m Beste leden, l Colofon 4 m Nadat ik medio vorig jaar door Ad van den Bulck was gepolst voor de functie van voorzitter overviel mij toch enige aarzeling, ook omdat ik pas begin 2011 lid was geworden van de Geschiedkundige Kring. Er is daarna nog heel wat water door de Grebbe gestroomd voordat ik mij toch heb gekandideerd. Deze kandidaatstelling is na een intake gesprek binnen het bestuur omgezet in een voordracht aan de leden, met welke voordracht de Algemene Ledenvergadering op 23 april jongstleden heeft ingestemd. Ik dank het bestuur en de leden voor het in mij gestelde vertrouwen. Het bestuur is bij deze voordracht zorg vuldig te werk gegaan.Ik zal mijn uiterste best doen om hun keus een juiste te laten zijn. Bij het eerste van twee informele kennismakingsgesprekken vertrouwde ik Ad toe dat ik niet zo'n kenniscentrum van de lokale geschiedenis ben zoals hij dat is. Het ligt derhalve in de rede dat ik als uw nieuwe bestuursvoorzitter de functie wat anders zal invullen. Ik vertelde Ad destijds wèl dat ik veel interesse heb in de geschiedenis van Bergen op Zoom, dat Bergen op Zoom mij na aan het hart ligt. Een interesse die zeker gewekt en gevoed werd door mijn geschiedenis leraar Jan Sanders en mijn tekenleraar Fons Gieles (ik vind het wel eervol om na hem de zevende voorzitter te zijn). Ik herinner mij nog hoe we met de klas bij wijze van praktijkonderwijs onder leiding van Fons diverse malen in de grond groeven in de tuin van de Gertru- diskerk aan de Kerkstraat. Ik weet niet meer of wij toen iets belang wekkends hebben blootgelegd, maar enkele jaren daarna is wel de Stichting In Den Schernninckel opgericht. Dat op pagina 64 van Korneel Slootmans' Een Stad als een Huls mijn familienaam genoemd wordt in Inleveren kopij voor Waterschans 3, 2013 vóór 1 augustus 2013 een rijtje met vijftien andere als reeds vóór 1700 voorkomend in onze stad, heeft er vast ook toe bijgedragen dat ik positief heb gereageerd op het verzoek van Ad. Toch lag mijn toekomst niet "in de geschiedenis". Nee, ik ging naar de Koninklijke Militaire Academie in Breda voor de opleiding tot beroepsofficier. Na mijn beëdiging in 1974 heb ik 31 interessante jaren gewerkt bij de Koninklijke Luchtmacht, zowel in Nederland als bij NAVO-staven. De boeiendste jaren waren de vijf jaren als defensie-attaché op de ambassade te Tel Aviv (Israël). Voordat ik in 2005 met leeftijdsontslag ging, vervulde ik op de KMA de functie van plaatsvervangend hoofd bij de vakgroep Militair Operationele Wetenschappen. Zo keerde ik terug op de Alma Mater in Breda en was de cirkel rond. Mijn - inmiddels overleden - echtgenote en ik zijn geboren en getogen in Bergen op Zoom. Nadat we vertrokken waren in 1974, keerden wij in 1991 terug en wonen er sindsdien, met onder breking van de jaren in Israël. Vooruitlopend op de verhuizing naar een appartement heb ik in 2007 met twee medebewoners (als secretaris) een Vereniging van Eigenaren opgezet. Na drie intensieve jaren zijn de voorzitter en ik afgetreden. Inmiddels was ik op verzoek van pastor Ben Riesewijk eind 2009 toegetreden tot de groep kosters van de Lourdeskerk; vrijwil ligerswerk van een bijzondere soort in een team van fijne collega's. In het artikel in BN/De Stem waarin Ad en ik over het voorzitterschap spraken, is het al ver meld: in 2018 bestaat onze vereniging 50 jaar. Maar ook op korte termijn is er van alles te doen. Zoals de herdenking van de komst van tienduizenden Belgen, in 1914 op de vlucht voor de Duitse keizerlijke legers. Voor die herdenking is een groep enthousiaste vrijwilligers druk doende met spitwerk in archieven en met het uitwerken van ideeën. Ook De Waterschans zal aan die episode in de Bergse geschiedenis ruimschoots aandacht schenken. Naast deze herdenking faciliteert de Geschiedkundige Kring dit jaar de uitgave van een bijzonder boek van de hand van Yolande Kortlever, Bergen op Zoom, een stadsgeschiedenis in vogelvluchtdat wij de leden aanbieden als ledengeschenk. De leden ontvingen ook vorig jaar een geschenk en dat zal hoogstwaarschijnlijk in 2014 ook zo zijn. Dat onze vereniging dit vijf jaar achtereen kan doen is te danken aan het gezonde financiële beleid van de penningmeester. Dat de penningen kloppen, is een belangrijke voorwaarde om voort te bestaan. Daar komt echter veel meer bij kijken. Als voorzitter van de Geschiedkundige Kring weet ik mij daarbij ge steund dooreen hecht, deskundig en energiek team bestuurders. Daarnaast zijn er de vrijwil ligers die De Waterschans doen verschijnen, die de School voor Geschiedenis draaiende houden, die de redactie voeren van de website en die in diverse werkgroepen hand- en spandiensten verrichten. Samen met het bestuur maken zij de Geschiedkundige Kring tot wat deze is. En als er met het historisch erfgoed iets mis dreigt te gaan, neemt de Geschiedkundige Kring haar verantwoordelijkheid, vaak samen met andere cultuurhistorische organisaties. Samenvattend: een vereniging die de investering in tijd waard is om er voorzitter van te zijn. Zijn er dan, vooruitblikkend, geen zorgen of zorgjes? Jazeker wel. Ad noemde in zijn afscheidscolumn al de aan dacht voor het op peil houden van het bestaande aanbod en waar nodig het verbeteren daarvan. Daarbij moet de vinger aan de pols gehouden worden opdat de veelheid aan initiatieven en het groot enthousiasme de uitvoerders niet bo ven het hoofd groeit. Van een andere orde is de uitdaging om het aantal leden te laten groeien en te zorgen voor jeugdige aanwas. En hieraan verbonden: hoe interesseren wij de jeugd voor geschiedenis en erfgoed? Historie, historische ontwikkelingen en het conserveren van cultuur historisch erfgoed liggen bepaald niet altijd in de belangstellingssfeer van jeugdigen. Er gaat veel om in de Geschiedkundige Kring door een diversiteit aan activiteiten waarbij van het bestuur verwacht wordt dat zij het overzicht behoudt en doublures voorkomt. Met de toege nomen activiteiten ook daarop de blik gericht te houden is een andere uitdaging voor het be stuur. Kortom, zonder de indruk te willen wekken uitputtend te zijn: genoeg bestuurswerk aan de winkel. Joost de Graauw, voorzitter 43 De Waterschans 2 - 2013 De W-dterschans 43ste.joarg,öng-rvr. 1, rrTa-arf-2D*3 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteamldgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Joost de Graauw Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris0geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Ria Huisman Jan van Tienen Laurijs Weyts Sjef de Wit Hilde van den IJssel Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: drs.Jac Backx Tineke van Dam drs. Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen MA. drs. Irene van Kemenade (hoofdredacteur) drs. Yolande Kortlever Marieke Liefting drs.Jan Peeters Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Biblia Sacra folio 237 verso. Collectie Sir John Soane's Museum te Londen, Groot-Brittannië. Layout-vormgeving/druk Drukkerij NKB - Bleiswijk

De Waterschans | 2013 | | pagina 2