w,m. Afb. 7: De windmolen bij de Sint Kattijnepoort te Mechelen die eigendom was van de begijn Catharina van de Creke. Fragment van een gravure van een stadsgezicht op Mecheten in 1659. ln:C. Merian, Topographia Germaniae-lnferiori, Frankfurt am Main 1659. Afb. 4: Wapen Van der Creecke. Afb. 5: Wapen Coelghenens. slacht kreeg.11 Van de Bergse familie van der Creecke, oorspronkelijkvan Zeeuwse origine, zijn twee wapens bekend. Het ene heeft drie golven de (blauwe) dwarsbalken met daarop staande een reiger met een vis in zijn snavel. Het helm teken is de reiger. Het andere wapen is in goud twee rode golvende balken.12 Aechte (Agatha) Coelghenens en Marie Coelg henens, gezusters.Uit de Bergse familie Coelg henens, voorkomend in de vijftiende en zestiende eeuw, zijn drie begijnen bekend. Aechte en Marie Coelghenens zijn rond 14-70 te Bergen op Zoom geboren en waren begijn op het begijnhof te Afb. 6: De poort van het Groot begijnhof te Mecheten naar een tekening van A. Van den Eijnde, 19e eeuw. In: M. Koeken, Mecheten volgens Van den Eijnde, Mechelen 1982, 115. JT Afb. 8: Begijnhuisjes op het begijnhof van Breda Mechelen. Zij worden vermeld in de jaren 1510 tot 1525. Zij waren dochters van Jan Gheerds Coelghenenzoon en Cornelia Jans Willems. Jan Gheerds was schepen en burgemeester van Bergen op Zoom en was in 1501 reeds overleden. Zijn weduwe bezat toen het later zo genoemde 'Kleine Hof' aan de Goudenbloemstraat.13 Beide begijnen waren zeer welgesteld. Op 19 juli 1510 gaven zij de priester en kanunnik Willems Sarens machtiging tot het beheer van alle pachten, cijn- sen, renten en schulden die zij hadden in de land en van Brabant, Vlaanderen, Holland en daar buiten.u Tot de bezittingen en goederen waarop zij erfrenten genoten kunnen worden genoemd15: landen onder Gastel en de Wouwsepoort een huis tegenover de Observantenkerk twee huizen in de Lange Potterstraat een huis en erf in de Wijngaardstraat De familie Coelghenens was een familie van aanzien in Bergen op Zoom. Vermeldenswaard is in dit verband met name Willem Coelghenens. Hij was in dienst was van de heer van Bergen en in 1498 betrokken bij de stic-hting van een begijnhof te Bergen op Zoom. Aechte en Marie Coelghenens verbleven toen vermoedelijk al als begijn te Mechelen. De familie Coelghenens kwam in die tijd met name te Antwerpen en Bergen op Zoom voor. Zij voerden in enige vari aties een familiewapen. Dit was in zilver een zwarte dwarsbalk, van boven vergezeld van twee rode schuinkruisjes en van onder van een blauwe kookpot. Aechte en Marie waren nog be gijn op het oudste begijnhof van Mechelen, dat gelegen was buiten de stad. Het betrof een zeer groot complex dat echter in 1567 als gevolg van de troebelen van de Tachtigjarige Oorlog geheel werd verwoest, een noodlot dat ook het oude begijnhof van Bergen op Zoom in 1580 zou tref fen. In het begin van de zeventiende eeuw wer den in Mechelen het Groot en Klein Begijnhof gebouwd. Beide lagen binnen de stad. Wilhelmina Coelgehenens was in latere tijd ook begijn te Mechelen. Zij was een dochter van de schout van Bergen, Jan Coelghenens, die respec tievelijk gehuwd was met Marie Jan Danckaerts en Marie de Hertoge. Wilhelmina zal rond 1510 geboren zijn en wordt als begijn te Mechelen vermeld in 1569 toen zij een erfrentebrief van een Engelse Nobel of twee Karolusguldens ver kocht aan Jeronymus Niclaessen. De erfrente was gevestigd op de helft van het huis 'De Olifant' op de Grote Markt.15Zij zal de verwoesting van het oude begijnhof van Mechelen nog hebben meegemaakt. De begijnen raakten na deze on fortuinlijke gebeurtenis her en der verspreid. Catharina Friscus werd begijn op het begijnhof van Turnhout. Zij werd op 22 mei 1681 te Bergen op Zoom gedoopt als dochter van Pieter Friscus en Elisabeth van Weert. Haarvader was koopman 113 De Waterschans 3 - 2013 FAUSTD NUMINE BEROA VICTRIX

De Waterschans | 2013 | | pagina 15