Een prent van de Daphne Valentijn Dankzij de aanwezigheid in het Markiezenhof van de replica van de Franse maquette van Ber gen op Zoom uit 1751 is er nieuw inzicht ontstaan in de voorstelling van een prent in de collectie van het Markiezenhof. De prent, gemaakt door Jhr. Louis Charles Hora Siccama (1807-1880), geeft de Bospoort te Bergen op Zoom weer. Deze prent behoort tot een reeks van zes, waar in verschillende locaties worden weergegeven. De oorspronkelijke tekening voor deze prent werd in 1830 vervaardigd toen de kunstenaar met de Compagnie vrijwillige jagers der Utrechtse Hogeschool richting het zuiden marcheerde tijdens de Belgische Opstand. Uit een vergelij king van de prent met de maquette blijkt dat de situatie van de Bospoort in 1830 ongewijzigd was ten opzichte van 1747. De waarde van de maquette als bron voor historisch onderzoek naar de geschiedenis van Bergen op Zoom is hiermee opnieuw aangetoond. Afb. h Hora Siccama, Wachthuis aan de Boschpoort etc.[18321, lithografie. De Waterschans 3 - 2013 104 Afb. 2: De Bospoort circa 1750, detail kopiemaquette 1991 In het kader van een registratieproject van het Markiezenhof heb ik de collectie van topografische prenten in het museum digitaal geregistreerd, beschreven en bestudeerd. Dit project viel samen met de aanwezigheid van de maquette van Bergen op Zoom, die op datzelfde moment werd tentoon gesteld in het Koetshuis van het Markiezenhof. Het zeer nauwkeurige model van de stad en de omgeving leverde voor het lokaliseren van deze prent van de Bospoort een waardevolle bijdrage. Het ligt in de verwachting dat de maquette ook in de toekomst een belangrijk hulpmiddel zal zijn bij het verder bestuderen en registreren van de collectie topografische prenten. Al tijdens de eerste fasen van het onderzoek kwam deze interessante prent uit 1832 aan het licht.1 Ondanks de titel van de prent, Wachthuis aan de Boschpoort te Bergen-op-Zoom (afb.1was niet direct duidelijk wat op de prent precies wordt weergegeven. Vragen als Om wat voor soort wachthuis gaat het?, Waar is het wachthuis precies gelegen? en Wie zijn de figuren op de prent? zijn van belang voor het ontsluiten van deze prent. Een kort bezoek aan de maquette maakte echter al snel duidelijk dat het om het corps de garde2 aan de Bosstraat gaat. Dankzij de camera die boven de maquette was geïnstalleerd, was het mogelijk om op de Bosstraat in te zoomen en dit kleine wachthuis van dichtbij te bekijken (afb.2). De prent Wachthuis aan de Boschpoort te Bergen- op-Zoom geeft de stadswal en de verdedigings werken aan het einde van de Bosstraat weer in zuidwestelijke richting. Op de voorgrond is een wachtlokaal met vier soldaten afgebeeld. Rechts op de achtergrond is een deel van het bastion Belvedère te zien, waar een soldaat op de uitkijk staat naast een klein houten wachthuisje. Het oog wordt van de voor- naar de achtergrond ge leid door het zandpad dat van links naar rechts door een opening in de stadswal verdwijnt. Zowel de Bospoort als het wachtlokaal en het kleine houten huisje zijn duidelijk herkenbaar in de maquette. Dit is niet verwonderlijk, want na de verovering van Bergen op Zoom in 1747 werd de stad een jaar lang bezet. Zodoende hadden de Fransen ruim de tijd om de omgeving nauw keurig op te meten.3 Opmerkelijk is wel dat de situatie 83 jaar lang onveranderd bleef. Cees Vanwesenbeeck gaf eerder in zijn artikel De ontploffing van de Stoele- 105 De Waterschans 3 - 2013 u ié 78

De Waterschans | 2013 | | pagina 11