Koningin Beatrix (1980-2013) Prinses Beatrix en Prins Claus WARTAAL Nota Bene Prinses Margriet en Prof.Mr. Pieter van Vollenhoven 13 AUGUSTUS 1954 Een bliksembezoek aan Bergen op Zoom: in Tholen en Stavenisse waren na de Watersnood ramp Noorse woningen gebouwd, die de Noorse Koning Haakon kwam bekijken. Koningin Juli ana en prins Bernhard vergezelden hem graag en na afloop van hun bezoek aan de Noorse woningen maakten zij een rondrit door Bergen op Zoom om vervolgens per trein huiswaarts te vertrekken. 29 MAART 1958 Tijdens een werkbezoek aan West-Brabant, samen met haar dochter prinses Irene, voerde koningin Juliana uitvoerige gesprekken met ge meentefunctionarissen en inwoners van de stad over werkloosheid in de regio. 25 JUNI 1976 Koningin Juliana bracht een werkbezoek aan de stad. Onder meer bezocht zij samen met burge meester Van de Laar de restauratiewerkzaam heden van Het Markiezenhof. 27 MEI 1987 Koningin Beatrix opende het gerestaureerde Markiezenhof. Begeleid door burgemeester Zevenbergen wandelde zij door de Steenberg- sestraat naar het stadspaleis, waar zij het re sultaat van de werkzaamheden bewonderde en de medewerkers aan de restauratie ontmoette. Voordat koningin Beatrix in 1987 naar Ber gen op Zoom kwam, was zij hier at eens geweest toen zij nog prinses Beatrix was. Samen met prins Claus bracht ze op 24 ok tober 1978 een informeel werkbezoek aan constructiewerkplaats en machinefabriek B. Jansen en Zn. Prins Claus was daarnaast driemaal al leen in Bergen op Zoom: op 17 februari 1970 voor een werkbezoek; op 2 december 1975 voor de uitreiking van onderscheidin gen voor het behoud van monumenten in Noord-Brabant, waarbij hij veel aandacht had voor de restauratiewerkzaamheden die op dat moment in Het Markiezenhof gaande waren; op 19 maart 1982 was hij nogmaals in Het Markiezenhof voor de opening van een tentoonstelling. Fotograaf: Thom van Amsterdam De Waterschans 1 - 2013 32 2 MEI 2006 Behalve de twee officiële bezoeken kwam ko ningin Beatrix in 2006 voor een informeel be zoek naar Bergen op Zoom: zij woonde een van de voorstellingen van 'Baselius' bij op de Grote Markt bij het tienjarig bestaan van Stichting De Vierschaar. foor deze aflevering van WAjTdTAAL maakte ik gebruik van het Brtikel "Koninklijke bfezoeken in Bdrgen op Zoom" dat Coes Van'wesenbeeck èerder schreef voor De Waterschans (198j7-2; p.29-33). De afbeeldingen in deze WARdTAAL zijn af komstig uit de Collectie van Het Markiezenhof Historisch Centrum. Tenzij anders vermeld is de fotograaf onbekend. 30 APRIL 1996 Koningin Beatrix vierde Koninginnedag in Bergen op Zoom. Na een bezoek aan Sint-Maartensdijk kwam de koninklijke familie naar Bergen op Zoom, waar het hoogtepunt van het bezoek ongetwijfeld de knipoog van de deftig geklede Peperbus was: een geslaagde verrassing voor de Majesteit. Prinses Margriet kwam op 15 juli 1968 voor het eerst naar Bergen op Zoom. In de Luxor woonde zij samen met burgemeester Van de Laar de algemene vergadering van het Rode Kruis bij. Op 30 augustus 1990 kwam prinses Margriet wederom naar Bergen op Zoom, voor de opening van Stadsschouwburg 'De Maagd'. Haar echtgenoot, prof. mr. Pieter van Vollenhoven zou daar later meerdere malen optreden met 'De Gevleugel de Vrienden'. Tweemaal was hij eerder in Bergen op Zoom: op 3 december 1971 opende hij de manege voor gehandicap ten en op 15 december 1986 woonde hij samen met premier Lubbers een vergadering bij in de Stoelemat. Kortgeleden was Van Vollenhoven nogmaals in Bergen op Zoom: op 10 november 2011 bracht hij een bezoek aan fort de Roovere. Net als Frederik Hendrik - in 1628 - arriveerde hij per boot voor een inspectie van de herstelde waterlinie. Voor een aardige impressie van dit bezoek, zie: youtube.com, zoektermen 'waterlinie' en 'vollenhoven'. Fotograaf: C.K.H. Leman. 33 De Waterschans 1 - 2013 FAUSTO NU MINE BERQA VICTRIX

De Waterschans | 2013 | | pagina 17