van beroep. In verband met haar intrede in het begijnhof stelde haar vader zijn huis in de Kremer- straat of Zilversmitstraat ter waarde van 1.000 gulden als borg.17 Catharina Friscus was het eerste kind en tevens de oudste dochter in het gezin van Pieter Friscus.18 op Zoom, waar hij waarschijnlijk ook zijn winkel had. Vier van haar broers gingen studeren bij de broeders van H u ij bergenHaar bidprentje ver meldt een aantal aardige, persoonlijke gegevens: "Ze was rap van tong maar vriendelijk in voor komen, woord en gebaar. Met een stipte plichts- Anna Maria Albertina Floltzer Afb. 10: Bidprentje van begijn Holtzer. Afb. 9: Begijn Holtzer. Foto Stichting Begijnhof Breda Anna Maria Holtzer werd op 31 mei 1889 te Bergen op Zoom geboren als dochter van Petrus Gregorius Holtzer en Maria Francisca Melsen. Zij werd op 30 september 1932 als begijn op het begijnhof van Breda geprofest. Van 1967 tot aan haar overlijden op 8 maart 1971 was zij meeste res/overste van het begijnhof. Zij was de laatste meesteres, want na haar dood werden in verband met het afgenomen aantal begijnen geen mees teressen meer aangesteld. Haarvader, Peter Gregorius Holtzer, was broodbakker van beroep en woonde aan de Antwerpsestraat te Bergen opvatting was ze mild voor anderen en vrijgevig voor missie en goede werken. Op latere leeftijd kon ze in haar huisje blijven wonen maar bij de zorg voor de sleutels was ze deze regelmatig kwijt. In diep geloof heeft ze de sleutel van de hemel wel behouden". Anna van Hove werd gedoopt als Johanna van Hove op 31 oktober 1661 te Bergen op Zoom. Zij was een dochter van Nicolaas van Hove en Anna Maria van de Creeck. Zij werd in 1687 als begijn te Hoogstraten geprofest en overleed aldaar op De Waterschans 3 - 2013 114 19 februari 174-6. Haar vader was zijdelakenhande laar van beroep en kwam vroegtijdig te overlijden. Hij werd op 3 november 1666 te Bergen op Zoom begraven. Haar oom Christoffel van Hove, ook lakenhandelaar, was haar voogd en executeur- testamentair van haar moeder, die was achter gebleven met zes minderjarige kinderen.19 Nicolaas van Hove stamt uit de oude Bergse familie Van Hove. Vermoedelijk was de oudste stamvader hiervan Cornelis Claesse van Hove die in het begin van de zestiende eeuw waag- meestervan de markies van Bergen was. Zijn nageslacht verspreidde zich naar Goes, Veere, Amsterdam, Arnemuiden, Antwerpen, Zierikzee, Rotterdam en Den Haag, maar bleef deels ook te Bergen op Zoom.20 Binnen deze familie was een Bartholomeus van Hove, later schout van Heemstede, die als wapen drie Sint Jacobs- schelpen voerde. Veel familieleden waren tijdens de invoering van de reformatie het rooms-katholieke ge loof trouw gebleven. De tak waaruit Anna van Hove voortkwam Afb. 11: Wapen Van Hove. was een andere dan die van bekende Bergse pottenbakkers 21. Anna ver kreeg enige goederen uit de nalatenschap van begijn Maria Stoffels (Heeren), haar uit Halste ren afkomstige nicht.22 In 1711 verkreeg Anna van Hove voor 600 gulden het huis op het begijnhof van Hoogstraten dat destijds door de Bergse begijnen Cornelia en Maria Fierlincx bewoond werd.23 Joanna Jacobs, geboren rond 1675, was afkom stig uit Bergen op Zoom en werd op 11 juni 1696 als begijn op het begijnhof van Hoogstraten ge profest.24 Zij heette mogelijk ook Joanna Janssen. Nadere gegevens zijn over haar vooralsnog niet bekend. Geertruidt van Overstege en Katlijne van Over- stege waren zussen en werden geboren te Bergen op Zoom rond 1500. Zij verbleven als begijn op het Groot Begijnhof van Mechelen. Zij waren dochters van Herman Cornelisse van Overstege en Cornelia van de Coeveringh. 115 Geertuijdt is ook met het alias Van de Coeveringh bekend, de achternaam van haar moeder. De reeds vermelde priester en kanunnik Willem Sarens was ook voor hen gemachtigde toen zij in 1526 van schout Jan Coelghenen een jaarlijkse erfrente van twee ponden verkregen, gevest op een stuk land van elf gemeten en 63 roeden in het Noordland op den Zwanenvliet25. Hun vader Herman Cornelisse van Overstege was in 1515 waard en wijntavernier in 'De Sonne' in de Zuivel- straat26. Geertruijdt bezat voor tweederde deel een huis en erf genaamd 'de Grote en Kleine Lanteerne' in de Meedestraat, dat zij met andere eigenaren op 5 mei 1550 verkocht27. Zij had een jaarcijns op het huis "t Swijnshooft' in de Afb. 12: Wapen Van Overstege. Afb. 13: Wapen V.d. Coeveringh. Wouwsestraat en een jaarlijkse rente van 25 schellingen gevest op de 'smoutmolen in de Ro- semarijnstraat', waarover in 1565 een kwestie bestond.28 Het familiewapen van Van Overstege, ondermeer gevoerd door Joos van Overstege, schepen van Bergen op Zoom in 1525 en 1560, is gevierendeeld: 1 en 6 zijn drie zwarte vogels als kraaien, 2 en 3 twee dwarsbalken beladen met drie en twee ruiten waarvan de kleuren niet be kend zijn.29 Het wapen van de Coeveringh is een paaslam met kruisvaantje vergezeld van twee sterren.30 Ook Geertruijdt en Katlijne van Overstege waren nog begijn op het oudste, zeer grote begijnhof van Mechelen buiten de stad. Het is niet bekend wanneer zij zijn overleden. Het is mogelijk dat zij de verwoesting, plundering en het afbranden van het begijnhof op 16 februari 1567 nog op oudere leeftijd hebben meegemaakt. De annalen vermelden dat er toen ongeveer 1200 begijntjes op het hof waren, die vervolgens overal verspreid De Waterschans 3 - 2013 FAUSTO NUMINE BEROA VICTRIX Ter nagedachtenis aan Moeder overste van het Begijnhof Zij werd geboren te Bergen op Zoom 31 mei 1889; deed haar professie als Begijntje 30 september 1932; en werd 6 februari 1947 gekozen tot meesteres van het Begijnhof te Breda. Na enkele dagen ziekbed is ze 8 maart 1972 naar het betere leven overgegaan; haar lichaam werd ter ruste gelegd op het Begijnenkerkhof. Zij was klein van lichaam maar fief in gaan en staan; rap van tong, maar vriendelijk in voor komen, woord en gebaar. Ze had een stipte plichtsopvatling, maar was mild voor anderen; ze was zuinig voor zichzelf, maar vrijgevig voor missie en goede werken. Uitermate gesteld op haar privé, heeft ze tot het laatst haar huisje kunnen bewonen; nog juist, de zorg voor de sleutels werd haar teveel: ze was deze regelmatig kwijt; maar de sleutel van de hemel heeft ze behouden in diep geloof. God, neem haar op in het gezelschap van alle heiligen in uw eeuwig Vaderhuis. T W

De Waterschans | 2013 | | pagina 16