Koningin Wilhelmina (1898-1948) II II II Koningin Juliana (1948-1980) Prinses Juliana en N Prins Bernhard 24 NOVEMBER 1916 Het eerste bezoek dat koningin WilheLmina aan Bergen op Zoom bracht, bestond uit een inspec tie van de hier gelegerde troepen. Dat deed zij te paard. Tevens bezocht zij die dag enkele scho len. 7 JUNI 1938 In 1938 werd een groot feest gevierd in Bergen op Zoom: het Markiezaatsfeest. Daarmee stond de stad stil bij 650 jaar Heerlijkheid. Koningin Wilhelmina kwam als koninklijke gast de stad vereren met een bezoek. Na een inspectie van de erewacht bij het station bekeek zij de histo rische optocht vanaf het bordes van het Oude Stadhuis op de Grote Markt. i Koningin Wilhelmina passeert in haar hofauto Het Markiezenhof. Koningin Wilhelmina bekijkt de historische optocht op de Grote Markt en krijgt uitvoerig uitleg van stadsarchivaris 16 MAART 1945 Koningin Wilhelmina bezocht Bergen op Zoom enkele maanden nadat de stad bevrijd was. Toen zij de stad via de Antwerpsestraat binnenkwam, bezocht ze eerst de meest geteisterde delen van de stad om daarna op het Stadhuis, waar zij werd opgewacht door burgemeester Witte, en kele familieleden van omgekomen verzetsstrij ders te ontmoeten. Het bezoek had plaats nog voordat het noorden van Nederland bevrijd werd van de Duitse bezetter. Koningin Wilhelmina had toen haar domicilie in Anneville bij Breda. Inspectie van de erewacht. Post van Stadssteen Pek van de Poort op Facebook op 31 januari 2013: "Eila, Majesteit, van 'arte perfiesiejat mè d'oew 75e verjaardag! k' Eb de vlag uitgehange n'or. Net as toen ik 'ier 'n kirke koninklijk bezoek mocht ontvange van oew grootvader Prins 'Endrik. Die is 'ier in de Gevangenepoort, as ik 't me goed erinner, 'n nachtje komme slape toen dattie... nou ja, da doetter feitelijk nie toe!" 3 FEBRUARI 1953 Koningin Juliana bezocht de gemeente Halste ren na de Watersnoodramp. Aan de Tholense- weg aanschouwde zij, vergezeld door burge meester Eikhuizen van Halsteren, de omvang van de ramp. Na haar bezoek aan het rampge bied kwam koningin Juliana kort naar Bergen op Zoom om het werk voor de geëvacueerden te bekijken. Ook prinses Wilhelmina was die dag kort in de stad. Aan de Tholenseweg bekijkt koningin Juliana de omvang van de Watersnoodramp. Het bezoek op 3 februari 1953 was niet het eerste dat koningin Juliana hierheen bracht: enkele dagen na haar moeder bezocht zij als prinses Juliana de Mar- kiezaatsfeesten in 1938. Daarbij werd de nieuwe beiaard op de Peperbus in gebruik genomen; die kreeg de toepasselijke naam Juliana-beiaard'. De echtgenoot van Juliana was eerder al eens in Bergen op Zoom geweest: op 5 mei 1946 was prins Bernhard aanwezig bij de eerste bevrijdingsherdenking op het Cana dese kerkhof. De Waterschans 1 - 2013 30 31 De Waterschans 1 - 2013 FAUSTQ NU MINE BERGA VICTRIX

De Waterschans | 2013 | | pagina 16