Aankondiging mini-excursie Hoogstraat 15 Stadsexcursie naar de Vestinggronden-Noord Vanwesenbeeck, twee ervaren docenten op dit specifieke onderwerp. Deze module wordt gekozen door cursisten met een bovengemid delde belangstelling op dit terrein. De tweede module gaat over kunst en cultuur en wordt eveneens door Cees Vanwesenbeeck ingevuld. Schilderkunst, bouwkunst, literatuur, toneel en volkscultuur passeren de revue. Drie mensen van Stichting Industrieel Erfgoed Bergen op Zoom (SIEB) nemen de derde module voor hun rekening. Cees Boerhout besteedt een les aan de ijzergieterijen. Zelf is hij werkzaam geweest bij een van de Bergse ijzergieterijen. Dat is te merken aan de manier waarop hij het onderwerp behandelt. Gerrit Groeneweg maakt de cursisten wegwijs in de pottenbakkerijen en Willem Heijbroek neemt hen mee in weer andere takken van industriële bedrijvigheid: van meekrap tot suiker. Ook Willem is als oud werknemer van het IRS net als Cees ervarings deskundige. De vierde module, stadsplatte grond, gegeven door Ad van den Bulck, wordt gekenmerkt door een hoge mate van zelf werkzaamheid. Bij alle drie de lessen wordt de cursisten gevraagd om op pad te gaan in de stad en foto's te maken van karakteristieke overgangen in de stadsplattegrond. De resul taten liegen er niet om. Het enthousiasme voor deze opdracht is groot. Willem de Weert, schrijver van het onlangs verschenen boek Ontdek de Brabantse Wat, komt als laatste aan de beurt voor de vijfde module: ontwikkeling van het landschap. Willem is nog werkzaam als docent aardrijkskunde en verstaat de kunst om de cursisten aan het werk te zetten en de Brabantse Wal aanschouwelijk te maken tot in het cursuslokaal. Succes verzekerd. De werkgroep werkt momenteel aan de invulling van twee tot drie nieuwe modules voor het volgende cursusjaar zodat er voor de cursisten een ruime keuze voorhanden blijft. Nieuwsgierig geworden? De inschrijving voor het jaar 2013-2014 start op 1 mei 2013. Dat kan via de website www.geschiedkundigekringboz.nl of via de coördinator Frans Witjes. Bij voorkeur per e-mail: penningmeesterldgeschiedkundige- kringboz.nl (Telefoon: 0164-238621). Hitde van den IJsset Voorzitter werkgroep Schoot voor Geschiedenis januari 2013 ZONDAG 12 MEI 2013, 12.00 - 14.00 UUR 0p12meizaler weer een mini-excursie geor ganiseerd worden. Deze keer wordt een bezoek gebracht aan het huis Jerusalem, Hoogstraat 15. Dit is een monumentaal huis, gebouwd in 1890, in opdracht van Marie de Ram. Inwendig zijn de indeling en afwerking uit de bouwtijd grotendeels bewaard gebleven. In 1925 is er aan de zuidzijde een nieuw garagegebouw gerealiseerd. Heel bijzonder is de aan de achterzijde van het huis gelegen tuin met daarin een koetshuis en een stalgebouw, die beide van omstreeks 1750 dateren. De oudst bekende vermelding van het huis dateert uit 1593. Enkele jaren later was het eigendom van de drossaard. Bij het beleg in 1588 raakte het pand zwaar beschadigd. In het begin van de achttiende eeuw was er achter het huis een bijbehorende brouwerij in bedrijf. Eigenaren waren leden van de familie Van Lanschot. In 1747 werd het huis compleet verwoest. Alleen de muren van een kelder zijn behouden gebleven. Begin negentiende eeuw was het huis eigendom van Petrus Cuijpers en Maria van Mattemburgh, de stichters van het gelijknamige landgoed. Marie de Ram, die het huis in 1890 vernieuwde, was ook eigena resse van het landgoed Lievensberg. In 1913 verkocht zij het huis aan Alphons Asselbergs. Zijn nazaten bewoonden het huis tot 2012. Nu is het in bezit van de heer J. Dietvorst, die het voor eigen bewoning laat herstellen. Aansluitend zal wellicht een bezoek gebracht kunnen