I Van de hoofdredacteur Kroon leden ln dit nummer van De Waterschans maart 2013 f Nieuwe leden per 1 maart 2013 38 In Memoriam 34 Uitnodiging Jaarvergadering 2013 35 Nieuws van de school voor Geschiedenis 36 Aankondiging mini-excursie Hoogstraat 15 39 Boekbespreking Artikelen 14 Geschiedenis van de Waterschans (Verslag lezing Deel 2) 22 De Swaen, Blauwehandstraat 34 Ria en Jan Weyts Bij het verschijnen van deze Waterschans ligt de Vastenavond alweer een aantal weken achter ons, maar ik kan het niet laten om toch nog heel even terug te kijken. Als één van de redacteuren van de Vastenavondkrant was het historische motto voor mij niet alleen een heel dankbaar onderwerp om over te schrijven (ik had wel tien pagina's vol kunnen krijgen!), maar ik ben ervan overtuigd dat vele Krabben er ook daadwerkelijk iets van opgestoken hebben. De vele gladiato rencreaties, strijdwagens en keizerlijke uitdos singen die ik ben tegengekomen waren welis waar niet allemaal even historisch verantwoord, maar ongemerkt heeft het de geschiedenis in het algemeen toch een beetje dichter bij de Ber- genaren gebracht. Initiatieven die dat effect (be doeld of onbedoeld) hebben zijn wat mij betreft altijd welkom. U zult deze keer de bijdrage van de werkgroep Genealogie moeten missen wegens verblijf in het buitenland van Frank Wierckx. Daarnaast heeft de werkgroep Excursies mij gevraagd u alvast te informeren dat de Jaarexcursie dit jaar plaats zal vinden op zaterdag 7 september. De reis voert dan naar de domstad Utrecht. In Waterschans II, die eind juni zal verschijnen, kunt u lezen wat het programma zal zijn en hoe u zich ervoor kunt aanmelden. Ward haalt met u herinneringen op aan een aantal koninklijke bezoeken aan onze stad. De aanleiding daarvoor is natuurlijk het aftreden van Koningin Beatrix. Eigenlijk hadden we wel een beetje kunnen verwachten dat zij juist dit jaar haar abdicatie zou afkondigen. We herden ken in 2013 immers het 200-jarig bestaan van het Koninkrijk der Nederlanden. Zelf heb ik onze koningin (en de rest van de familie) persoonlijk mogen ontmoeten bij haar bezoek aan Bergen op Zoom tijdens Koninginnedag in 1996. Willem- Alexander kende ik toen al, want hij en ik zijn in hetzelfde jaar begonnen aan de studie Geschie denis in Leiden. Als toenmalig lid van het Oranjecomité vond ik het in 1996 uitermate boeiend om de voorberei ding van een koninklijk bezoek van zo dichtbij mee te mogen maken. Het is onvoorstelbaar wat er allemaal komt kijken bij de organisatie van zo'n evenement. Het draaiboek van het be zoek was, ondermeer in overleg met de staf van het koninklijk huis en de politie, van minuut tot minuut ingevuld en we kregen te maken met allerlei aspecten waar je vooraf niet zo meteen bij stil staat, van protocollaire zaken tot en met een 'bomcheck' van het stadhuis vlak voor de start van het bezoek. Een leerzame ervaring dus! Overigens was de pratende en knipogende Peperbus ook voor de koninklijke familie een verrassing. Hun reactie daarop was fantastisch! Alleen al dat moment maakte alle inspanningen en zenuwen vooraf meer dan de moeite waard. Het is Beatrix gegund om nog heel lang en heel ontspannen van haar welverdiende pensioen te kunnen genieten! In zijn eigen column maakt onze voorzitter Ad van den Bulck zijn aftreden bekend. Mede na mens de overige redactieleden wil ik Ad vanaf deze plaats uiteraard van harte danken voor zijn tomeloze inzet. Het is beslist een hele prestatie om het voorzitterschap van de Geschiedkundige Kring gedurende zes jaar met zo veel enthousi asme en energie in te vullen. Ad, dank voor de samenwerking en ongetwijfeld tot ziens op een van de vele bijeenkomsten van de Kring. Irene van Kemenade Mevr. N. van de Goorbergh-Mattijssen Bergen op Zoom Dhr. J.P.M. Hector Bergen op Zoom Dhr. H.J.M. Hoogenstraaten Bergen op Zoom Mevr. C.J. Janssen Bergen op Zoom Dhr. A.M. Overbeek Hoogerheide De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic De Waterschans 1 - 2013 4 37 Stadsexcursie naar Vestinggronden-Noord Aankondiging 2 Van de voorzitter 4 Van de hoofdredacteur 4 Nieuwe leden 4 Kroonleden Mededelingen bestuur en redactie 35 Lezing Drs. Johanna Jacobs 6 De ontdekking van de Wouwsepoort Marco Vermunt Ad van den Bulck 29 WardTaal Ward Warmoeskerken ittL -*i,. 'rtiV, 'X rtüarwri A.i.r fp> iWA'V-a 5 De Waterschans 1 - 2013 FAUSTD NUMINE BERGA VICTRIX fc\-, «ï>iw

De Waterschans | 2013 | | pagina 3