IN MEMORIAM 'Karei Doormangroep 50 jaar, 1961-2011' 1961-2011 karel doorman IIjaar Boekbespreking door Bart van Eekelen In de voorbije maanden ontviel de Geschied kundige Kring een tweetal vrijwilligers, Willem de Mooij, actief in de werkgroep excursies, en Gijs Huijbregts, oud-redactielid van De Waterschans. Willem de Mooij stierf als het ware in het harnas toen hij op 10 december 2012 na een kort stondige ziekte overleed. Hij werd 74 jaar. Willem was toen ruim tien jaar actief in de werkgroep excursies en van meet af aan ook als penningmeester. Hij droeg niet alleen zorg voor de financiële afwikkeling en de regis tratie daarvan, maar controleerde nauwgezet dat wie zich had ingeschreven, ook betaalde. Als lid van het Viermanschap, zoals de werk groep zich omschreef, dacht hij creatief mee over mogelijke excursiedoelen, droeg zijn steentje bij aan de voorbereiding daarvan en aan de organisatie op de dag zelf. Meer dan tien keer de jaarlijkse grote excursie aan het begin van het nieuwe verenigingsjaar en enige tientallen kleine excursies. Willem was ook drie jaar lid van de kascon trolecommissie. Hij schroomde ook niet op de jaarlijkse ledenvergaderingen kritische vragen te stellen, waarbij hij geen genoegen nam met een half antwoord. Met het over lijden van Willem verliest de Kring een enthousiaste vrijwilliger en raken de leden van de werkgroep een bijzondere kameraad kwijt. Het bestuur wenst mede namens de leden Marianne, zijn echtgenote, veel sterkte bij het verwerken van het verlies. Zij zal daarbij vast veel steun krijgen van haar dochters Corine en Heidi. Op 7 januari 2013 stierf, geheel onverwacht, Gijs Huijbreghts, bijna 88 jaar oud. Gijs, van huis uit leraar geschiedenis, was tien jaar lid van de redactie, van 1996 tot 2005. Op zich al een hele taak, maar Gijs deed meer, Gijs schreef ook artikelen. Nog voor zijn redacteurschap begon hij daarmee. In 1992 leverde hij zijn eerste artikel in: 'Hoe Bergen op Zoom in 1810 een Franse stad werd'. Daarna volgden tot 2006 vijfenzestig artikelen over uiteenlopende onderwerpen en bovendien dertig boekbesprekingen, negenentwintig besprekingen van verwante tijdschriften uit de regio (de Leesportefeuille) en twaalf besprekingen van musea in de omgeving van Bergen op Zoom. Het meest bekend is hij echter vanwege zijn 30-delige serie "De Geschiedenis van Bergen op Zoom". Een gigantisch karwei, temeer omdat Gijs steeds een link legde met nationale en internationale gebeurtenissen. Bij zijn afscheid in 2005 schreef de toenmalige hoofdredacteur, Yolande Kortlever: "Altijd konden wij op hem een beroep doen. Menig beginnend auteur van historische artikelen voorzag hij van advies, wat de kwaliteit van ons tijdschrift ten goede kwam" Het bestuur wenst mede namens de leden Koosje, zijn echtgenote, veel sterkte bij het verwerken van het verlies. Ad van den Bulck, voorzitter De Waterschans 1 - 2013 38 Op 1 december 2011 bestond Zeeverkenners- groep Karei Doorman 50 jaar. Ter ere van dit jubileum is deze publicatie verschenen. Dit werk heeft niet de intentie om een complete geschiedenis van de Zeeverkennersgroep te schetsen, maar om een indruk te geven van de grote hoeveelheid gebeurtenissen, activi teiten en ontwikkelingen die in de voorbije vijftig jaren hebben plaatsgevonden. Het werk kent dan ook een thematische hoofdstukindeling, met algemene onderwerpen als de oprichting, het clubhuis, de verkennerswet, de installatie procedure van een zeeverkenner, de verschil lende boten en het vaargebied; en met voor de groep kenmerkende onderwerpen als de Berentocht en IJsberentocht, Neptunus, het Avondlied, de Scheepsraad, de Loodsengroep, de Reders (donateurs) en de banden met de Koninklijke Marine en de Engelse Seascouts. Daarnaast worden jaarlijkse evenementen als zeiltochten, roeiwedstrijden en kampeerva- kanties over het voetlicht gebracht. Ook unieke gebeurtenissen komen aan bod, waaronder de Ouderberentocht van 1987, de Canada-reis van 1977, de Dodenherdenking van 1962 en de jubi leumfeesten van 1974 en 1987. Tot slot worden de verdiensten vermeld van enkele belangrijke (oud-)leden (Anton Perin, Maarten Velthoen, Piet Flipsen, Herman van Giels) en niet te vergeten van de naamgever van de Zeeverkennersgroep, Karei Doorman. Het werk is rijkelijk geïllustreerd met onder meer krantenartikelen die activiteiten verslaan, tabellen die overzichten bieden van onder meer de vloot, monsterrollen van bootslieden en wedstrijduitslagen, maar voornamelijk met foto's die door de leden zelf zijn gemaakt. Er is voor de teksten geput uit de eigen archieven, waaronder kampboekjes en de POI-koerier, dagboekaantekeningen van leden en op schrift gestelde persoonlijke herinne ringen, waardoor individuele invalshoeken, ontstaan en persoonlijke verhalen worden verteld. Dit boek is dan ook in informele stijl geschreven, in de individuele stijlen van de verschillende auteurs. Dankzij de persoon lijke verhalen en beelden kan de lezer zich een goed beeld vormen van de rijke en veelzijdige sociale groepsgeschiedenis. Het is een boek voor en door de (voormalige) leden van de Karei Doormangroep, tevens geschikt voor eenieder die ooit anderszins met de Karei Doormangroep of met haar leden te maken heeft gehad of gaat hebben. Guido Almekinders, Wendy Edens-de Jongh, Mare Franken, Jean-Jacques van Giels, Mare Smaak, samenstellers en auteurs, 'Karei Doormangroep 50 jaar, 1961-2011. Zeeverkennersgroep Bergen op Zoom', uitgave Karei Doormangroep, Bergen op Zoom 2012. Geïnteresseerden kunnen het boek voor bestellen via jubileumldkareldoorman.nl 15.= 39 De Waterschans 1 - 2013 FAUSTD NÜMINE BERQA VICTRIX

De Waterschans | 2013 | | pagina 20