worden aan de Heerenkamer, onderdeel van het stadhuis aan de Grote Markt. Dit bouwdeel, gelegen aan de oostzijde van de binnenplaats, is in 1638 gerealiseerd. De onderkant van de westgevel bestaat uit een dichtgezette laatgotische arcade, afkomstig van een ouder gebouw. De bovengevel is uitge- De Waterschans 1 - 2013 36 voerd in een mooie renaissance architectuur. Inwendig is een fraaie zoldering van moer- en kinderbalken bewaard gebleven, als ook een monumentale bekapping. De verwachting is dat de restauratie dit jaar zal beginnen. Deelnemers worden om 12.00 uur verwacht in Hoogstraat 15. Aanmetding vooraf is gewenst. Dit kan via de website, u dient zich hiervoor eenmalig te regis treren, of bij Frans Witjes (penningmeesterfd geschiedkundigekringboz.nt 0164 - 238621]. rnrnrnrnrnrnmimmmmmÊmmmmimmmmmmmimmmmmmmmÊmimmm Ontwerpplan voor de bebouwing van de voormalige Domeingronden bij de Oosterboulevard (Bolwerk Noord en -Zuid], 1927. Collectie MHC, KG 652 B. ZONDAG 9 JUNI 2013 VAN 12.00 tot 14.00 UUR START BIJ DE ONTMOETINGSKERK, Bolwerk-Zuid 134 De Geschiedkundige Kring nodigt u uit voor een bezoek aan de wijk Vestinggronden-Noord. Na bezoeken aan de wijken Gageldonk, Nieuw- Borgvliet en 't Fort vindt voor leden en belang stellenden een stadsexcursie plaats naar de Vestinggronden-Noord, het gebied ruwweg gelegen tussen het park, de Noordsingel, de burgemeester Stulemeijerlaan en de Noordzijde Zoom. Er zal worden ingegaan op het ontstaan van de wijk, de oorspronkelijke planologische denkbeelden en de veranderingen daarna. We maken een wandeling door de wijk met wellicht een bezoek aan een karakteristiek gebouw. De excursie staat weer onder leiding van de stedenbouwkundige Frans de Looij, maar ook anderen zullen u informeren. Van 1868 tot 1890 werden de voormalige vestinggronden onder leiding van de architect F.W. van Gendt, die in dienst was bij het minis terie van Financiën als 'Ingenieur voor de Ontmanteling der vestingen,' ontmanteld. Op de vrijkomende gronden vond naar een ontwerp van Van Gendt een eerste planmatige stadsuitleg plaats van Bergen op Zoom. Met het Plan van Uitleg voor de Vestinggronden- Noord werd in 1876 begonnen. Hierbij hoorden ook waterhuishoudkundige voorzieningen zoals de aanleg van de Zoom. Het Ravelijn "Op den Zoom" werd gespaard, omdat de omliggende gracht van belang was voor de watervoorziening van de stad. Pas in 1932 werd de laatste straat aangelegd, waardoor de ontmanteling van de vesting een feit was. Tot de noordelijke stadsuitleg hoorde ook het Volkspark en de wandelpromenade in Het Bolwerk, die in 1877 werd aangelegd naar een ontwerp van Belgische landschapsarchitect Rosseels. De contregarde Coehoorn werd getransformeerd tot het eilandje in de park vijver. Het plan omvatte verder een drietal singel wegen, de middelste werd opgewaardeerd tot een brede wandelpromenade (Het Bolwerk). De bebouwing van de noordelijke schil is grotendeels tussen 1920 en 1940 gereali seerd. Dit is herkenbaar in de relatief gelijk vormige bouwwijze en architectuurstijl. De gegoede burgerij en de middenstand vonden hier hun huisvesting. (Bron: bestemmingsplan Binnenstad) In deze wijk waren (bijvoorbeeld de kerk van de Martelaren van Gorcum) en zijn er ook nu nog bijzondere gebouwen te vinden: De Ontmoetingskerk, 't Rijks, het Mollerlyceum en opvallende villa's. Zoats gebruikelijk is de deelname gratis. Niet-teden worden verzocht zich van te voren aan te metden via de website of bij Frans Witjes (pen ningmeesterfdgesch iedkundigekringboz.nl 0164-238621]. 37 De Waterscharis 1 - 2013 A cyjJAfM.** 'FQojv j-cc-r oé oé JS&JKresArg'tvwaéxr Óf 'ïü- '4V:

De Waterschans | 2013 | | pagina 19