A H DE VROEGSTE VORM VAN DE POORT in elk geval nog vóór het einde van de der tiende eeuw. Helaas geven aardewerkscherven nooit een precieze datering. De aarden stads wal die in de Kloosterstraat werd gevonden was mogelijk wat ouder dan het deel in de Wouwsestraat. Daarop wijzen de vondsten die van onder de wal tevoorschijn kwamen. Het opwerpen van de omwalling zal vele jaren (decennia?) geduurd hebben en het gedeelte bij de Wouwsepoort markeert misschien eerder de eindfase van de wal dan de start, uitgaande van de veronderstelling dat de wal vanuit het hoog ste zuidoostelijke punt in twee richtingen naar het noorden werd aangelegd, om als een halve cirkel tegen de Grebbe te eindigen. Afb.6. Reconstructie van de aarden wat met gracht in de periode 1275-1300 op basis van archeologische gegevens. Het westelijke gedeelte van de teruggevonden Wouwsepoort bestond uit een trechtervorm die op basis van het grotere steenformaat nog uit het einde van de dertiende eeuw zou kunnen dateren. Aan de stadszijde bevond zich een zes meter brede deuropening. Er was een duidelijke bouwnaad tussen deze fase en de daaropvol gende. Het is denkbaar dat de trechtervormige doorgang aanvankelijk groter is geweest en een volledige coupure in de wal vormde. Of er toen ook al een echt poortgebouw boven de door gang stond, blijft onduidelijk. DE GROTE POORT In de veertiende eeuw verving men een deel dateert van 1337 en van de poort zelf uit 1358. Aangenomen wordt dat de poorten en de stadsmuren vanaf omstreeks 1330 werden opgetrokken, wat aansluit bij het steenformaat.6 MUREN EN TORENS In tegenstelling tot de Gevangenpoort en de Bospoort werden bij de Wouwsepoort geen sporen van de stadsmuren aangetroffen. Daarbij moeten we bedenken dat een gedeelte niet werd blootgelegd, namelijk het stuk tegenover Stationsstraat 8. En dat is precies de enige logische plaats waar de muur op de poort heeft kunnen aansluiten. De muur werd in de regel op de helling van de wal en de gracht gepositioneerd, waarna de wal dan tot tegen de muur kon worden opgevuld zodat een solide geheel ontstond (op veel plaatsen werd de wal of een deel van de wal echter verwijderd, waar na alleen de muur overbleef). Een vraag die ook bij de Bospoort speelde, ■m Afb.8. Detail van de tekening van Aelbrecht Sotvaedes met de Bospoort [scan uit Stedenatlas van Bergen op Zoom, 2003]. heeft betrekking op de poorttorens. De oudste weergave van de Bospoort is een pentekening van Aelbrecht Sotvaedes uit 1598. Daarop wordt Afb.7. Projectie van de funderingen van de Wouwsepoort in het hedendaagse stratenplan. In geel en blauw zijn de stadswal en de gracht weergegeven. stuk in de gracht stond en waar een houten of stenen brug op aansloot. De barbacane bestond uit niet meer dan twee parallelle muren met galerijen, van waaruit binnenkomend verkeer in de gaten gehouden werd. Hoogstwaarschijnlijk had de barbacane geen dak. Op het einde Bospoort, die in 2008 werd ontdekt onder de Antwerpsestraat.5 Het gebruikte steenformaat van de Wouwsepoort is identiek aan dat van de Bospoort. De gebruikte stenen van 25 en 26 centimeter lengte zijn bekend uit allerlei archeologische contexten uit de eerste helft van de veertiende eeuw. De oudste vermelding van de stadsvest (gracht) bij de Wouwsepoort van het oude werk door een rechthoekig poort gebouw van ongeveer zeven meter lengte dat uitwendig voorzien was van steunberen. In het poortgebouw was ruimte om de hamei, oftewel het valhek, volledig op te takelen, dus dit gedeelte moet ten minste twee verdiepin gen hoog zijn geweest. Dit gebouw ging aan de grachtzijde naadloos over in een zogenaamde barbacane, een lagere aanbouw die een flink ervan bevond zich een deur, waarvan nog een scharnierduim werd gevonden. Zo weten we dat de Wouwsepoort en de barbacane tezamen in de veertiende eeuw zeventien meter lang waren. Inclusief de oudere ingangspartij is dat zelfs 26 meter: dat is vrijwel even lang als de Gevangenpoort samen met de bijbehorende barbacane die in 1970 onder de Westersingel aan het licht kwam. Hetzelfde geldt voor de Stationsstraat Wouwsestraat De Waterschans 1 - 2013 10 11 De Waterschans 1 - 2013 FAU STD NUMINE BERGA VICTRIX 1Gertrudiskerk 2. Gasthuis 3. Oude weg naar Wouw 4. Wouwsepoort 5. Poortdoorgang van de Hoogstraat

De Waterschans | 2013 | | pagina 6