ontvanastvan hooaaeDlaatste bezoekers.8 c Afb. 2: Reconstructie van de plattegrond van de funderingen en kelders van het hof circa 1505. 2- kelders onder de hofzaal; 3a- eetkamer; 3b- vertrek van de vrouwe; 4- bijgebouwen; 5- huishoudelijk kwartier. Bergen op Zoom gebouwd en Beschouwd [Alphen aan den Rijn 1987], 4. Afb. 3: Reconstructie van de plattegrond van de begane grond van het hof in 1506. 2a- hofzaal; 2b- staatsietrap 3a-eetkamer; 3c- kapel; 3d- stoofkamer; 3a-3e- tuinvleugel; 4a-4b- zuidvleugel; 5- huishoudelijk kwartier. Bergen op Zoom gebouwd en Beschouwd [Alphen aan den Rijn 19871, 26. De onvoltooide trap Van 1 oktober 14-94- tot 1 november 1495, kort na het overlijden van Jan II, werd in de hoek van het zaalgebouw en de eetkamer een nieuwe traptoren gerealiseerd, die meer dan 200 pond kostte (afb. 3). Dit was de staatsietrap, de belangrijkste traptoren van het hof, die naar de voornaamste vertrek ken leidde. 'In elke behuizing is er steeds één die zich qua omvang, detaillering en vaak toren achtige bekroning onderscheidt van de overige.'9 De toren past binnen de traditionele L-vormige opzet van adellijke woningen: de traptoren wordt vaak in de hoek tussen beide vleugels geplaatst en hoog opgetrokken boven het dak.'10 Deze traptoren werd echter zowel exterieur als interieur niet voltooid. Normaliter kent een staatsietraptoren een uitbundig gedecoreerde to renspits die boven het zaalgebouw uittorent, maar deze is hier vervangen door een eenvoudige afsluiting (afb. 1). Bovendien bestond aanvankelijk het plan om de trap tot de hoogte van de vliering van de zolder op te trekken, maar deze werd met een verdieping ingekort tot het vloerniveau van de zolder. 22 Treden en 28 delen van de trapspil werden reeds vóór voltooiing van de bouw naar het kasteel van Jan III te Wouw gestuurd, dat van 1492 tot 1504 werd verbouwd. De traptoren (het uitwendige skelet] werd echter, om onbekende reden, niet verlaagd, waardoor het bovenste deel van de to ren leeg is gebleven, wat tot op de dag van vandaag te zien is.11 De Waterschans 2 - 2013 48 Afb. 4: Interpretatie van de vertrekindeling op de eerste verdieping van het hof circa 1515 door Ad van den Bulck. Appartementen zijn door arcering onderscheiden. 2, 3a, 3c- appartement van de heer; 3b-3e- appartement van de vrouwe; 4a-4c- vrouwenkwartier; 5- huishoudelijk kwartier. Ook de tweede verdieping van de tuinvleugel [3a-3b, 3d-3el en van de zuidvleugel [4a-4bl kent een zelfde indeling. Han Bos, De Waterschans 36:2 [2006], 54. Afb. 5: 5- Reconstructie van de plattegrond van de eerste verdieping van het hof circa 1550. 2b- staatsietrap; 3a-eetkamer; 3c- kapel; 3d- stoofkamer; 3a-3e- tuinvleugel; 4a-4b- zuidvleugel; 4c-secreet met kabinet; 4d- garderobe; 5- huishoudelijk kwartier. Bergen op Zoom gebouwd en Beschouwd [Alphen aan den Rijn 19871, 54. Hovelingen Ook leden van de hofhouding bewoonden het hof. De hofhouding van Jan III en Adriana kan uit 28 tot circa 50 personen hebben bestaan, van wie er circa 10 tot het gevolg van Adriana behoorden. De meesten woonden buiten de hofmuren, een minderheid verbleef in het hof nabij de eigen werkplaats, lijfbedienden sliepen in de garderobe of in de kamer van de heer of de vrouwe, inwonen de jonkheren en jonkvrouwen deelden een ruimte en de hoogsten in rang (uit de lagere adel) be schikten over een eigen vertrek (vanaf circa 1510 aan de Grote Binnenplaats). Het was gebruikelijk dat vele vertrekken als slaapplaats dienden en dat de hoger geplaatsten dichter bij de heer mochten verblijven. Het naast de kapel gelegen vertrek (3b) vervulde volgens een rentmeestersrekening van 1523/1524 de 'woonfunctie voor een man," vol gens Van den Bulck mogelijk de hofkapelaan.12 Vrouwen Kinderen van de heer en vrouwe verbleven in een vrouwenhof of vrouwenkwartier; een beperkt toegankelijke omgeving, bestaande uit meerdere vertrekken. 'In de nabijheid van het appartement van de vrouwe, soms ook nog op de (zolder) verdieping daarboven, bevinden zich vaak de kamer van de voedster/kinderkamer, de kamer van een inwonende dochter, van een (nog) onge trouwde zuster van de heer of de vrouwe en van de hofdames.'13 Jan en Adriana hadden zeven kinderen (afb. 6), die tenminste tot de dood van hun moeder in Wouw verbleven. In de vijftiende en zestiende eeuw woonde de heer niet continu bij zijn gezin.14 Jan III was sinds zijn huwelijk heer van Wouw, waar zijn gezin meestal aanwe zig was, waarschijnlijk gedurende het grootste deel van het jaar. 'Alle kinderen worden geboren op het kasteel van Wouw en daar ten doopvont geleid Het Wouwse kasteel blijkt derhalve ook in dezen tijd de geliefde woonplaats van het gezin, waar de hooge Vrouwe het grootste deel van haar leven gesleten en haar moedertaak in stilte vervuld.'15 Van 1492 tot 1504 werd het kasteel ten behoeve van het gezin uitgebreid en aangepast.16 Tot 1500 en mogelijk zelfs tot 1504 49 De Waterschans 2 - 2013 FAU8TO NUMINE BERQA VICTRIX ib

De Waterschans | 2013 | | pagina 5