Herinnering Ledengeschenk 2013 Beste leden, Colofon. - :-.A Dfe Watèrschans 43s'te jaarg'ahg or.'1.^98^2013 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteamldgeschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Joost de Graauw Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.:0164-243144 e-mail: secretarisl3geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.:0164-238621 e-mail: penningmeesterldgeschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 IBAN NL91 INGB 0002 4059 22 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Ria Huisman Jan van Tienen Laurijs Weyts Sjef de Wit Hilde van den IJssel Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekkerldhome.nl Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Jac Backx Tineke van Dam Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Yolande Kortlever Marieke Liefting Jan Peeters Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij NKB - Bleiswijk Ook voor de vrijwilligers in de werkgroepen, in de redactie van De Waterschans en in het bestuur kon in de zomerperiode gas worden teruggenomen. Dit betekent echter geenszins dat er géén werk voor de vereniging verricht wordt. Immers, het regelen van activiteiten voor en door de Geschiedkundige Kring is een continuüm. OM U EEN IDEE TE GEVEN: Op 7 september vond de jaarlijkse excursie plaats, waarvoor in de zomerperiode de voorbereidingen werden afgerond. De werkgroep Excursies heeft ingespeeld op het feit dat 300 jaar geleden de Unie van Utrecht werd gesloten, waarmee een einde kwam aan twee eeuwen bloedige oorlogen in Europa over godsdienst en macht. Het bezoek aan de hieraan gewijde tentoonstelling was een goede keus. De projectgroep Belgische vluchtelingen W0I heeft de intensiteit van haar werkzaamheden in deze maanden ook teruggeschroefd, maar de verschillende auteurs van wier pennenvruchten u volgend jaar kennis zult kunnen nemen en de andere leden van de projectgroep hebben niet op hun lauweren gerust. Voor de leden van de werkgroep School voor Geschiedenis ligt het zwaartepunt van hun inspanningen in de periode dat de lessen en de modules worden gegeven. Om dan te kunnen "pieken" kunnen ook deze vrijwilligers in de schoolvakantie niet volledig achteroverleunen. Wanneer u deze Waterschans onder ogen krijgt is de vierde jaargang van de School voor Geschiedenis al weer begonnen. In de voorbije vakantieperiode zijn door de werkgroep Hofzaallezingen reeds de eerste schreden gezet op weg naar de cyclus Hofzaallezingen die in januari en februari 2014 aan u gepresenteerd zal worden. Inleveren kopij voor Waterschans 4,2013 vóór 1 november 2013 Detail uit Getijdenboek van Anthonis van Glymes, Antwerps atelier 1525-1531; Alnwick Castle, collectie Duke of Northumberland. De Maand van de Geschiedenis is een jaarlijks in oktober terugkerend landelijk evenement, rond een wisselend thema. In 2013, het jaar van de troonswisseling en de viering van 200 jaar koninkrijk, is het thema 'Vorst Volk'. Om voor de leden van de Geschiedkundige Kring aan dit thema invulling te geven zijn enkele bestuurs leden in deze vakantieperiode gestart met de voorbereidingen daartoe. Het is mij een genoe gen om u te kunnen aankondigen dat over dit thema de historicus emeritus professor Her man Pleij een lezing zal verzorgen op 24 oktober aanstaande in de Hofzaal van het Markiezenhof. Meer over deze lezing vindt u elders in deze Wa terschans. Bij de Algemene Ledenvergadering van 2014 zal Frans Witjes aftreden. Frans is dan statutair gezien het maximale aantal jaren in functie ge weest. Ik vraag daarom in het bijzonder uw aan dacht voor de oproep aan belangstellenden om zich aan te melden als kandidaat voor de vervul ling van het penningmeesterschap. Het is misschien buiten de directe orde van onze Geschiedkundige Kring, maar gelet op onze prima relatie met het Markiezenhof Historisch Centrum attendeer ik u toch graag op de tentoonstelling 'Rembrandt in zwart-wit' die nog te bezoeken is tot 10 november. In tweeërlei opzicht een memorabel evenement: in de eerste plaats zijn 100 originele etsen te zien van een schilder van buitengewoon kunsthistorische waarde voor Nederland en in de tweede plaats schrijft het Markiezenhof (Bergse) historie met het binnen halen van deze bijzondere tentoonstelling. Joost de Graauw, voorzitter In april 2014 treedt onze penningmeester Frans Witjes af. Hij is dan, statutair gezien, het maximale aantal jaren in functie geweest. Het bestuur heeft, met het oog op de wisseling van penningmeester, een profielschets gemaakt en roept belangstellenden op zich te melden voor deze functie. Vanzelfsprekend zal ook het bestuur actief op zoek gaan naar een kandidaat. Alle functies binnen de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom worden op vrijwillige basis vervuld. Hebt u belangstelling voor de functie van penningmeester, dan nodigen wij u uit dit kenbaar te maken (bij voorkeur per mail) bij de secretaris van de Kring, Greetje Hage. Zij zal u vervolgens de profielschets toesturen en informatie verstrekken over de procedure. U hebt tot 20 oktober 2013 de tijd om de profielschets op te vragen. Voor alle duidelijkheid willen we nog vermelden dat de functie Coördinator School voor Geschiedenis, die nu ook door Frans Witjes vervuld wordt, los staat van de functie van penningmeester. Greetje Hage, secretaris e-mail: greetje.hagefdhetnet.nl of secretarisfdgeschiedkundigekringboz.nl tel. 0164-243144 Op woensdag 4 september jongstleden vond de presentatie plaats van het boek Bergen op Zoom, een stadsgeschiedenis in vogelvlucht Dit boek is voor leden van de Geschiedkundige Kring af te halen bij het Informatiecentrum van het Markiezenhof, Steen be rgsestraat 6, van dinsdag tot en met donderdag van 11.00 tot 17.00 uur. Vergeet niet het ingevulde afhaalbewijs mee te nemen (let op: op het afhaalbewijs staat als huisnum mer van het Informatiecentrum 9, dit moet nummer 6 zijn). Mocht u niet in staat zijn het boek af te (laten) halen, dan kunt u contact opnemen met Frans Witjes, penningmeester van de Geschiedkundige Kring. Bij voorkeur per e-mail (penningmeesterfdgeschiedkundigekringboz.nl) of telefoon (0164-238621). 87 De Waterschans 3 - 2013 L.

De Waterschans | 2013 | | pagina 2