t FOvW" 1 7 de poort geflankeerd door twee slanke torens. De barbacane heeft er twee arkeltorens.7 Tijdens het rioolwerk in de Antwerpsestraat werden echter geen sporen van (ronde) torens gevonden, maar daar ging het trottoir niet diep genoeg op de schop om de aanwezigheid ervan helemaal te kunnen uitsluiten. Datzelfde geldt voor de Wouwsepoort, waar resten van torentjes mogelijk buiten de ontgravingen ge bleven kunnen zijn. In elk geval zullen eventueel aanwezige torens veel kleiner dan die van de Gevangenpoort geweest zijn. 10m Afb.9. Schematische doorsnede van de Wouwsepoort op basis van het archeologische onderzoek. De vorm en hoogte van de hoofdpoort zijn hypothetisch, de hoogte van de barbacane en de vorm van de brug zijn afgeleid van de Gevangenpoort. Het geel gekleurde gedeelte is de verlen ging uit de vijftiende eeuw. Het pijltje geeft de plaats aan waar de stadsmuur vermoe delijk aansloot. VERBOUWING VAN DE POORT Het oostelijke gedeelte van de Wouwsepoort moet op basis van het steenformaat tenminste een eeuw jonger zijn dan de rest. Het was zeven meter lang, inwendig 4,80 meter breed en had opvallend dikke muren. De ingang was geheel of gedeeltelijk uit natuursteen opgebouwd, waar in aan beide kanten de onderste scharnierdui- men van de deur nog bewaard waren. Het steenformaat van 5 x 10 x 21 cm is ken merkend voor de eerste helft van de vijftiende eeuw. Vrij snel daarna kromp de gemiddelde steenmaat tot 19 a 20 cm, uiteindelijk tot 18 cm omstreeks 1500. Dit relatief jonge gedeelte van de poort sluit aan bij de oudste archiefbronnen, namelijk de stadsrekeningen die vanaf 1412 bewaard bleven. In dat jaar werd door Laureys de Costere een "ghevelt" van de poort gemaakt en werden deuren en sluitwerk verbeterd. Het is aannemelijk dat de jongste aangetroffen bouw fase geheel of gedeeltelijk het werk van deze Laureys was. In 1443 vinden opnieuw werk zaamheden plaats, maar dan gaat het om de hoofdpoort, waaraan een loopgang wordt gebouwd, vermoedelijk zoals ook de Gevangen poort er oorspronkelijk een tegen de westgevel had. In dat jaar wordt ook melding gemaakt van de barbacane, aangeduid als "voorbaille".8 Deze uitbreiding in oostelijke richting betekende dat de brug over de gracht aanmerkelijk korter werd. Het is niet bekend of dat een houten ophaalbrug of een permanente stenen brug was. Waarschijnlijk het laatste, aangezien dit ook het geval was bij de Gevangenpoort.9 De defensieve werking van de poorten werd hier door wel flink verminderd. 't D V Aiv.., Ir. f 'A. Afb.10. De Wouwsepoort door Valentijn Klotz, 1671. (Foto topografische atlas MHCl KLOTZ'TEKENING Valentijn Klotz maakte drie identieke gewassen pentekeningen van het aanzicht van de mid deleeuwse Wouwsepoort in de richting van de De Waterschans 1 - 2013 12 stad, waarvan er twee gedateerd zijn (1671 en 1672).10 De poort was toen al grotendeels afge broken en ter plaatse was de gracht gedempt. In 1589 had men een bolwerk of bastion voor de oude poort aangelegd en de gracht daar omheen geleid. In 1630 volgde de bouw van nieuwe stenen poorten aan de noordzijde van het bastion. De "nieuwe" Wouwsepoort stond deels onder V&D en deels onder de nieuw bouw in de Arnoldus Asselbergsstraat, maar de resten daarvan verdwenen definitief bij de aanleg van de