwd met Louise van Marnix de Sint-Aldegon- de en daarmee dus een zwager van Charles en een oom van Anna Morgan.50 In 1658 werd Anna Morgan eigenaar - en be woner - van de woning aan het Lange Voorhout 3 in Den Haag dat zij overnam (erfde?) uit de nalatenschap van haar vier jaar eerder over leden nicht Walburch van Marnix, vrouwe van Sint-Aldegonde en echtgenote van Willem van Oldenbarneveld. Na Anna's overlijden werd haar dochter Elizabeth eigenaar van deze woning die tot in 1710 familiebezit bleef.51 Enkele bronnen maken melding van een derde huwelijk van Anna Morgan met John Milborne of Wonaston (Monmouthshire).52 Dit kan echter niet juist zijn, want Milborne overleed eerder dan Strickland en waarschijnlijk is hier dus een an dere Anna Morgan in het spel. Anna, de dochter van Charles Morgan, overleed op 81-jarige leef tijd eind 1687 in Chelsea bij Londen en werd op haar eigen verzoek op 26 februari 1688 begra ven in het koor van de Oude Kerk in Delft, waar ook haar moeder al sinds 1608 lag begraven. Van Anna's kinderen - en dus de kleinkinderen van Charles Morgan - is Thomas ongehuwd en kinderloos overleden in 1654. Zijn erfdeel ging daarbij over op zijn zuster Elizabeth. Deze laat ste was in 1652 getrouwd met Edmund Thomas of Wenvoe (1633-1677).53 Hij kwam uit Wenvoe in het zuidoosten van Wales (Wenfo in het Wels; de plaats ligt ten westen van Cardiff] en hoorde net als Walter Strickland tot de nauwe kring rond Oliver Cromwell en was lid van diens parlement. Edmund en Elizabeth hadden een zoon William. Aangezien Edmund Thomas opnieuw trouwde op 1 augustus 1671 moet Elizabeth voor die da tum zijn overleden. Het grafmonument voor Elizabeth Morgan, dochter van Filips van Marnix, heer van Sint-Aldegonde, in de Oude Kerk te Delft. Direct voor het monument ligt haar zerk. Het monument wordt toegeschreven aan de Engelse beeldhouwer Nicholas Stone. Foto: auteur. eerder (in april 1626] ook in een lang gedicht in het Frans over 'Le revers de la cour'.46 In het gedicht 'Epitaphium Caroli Morgan' noemt hij Charles Morgan een man die zowel een Brit (Welsman) als een Nederlander is: qui Britan- nus aut Belga es. Zoals al gezegd, was Huygens betrokken bij de keuze voor Dieussart voor het ontwerp en de uitvoering van het grafmonument voor Charles Morgan.47 Toen Anna in 1646 op nieuw trouwde, stuurde hij haar een kort briefje: Ik wensch u alle geluk bij uw tweede huwelijk. La ter, in 1651-1652, verbleef Huygens' zoon Lode- wijk (Louis) Huygens (1631-1699) in Londen waar hij ook Anna Morgan bezocht en van waaruit hij een reis naar Wales maakte.48 Anna's tweede echtgenoot was Walter Strick land of Flamborough (1598(71-1671), een ver trouweling van Oliver Cromwell die van 1642 De Waterschans 4 - 2012 130 Grafbeeld van Elizabeth Morgan. Oude Kerk Delft. Foto: auteur. Detail van het grafbeeld van Elizabeth Morgan. Oude Kerk Delft. Foto: auteur. Psalmenvertalers Wat Charles Morgan nog meer gemeen lijkt te hebben gehad met zijn oom 'de strijder' is dat hij grofgebekt was. Van Thomas Morgan werd gezegd dat hij "een heel behoorlijk heer schap was", maar "niet erg representatief qua taalgebruik".54 Dit zou eventueel nog kunnen betekenen dat hij beter Wels dan Engels sprak, maar dat is toch niet erg waarschijnlijk.55 In zijn correspondentie gebruikte hij niet alleen En gels, maar ook Frans en een enkele keer zelfs Nederlands. Wel zal hij Engels hebben gespro ken met een accent. In Bergen op Zoom werd Charles Morgan als gouverneur opgevolgd door Lodewijkvan Nassau, heer van Beverweerd (1602-1665). Toen hem eens werd gevraagd Morgan met een Bijbels woord te kenschetsen, zei hij: hywas Belsebub gelijck, doordien gesta- dich uyt zijn monde legioenen van duivelen qua- men.5b Onder de eerste 'Engelse' vrijwilligers die in 1572 in Vlissingen aan land gingen en die deel namen aan de inname van Den Briel op 1 april van dat jaar was nog een Morgan: Walter Mor gan. Of hij familie is van Thomas en Charles Morgan is onbekend, maar waarschijnlijk is dat beslist. Net als Roger Williams schreef hij zijn ervaringen op in een geïllustreerd manuscript dat pas in 1976 werd gepubliceerd: The Expedi tion in Holland, 1572-157477 Verder was er de al genoemde Matthew Morgan, oudere broer van Charles Morgan, en een Sir William Morgan die net als Walter een rol speelt in het ooggetui genverslag van de strijd door Roger Williams. In deze kring moet zich ook Wiliam Midleton heb ben bewogen, een man die - met enige overdrij ving wellicht - kan worden beschouwd als de Welse evenknie van de Engelse dichter-soldaat Sir Philip Sydney (die sneuvelde voor Zutphen) en als Psalmenvertaler van Filips van Marnix van Sint-Aldegonde. Midleton schreef een Welse poëtica en gedichten voor onder meer leden van de familie Herbert. Bekend is dat hij ook poëzie schreef (in het Wels) naar aanleiding van zijn verblijf in de Nederlanden.58 Een korte, niet uitputtende zoektocht in ISIS- Bergen op Zoom maakt duidelijk dat zich in de directe omgeving van Thomas en Charles Mor gan (en hun nazaten) in Bergen op Zoom meer mensen uit Wales bevonden. Zo vinden we op 18 juni 1642 de doop van Thomas Morgan, zoon van Ryse (Rhys) Morgan en Anneken Morgan. De doopgetuigen dragen de Welse achternaam Tu dor. Deze twee Tudors krijgen op hun beurt een zoon Hendrick die wordt gedoopt op 25 augus tus 1643. Nu is ene Robert Morgan doopgetuige. In 1646 zijn dan weer Rhys Morgan en zijn vrouw de gelukkigen. Op 9 oktoberwordt hun dochter Margriete gedoopt. Doopgetuige is nu Roelandt Griffin, die in Wales Rowland Gruffudd geheten zou hebben. Weer twee jaar later (op 8 april 1648) houdt deze Roelant Griffin zelf een doch ter Susanna ten doop, met als doopgetuigen de 131 De Waterschans 4 - 2012 '"•r.! xii M., r. hr.n^s: r .r w v 3\ .4iis.w>Ar'M/>ar«u i-nf.HWSHto'ir.Aa t ^*OLV MlWf. OtCS-Tiim

De Waterschans | 2012 | | pagina 8