De bezettingstijd Enige tijd na het uitbreken van de oorlog kwam er een voorlopig einde aan de woonbestemming van het pand. De bezetter zocht een militair hoofd kwartier in de stad en vorderde hiertoe het woonhuis van de familie Testers-de Meulemeester. Het gezin werd gedwongen te vertrekken en week in 194-3 uit naar een adres in Steenbergen, want ook de villa van de familie in Halsteren was inmiddels door de Wehrmacht gevorderd. Het pand in de Steenbergsestraat zou tot de bevrij ding in oktober 1944 als Ortskommandantur fun geren (afb. 20). De Duitse garnizoenscomman dant Hauptmann Schmitt en zijn staf deelden er nu de lakens uit, niet alleen in het huis, maar in de hele stad10. Afb. 20: Canadese tanks voor de Ortskommandantur. Toen de bezetter tot over de Zoom verdreven was, werd het pand direct als commandopost in ge bruik genomen door de bevrijders. Ook Civil Affairs en een liaisongroep van de Ordedienst werden er ondergebracht. Op 28 oktober vond er pal voor de deur nog een bijzonder tragische gebeurtenis plaats. Enkele Duitse bataljons wa ren weer doorgedrongen tot in het noordelijk deel van het centrum, waarbij een groep infanteristen van de Argyll and Sutherland Highlanders op straat voor hun commandopost een granaat in hun midden kregen. Negen manschappen en drie burgers kwamen hierbij om het leven (afb. 21 )11 Beschadigingen en re paraties aan de voor gevel (onder andere en kele opnieuw gekapte hardstenen balkonbal- lusters) herinneren aan dit vreselijke voorval. In wendig zijn tijdens de restauratiewerkzaam heden in 1999 nog gra naatscherven in het ko zijnhout aangetroffen. Op een tussenvloer van de bovenverdieping lagen anno 1998 als stille ge tuigen van de bezettings jaren nog delen van Duit se kranten en geadres seerd pakpapier van een afzender uit Düsseldorf. De Belastingdienst en de Gemeente Na de bevrijding kwam het pand vrij, een gelegen heid die de Belastingdienst aangreep om het inmiddels ontstane ruimtegebrek op te lossen. De Staat der Nederlanden was al eigenaar van Steenbergsestraat 29 en vanaf 1945 werd ook nummer 27 gehuurd om er de Ontvanger en een kleine douanepost te vestigen. De familie Testers keerde niet terug naar Bergen op Zoom, maar verhuisde naar Kloetinge. Na het overlijden van Adrianius Testers in 1951 verwierf de Staat in februari 1952 het pand in eigendom van de wedu we Testers-de Meulemeester. Hierop volgde een flinke verbouwing, waarbij veel kastenwanden en schouwen werden gesloopt. De separatie tussen de zaal en de tuinkamer werd verwijderd, zodat er één grote kantoorruimte ontstond. Het meest ingrijpend was echter de samenvoeging van het achterste gedeelte van de hal met de keuken en de tuinkamer, waarbij veel monumen taal stuc- en schilderwerk werd verwijderd. De publieksingang van het ontvangkantoor werd ver plaatst van de voordeur naar de achterdeur. Via het voormalige rijpad tussen de nummers 27 en 29 kon men voortaan via een nieuw gemaakte doorgang links achteraan de erkervormige serre bereiken. Daar was de bezoekersbalie. Het ge- Afb. 21: De 25-jarige Canadese kapitein Heratd Mogey van het 15th Field regiment was een van de dodelijke slachtoffers van de Duitse tegenaanval op 28 oktober 1944. De Waterschans 4 - 2013 138 Afb. 22: Honderden ambtenaren vonden een werkplek in de drie voormalige 'van Hasselt-panden' rondom het huidige Mineur- plein. Villa Johanna, op de voorgrond, was in gebruik bij de ge meente Bergen op Zoom. In het midden van de foto is de nieuw bouw van de Belastingdienst goed te zien. Deze laagbouw verbond de voormalige stadsvilla van burgemeester Van Hasselt