Colofon Inleveren kopij voor Waterschans 2,2013 vóór 1 mei 2013 De Wate'rschans 63ste jaargang n.r, f, maart.2013 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteamiageschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 6600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Ad van den Bulck Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 6611 TK Bergen op Zoom tel.: 0166-263166 e-mail: secretarisiageschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 6611 HW Bergen op Zoom tel.: 0166-238621 e-mail: penningmeesteriageschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 26 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Jan van Tienen Willem Vermeulen Laurijs Weyts Hilde van den IJssel Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 6617 AN Bergen op Zoom tel.: 0166-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: drs.Jac Backx Tineke van Dam drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen MA. drs. Irene van Kemenade [hoofdredacteur) drs. Yolande Kortlever Marieke Liefting drs. Jan Peeters Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Beste leden, AFSCHEID Op de ledenvergadering eind april neem ik af scheid van het bestuur na zes jaar voorzitter schap, statutair de maximale periode. De voorzittershamer draag ik dan over aan Joost de Graauw; uiteraard pas na instemming van de ledenvergadering. Joost loopt zich al vanaf begin januari warm. Die zes jaren waren boeiend en bij vlagen ook spannend. Het bestuur - in april 2007 bijna geheel vernieuwd - werd direct in het diepe gegooid, want 2008 was een jubileumjaar: veertig jaar Geschiedkundige Kring! Dat vroeg om een aantrekkelijk programma met bijzondere activiteiten en publicaties. U herinnert zich ongetwijfeld nog de dubbeldikke Waterschans van december 2008 over de jaren zestig in Bergen op Zoom. VERNIEUWINGEN Van meet af aan ging de zorg van het bestuur ook uit naar het op peil houden van het bestaande aanbod en waar nodig het verbeteren ervan: De Waterschans, excursies, lezingen, quiz, jaarlijkse uitstap en regelmatig een publicatie. Vooral de prachtuitgave Beknopte historie van de stad Bergen op Zoom. Een geschiedenisboek uit 1761 (2010) heeft van de tekstbezorger, Willem van Ham, en van de boekredactie veel tijd en creativiteit gevraagd. Dankzij een zuinig financieel beleid kon de Geschiedkundige Kring in de twee daaropvolgende jaren bovendien de leden weer een boek aan bieden: Een magtig Toonwerk. Geschiedenis en restauratie van het Ibach- orgel te Bergen op Zoom (2011) en Opgravingen in Bergen op Zoom (2012). Voor het najaar van 2014- staat er alweer één op stapel. In de voorbije periode zijn diverse vernieuwingen doorgevoerd en is het aanbod aan de leden uitgebreid. De Waterschans kreeg een an dere lay-out en ging deels in kleur verschijnen. De website werd zelfs tweemaal vernieuwd (lees: nog toegankelijker gemaakt) en valt sinds medio 2012 onder verantwoordelijkheid van een aparte werkgroep met Koningin Beatrix met burgemeester Ans van den Bergh tijdens het koninklijk bezoek te Bergen op Zoom op Koninginnedag 1996. Collectie MHC. Layout-vormgeving/druk Drukkerij NKB - Bleiswijk enthousiaste vrijwilligers. Sinds 2008 werkt de Geschiedkundige Kring met een vierjarenplan, dat richting geeft aan de werkzaamheden van bestuur, redactie en werkgroepen. Het eerste plan werd in 2012 geactualiseerd. Tot slot noem ik de School voor Geschiedenis, zonder meer een grandioos succes met nu in het derde cur susjaar maar liefst 190 cursisten! Sommige voornemens zijn niet gehaald. Zo spanden wij ons in voor een substantiële toe name van het aantal leden. Wervingsactivi teiten leverden niet op wat het bestuur ervan