Ria en Jan Weyts BERGENo, Afb. 1. De Swaen en de Engelsestraat omstreeks 1900 lafb. MHCJ INLEIDING Op de hoek van de Blauwehandstraat en de Kleine Kerkstraat staat een groot, monumen taal huis. Die monumentaliteit wordt bena drukt door het feit dat het midden van de voor gevel precies in de as van de Engelsestraat ligt (afb. 1 en 2). Het huis heeft in de loop der jaren vele functies gehad: een brouwerij in de zes tiende eeuw, een deftige behuizing voor offi cieren en notabelen in de zeventiende en acht tiende eeuw, weer een brouwerij in het begin van de negentiende eeuw, daarna een pastorie van de Rooms-Katholieke kerk, aansluitend een katholiek weeshuis en tenslotte vanaf het midden van de twintigste eeuw tot 2006 een wijkcentrum. Nadat dat verhuisd was naar een nieuwbouwcomplex aan de Korenmarkt is het pand verworven door de Stichting Stadsher stel. Na een uitgebreide restauratie en verbou wing zijn er nu vier woningen in gerealiseerd. De restauratie vormde de aanleiding voor een uitgebreid onderzoek en deze publicatie. De Waterschans 1 - 2013 22 HISTORIE Bij de tot op heden gevonden archiefakten duikt de huisnaam Het Swaenken voor het eerst op in 1575. Later komt ook de schrijfwijze Het Swaentje, De Swaene en De Zwane voor. De oudste nu bekende vermelding van dit huis is een verkoopakte uit 14-06.1 Godevaert van den Acker kocht toen de helft van een huis en erve in de Gasthuisstraat (nu de Blauwehandstraat). Het huis lag daaraan en werd aan beide zijden begrensd door een straatje. Aan de zuidzijde Afb. 2. De voorgevel in 2008 Ifoto auteur]. was dat het "Mortierstraetken", nu de Kleine Kerkstraat. Aan de noordzijde lag een straatje dat naar een achtergelegen erf liep, het "Coel Braensstraetken", genoemd naar de eigenaar van het erf. Dat straatje is eind zestiende eeuw opgenomen in de bebouwing van De Swaen. Het heeft waarschijnlijk gelegen aan de noordzi jde van het erf van De Swaen, en mogelijk nog deels ter plaatse van een deel van de ingang stravee2 van nummer 36. De omstreeks 1750 gemaakte maquette geeft weliswaar een later maar toch aardig beeld van Afb. 3. Detail van de maquette in het Musée des Plans Reliëfs te Parijs, achterzijde lafb. MHC). de omgeving (afb. 3). Ook in 1408 werden in een koopakte beide straatjes als begrenzing ge noemd. Het noordelijke straatje werd inmiddels het "Coel Clatteghanstraetken" genoemd.3 Een eeuw later, in 1512, was Cornelie Willemsdochter, weduwe van Anthonis Jooss van Wouw, eigenaresse/ Ze kocht het erf achter haar huis aan. Bij de verkoop van het pand op 6 oktober 1514 werd het geheel omschreven als een brouwerij, erf, achterhuis en hof.5 Aan de west-, noord- en zuidzijde was toen nog steeds sprake van een straat als begrenzing. Een bij zondere bepaling is dat de overdracht van het pand met Kerstmis zal zijn, waarbij de verkoop ster tot die tijd de lasten zal moeten dragen, behalve "ten ware oft eenich pericke van brande oft ongevalle bynnen den selven tijde aen de voirs. brouwerie gebuerde, comende vuter selver brouwerien, zoe soude dat syn ten laste van de voirs. cooper". De koper, brouwer Peter Cock zal dus wel meteen in de brouwerij aan de slag zijn gegaan. In 1575 is de brouwerij Het Swaenken door de weduwe van brouwer Jan Corneliszn. overgedragen aan Willem Franszn. en Aert Aertssen. Over het straatje aan de noordzijde werd vermeld dat het in gemeenschappelijk eigendom met drie anderen was, onder wie de rechtstreeks aan de oostzijde grenzende buur.6 In de stadsrekening van 1588/1589 komt een post voor van een van de weduwe van Pieter Stevenszn., brouwer in De Swaen, ontvangen cijns op dit straatje. Het betrof hier het recht op het "betimmeren van het straatje".7 De brou werij is door Willem Franssen uitgewonnen in 1596.8 Veertien jaar later is een einde gekomen aan de brouwerijfunctie. Toen verkocht de brou wer Willem Willemszn. het huis met achterhuis aan sieur Robbert Heerel. Hij was kapitein over 23 De Waterschans 1 - 2013 e

De Waterschans | 2013 | | pagina 12