vestingwerken naar ontwerp van Menno van Coehoorn. Klotz tekende het aan zicht van de oude poort met arkeltorens, het gedeelte uit de vijftiende eeuw dus. Hij stond daarbij in de gang die de oude poort met de nieuwe verbond en die als een coupure in het bastion was uitgespaard. Links en rechts is het zandlichaam van het bastion goed te zien. Steunmuren houden het zand op hun plaats. Bij het onderzoek werd zelfs een stukje van de zuidelijke steunmuur teruggevonden (afb.4-F; baksteenformaat 4 x 8,5 x 18 cm). Aan de licht val in de gang, die op de tekening veel kleiner lijkt dan hij werkelijk was, is te zien dat het middelste gedeelte (de barbacane) van boven open was. Daarachter stond het restant van de oude poort waarin het valhek nog werkte: het kon worden opgetakeld in een houten huisje boven op de poortruïne. De boognissen in de barbacanegang, onder de voormalige galerij, vormden het enige onderdeel dat niet bij het onderzoek werd aangetroffen. Vermoedelijk stonden ze op een doorlopende fundering. In 1702 werden ook de laatste resten van de middeleeuwse Wouwsepoort afgebroken. Het nieuwe bastion William verving het oudere en er kwam een nieuwe poort op de hoek van de Williamstraat en de Van der Rijtstraat. Wat nu nog rest zijn funderingen, kwetsbare archeolo gische relicten, diep onder de winkelstraat. NOTEN De Waterschans 1 - 2013 FAUSTD NUMINE BERQA VICTRIX p. 'V -V- TT**yl I.. ïi 'mk.'V» 1 Inwi, i -u,7 r'-i"r-^rï 1 Tussen de Korenbeursstraat en de Van der Rijtstraat wijkt de noordelijke gevelwand van de Wouwsestraat een stukje terug, waarschijnlijk omdat dit deel wat later bebouwd werd. 2 Een grote waterput op het Thaliaplein, in 2005 opgegraven, dateerde van omstreeks 1300 en had een bodem op 1,28 meter +NAP. Het waterpeil stond toen waarschijnlijk op 2 meter +NAP. M. Vermunt e.a., Archeologische Rapporten 15, Archeologisch onderzoek 'Parade'. Een Romeinse offerplaats onder de middeleeuwse stad (Bergen op Zoom 2009], 88. 3 M. Vermunt A. van der Kallen, Opgravingen in Bergen op Zoom (Bergen op Zoom 2012), 30-35. Ook liep er een soort gelijke greppel langs de noordkant van de Grote Markt. G. Groeneweg, 'Bergen op Zoom: een kleine profielschets van de Grote Markt', In: Brabants Heem XLI-4 (1989), 170-175. 4 Vermunt Van der Kallen, Opgravingen in Bergen op Zoom, 88-99. 5 Voor de Gevangenpoort, zie W.A. van Ham, L.J. Weijs en J.L.C. Weyts, 'De Lievevrouwepoort te Bergen op Zoom en zijn omgeving', In: Bulletin KNOB 73-1 (1974), 19-33. Het archeo logische onderzoek naar de Bospoort zal in een komende uitgave van De Waterschans aan bod komen. 6 W.A. van Ham, Merck toch hoe sterck. Studies uit Bergen op Zoom 4 (Bergen op Zoom 1982), 17-20. 7 J.H. van Mosselveld W.A. van Ham, Tekeningen van Bergen op Zoom. Topografische afbeeldingen van Bergen op Zoom en omgeving uit de zestiende tot en met de achttiende eeuw (Bergen op Zoom 1973), 97. 8 Van Ham, Merck toch hoe sterck, 31. 9 In 2005 kwamen opnieuw resten van de brug onder de Westersingel tevoorschijn. Ze bleken van een groot formaat baksteen te zijn gemetseld, zelfs veel groter dan die van de poort zelf, wat kan wijzen op een bouwtijd in het begin van de veertiende eeuw. 10 Van Mosselveld Van Ham, Tekeningen van Bergen op Zoom, 82-84. 13

De Waterschans | 2013 | | pagina 7