verwachtte. Elk jaar zijn circa 50 nieuwe leden nodig om op peil te blijven. Gelukkig haalt de Kring dit aantal elk jaar opnieuw en vaak nog iets meer. BELANGRIJK In de voorbije zes jaar ben ik mij meer en meer bewust geworden van het belang van onze vrij willigers, de noodzaak van continuïteit en de betekenis van de Kring voor Bergen op Zoom. De Kring telt inmiddels bijna 40 vrijwilligers. Mensen die ervoor gaan, die plezier hebben in hun werk, die zich gewaardeerd weten: leden van de werkgroepen, van de redactie en van het bestuur. Vrijwilligers die hun uiteenlopende vaardigheden, kennis en talenten, tijd en ener gie inzetten. Het ambitieuze programma van de Kring kon en kan alleen worden uitgevoerd met enthousiaste medewerkers, van wie enkelen al tientallen jaren aan de Kring zijn verbonden. Ik dank iedervan hen voor hun inzet en voor de prettige samenwerking. Wat ik mij ook meer en meer ben gaan realise ren is de verantwoordelijkheid van het bestuur voor de continuïteit van alle initiatieven en acti viteiten. Het bestuur kan nieuwe ontwikkelingen stimuleren of in gang zetten, maar dient zich bij voortduring af te vragen of die ontwikkelingen de betrokken vrijwilligers niet boven het hoofd groeien. De School voor Geschiedenis is een treffend voorbeeld. Buitenstaanders hebben geen idee van de in houdelijke en organisatorische uitdagingen die de betreffende werkgroep op haar weg aantreft. Geen notie ook van tijd en energie die de school van de werkgroepleden vraagt. Wanneer dit te veel wordt, wanneer vrijwilligers worden over vraagd, wanneer er straks geen capabele opvol gers zijn, komt de continuïteit in gevaar. Anders geformuleerd, de Kring moet de verwachtingen waar blijven maken die bij de cursisten gewekt zijn. Uiteraard geldt het belang van continuïteit ook voor de redactie van De Waterschans en de werkgroepen, maar daar is het werk uitgekris talliseerd. Dit geldt nog niet voor de School en de website. Tot slot de missie van de Geschiedkundige Kring. Belangstelling voor geschiedenis is om uiteenlopende redenen nog steeds 'booming': onder mensen die nieuwsgierig zijn naar histo rische feiten en hun samenhang, maar ook on der mensen op zoek naar hun wortels, naar hun identiteit, naar wat hen bindt met het verleden. Voor hen vervult de Geschiedkundige Kring een wezenlijke functie. Een functie die verwachtingen wekt. Samen met nog tien erfgoedorganisaties in de gemeente Bergen op Zoom levert de Kring een niet weg te denken bijdrage aan het historisch besef van de lezers van De Waterschans, de bezoekers van de lezingen, de deelnemers aan de excursies, de cursisten van de School voor Geschiede nis en de bezoekers van de website. Dit schept verplichtingen. Het bestuderen van geschiede nis en het overdragen van verworven kennis is geen vrijblijvende zaak. WILLEM VERMEULEN Met mij neemt ook Willem Vermeulen afscheid van het bestuur. Willem was zes jaar de aan- voerdervan de 'boekenboys', die de publicaties van de Kring verzorgen; maakte deel uit van de werkgroep School voor Geschiedenis,en vertegenwoordigde de Kring in het Samenwer kingsverband Hofzaallezingen. Bovenal voedde hij het bestuur met zijn ruime ervaringen in het vrijwilligerswerk en verraste hij zijn medebe stuursleden telkens weer met creatieve invallen en voorstellen. Willem blijft lid van de 'boe kenboys' nu het bestuur besloten heeft deze bestuurswerkgroep om te vormen tot een werk groep zoals de andere binnen de Kring. Willem, namens het bestuur dank ik je voor je inzet. Ik wens mijn opvolger, bestuur, redactie en werkgroepen alle succes toe voor de toekomst. Ad van den Bulck, voorzitter 3 De Waterschans 1 - 2013

De Waterschans | 2013 | | pagina 2