Verslag lezing Han Leune 24 April 2012 Deel 2 1 A 13*! Ad van den Bulck Afb. 1. De bebouwing van de Waterschans afgebeeld in de originele maquette van Bergen op Zoom uit omstreeks 1750. Deze maquette bevindt zich in het Musée des Plans Reliefs te Parijs. Zichtbaar zijn de toegang tot de schans in de vestingwal links en een drietal langwerpige woongebouwen voor het garnizoen. Vooraan in het midden de woning van de commandant. Achter het linkse manschappengebouw het omgrachtte en omheinde kruithuis. Naast de ingang de afdruk van een vierde legeringsgebouw dat in de loop van de voorbije eeuwen is verdwenen. INLEIDING In het eerste deel van het verslag van de lezing van Prof. dr. Han Leune werd u geïnformeerd over de rol van prins Willem van Oranje bij het initiatief tot de bouw van de Waterschans in 1584; over de ligging, de vorm en het belang van het fort en over de bemoeienis van Zeeland met de vesting Bergen op Zoom in het alge meen en met de Waterschans in het bijzonder. Dit tweede gedeelte begint met een beschrij ving van de inrichting van deze schans en het leven daar. Vervolgens komt de geschiedenis van de Wa terschans van 1600 tot 1867 aan bod, toen de vesting Bergen op Zoom werd opgeheven. Daarna volgt de periode 1870 - 2000. Dit ver slag sluit af met de actuele kansen en bedrei gingen voor dit rijksmonument. De Waterschans 1 - 2013 14 Afb. 2. Detail tekening Bonaventura Peeters, Nationale Bibliotheek Wenen, atlas Blaeu der Oesterreichischen Nationalbibliothek, Bd 17.T.62; Beeldbank van het Markiezenhof, nr. AF 87, SHAK 037] DE INRICHTING VAN DE WATERSCHANS Omstreeks 1635-1640 heeft Bonaventura Peeters een vogelvluchttekening gemaakt van het Zuid- en het Noordfort. Op de bovenstaande uitsnede is het Zuidfort te zien, ook bekend als de Waterschans. Peeters vervaardigde in diezelfde periode vergelijkbare afbeeldingen van de forten Lillo en Liefkenshoek. In deze tekening is de Waterschans afgebeeld met een aarden hoofd wal, zes bolwerken en een bebouwd binnenter rein [terre). Om de schans ligt een binnengracht en ten noorden daarvan loopt het havenkanaal richting de stad. Om een groot deel van de bin nengracht loopt een buitengracht, aangelegd in 1592. Aan de noordwestzijde staat een (uitkijk)toren die mogelijk ouder is dan het fort. Op de hoofdwal staan diverse wachthuisjes sentinettesTegen de westelijke hoofdwal en boven de gracht is een toiletgebouw [secreet). Op elk van de bolwerken staat geschut. Een poort rechts van het noordelijk bolwerk of bas tion geeft toegang tot het fort. Vanaf het binnenterrein naar de bolwerken lig gen oprillen, waarlangs men de kanonnen naar boven sleurde. Een waterloop verdeelt de terre in twee delen. Deze 'binnengrachtjes', mogelijk bedoeld als waterbassins, zijn ook al zicht baar op de belegeringskaart uit 1622 van Claes Janszoon Visscher. Ten noorden en ten zuiden van deze waterloop staan gebouwen ten behoeve van het garnizoen. De groepering maakt een dorpsachtige indruk. Uit de archieven weten we dat er ook een her berg was. Op de paradeplaats heeft zich een aantal manschappen verzameld. Een kleine dam tegenover de toegang naar het fort leidt naar een aanlegplaats in het havenkanaal. Afb. 3. Detail van de belegering van Bergen op Zoom in 1622, afgebeeld door Claes Janszoon Visscher [Beeldbank Markiezenhof, KG 80 AA], 15 De Waterschans 1 - 2013

De Waterschans | 2013 | | pagina 8