met die van zijn dochter. Rechtsboven is de grote iep te zien, die aan de iepziekte-epidemie van rond 1996 ten prooi viel. Het was een van de grootste bomen in de stad. Achter de [anno 2013 nog bestaande] kastanjebomen die ooit de oprijlaan van villa Johanna flankeerden is de nieuwgevormde tuin te zien die Peer de Koek na lang touwtrekken met de gemeente Bergen op Zoom voor een groot deel in eigendom wist te krijgen. De opname is van 1981. bruik van beide panden voor kantoordoeleinden zou voortduren tot 1994 en steeds meer ambte naren zouden er een werkplek vinden (afb. 22). De inrichtingsdeskundigen van de Rijksgebou wendienst konden aanvankelijk in elk pand circa zeventig arbeidsplaatsen creëren. Ondertussen werd het koetshuis verkocht met het daarom heen liggende erf, waarbij de nieuwe eigenaar verplicht werd de raam- en deuropeningen in de noordelijke gevel dicht te metselen. Ook de Belastingdienst hield dus niet van pottenkijkers! Er volgde nog een kleine verbouwing in 1956 en in 1963 werden de panden verbonden door middel van een luchtbrug op de eerste verdieping. Omdat de Inspectie steeds meer ruimte nodig had werd het Ontvangkantoor in 1965 verplaatst naar het voormalige postkantoor in de Zuivel- straat. Dit werd in 1966 weer gevolgd door een kleinere verbouwing en tenslotte door een laat ste, grote verbouwing in 1977. Van de originele indeling van het huis was toen bijna niets meer herkenbaar en met nieuw stuc- en schilderwerk werden de authentieke decoraties volledig weg gewerkt. Aan de tuingevel werd bovendien een nieuw kantoor gebouwd, waarvoor de grote aangebouwde erker gesloopt werd. Dit nieuwe kantoorgedeelte verbond de panden 27 en 29 op begane grondniveau. Het bestond uit een stenen aanbouw van bijna 12 meter diep, gevolgd door een houten noodgebouw dat 24 meter diep was, zodat zowat de hele voormalige tuin volgebouwd was. Het was voor de aanvang van deze uitbrei ding dat de mensen van In den Scherminckel de eerder genoemde afvalput van het voormalige pand Den Ancker hebben onderzocht. De Belasting dienst kon het na deze uitbreiding nog rekken tot 1991, waarna de Dienst, na een kort verblijf in een kantoor op Plein 13, definitief vertrok naar Roosendaal12. De Gemeente Bergen op Zoom nam in 1992 de gebouwen over van de Staat der Nederlanden en vestigde er een dépendance (ten behoeve van de toenmalige dienst Stadsontwikkeling en -be heer) die in gebruik bleef tot de realisatie van het nieuwe stadskantoor. Daarna stonden beide panden ruim twee jaar leeg in afwachting van een nieuwe bestemming. Uiteindelijk is het plan opgevat om te proberen de beide panden te ver kopen aan partijen die bereid zouden zijn de woonbestemming terug te brengen. Terwijl de Stichting Stadsherstel zich zou ontfermen over het bouwen van vier appartementen in het pand op nummer 29, werd Steenbergsestraat 27 in 1997 particulier aangekocht met de doelstelling het pand weer te herstellen tot een enkel woon huis. Het was uiteraard groot genoeg om er meer dere appartementen in te maken, maar dat zou niet gaan zonder het monumentale trappenhuis te vernietigen. RESTAURATIE De voormalige stadsvilla bood na bijna een hal ve eeuw kantoorgebruik en twee jaar leegstand een troosteloze aanblik, zowel van buiten als van binnen (afb. 23). Met behulp van de originele te keningen van Piet van Genk uit 1892 maakte ar chitectenbureau Weyts een restauratieplan met als uitgangspunt het zoveel mogelijk herstellen van de originele indeling en het aanhelen van 139 De Waterschans 4 - 2013 FAUSTD N LIMINE BEROA VICTRIX

De Waterschans | 2013 | | pagina 10