VOORAANKONDIGING GESCHIEDENISQUIZ 2014. Beste leden, Colofon j .-a Bij een laatste nummer in een kalenderjaar hoort wellicht een terug blik. Echter, indien ik zou willen terugkijken op al het noemenswaardige van het afgelopen jaar, zou deze column de toegemeten ruimte flink overstijgen. Derhalve beperk ik mij tot een kleine selectie van hoogte punten van het voorbije kwartaal. Maar eerst een vooruitblik. In de vo rige Waterschans heeft u de oproep voor een nieuwe penningmeester kunnen lezen. Volgens het rooster van aftreden treedt in april ook Eric Goossen af als bestuurslid. Belangstellenden voor de functie worden verzocht zich te melden bij de secretaris. In 1990 is Boschlogie gestart, een cursus waarin de cultuurhistorie van 's-Hertogenbosch centraal staat. In navolging daarvan is er inmiddels een handvol vergelijkbare cursussen. In dit selecte gezelschap verkeert onze School voor Geschiedenis. Het eerste lesseizoen was 2010/2011. Voor de werkgroep lag een belangrijk meetmoment na een volledige cyclus van het eerste jaar, tweede jaar en het derde jaar met verdiepen de modules, om dan de balans op te maken aan de hand van de geble ken belangstelling. Welnu, die belangstelling is groot geweest, getuige de inschrijving van de 250ste cursist die in het schooljaar 2013/2014- be gonnen is aan het eerste jaar. Ontegenzeggelijk een succes dus. Ik wens de werkgroep die zich samen met de vele docenten inzet voor een gedegen en evengoed aangenaam lesprogramma een bestendig succes. Van een andere orde, maar ook zeer geslaagd, was de lezing over 'vorst en volk' door professor Pleij die de Geschiedkundige Kring had geor ganiseerd in samenwerking met het Markiezenhof in het kader van de Omslag: Canadese tanks voor de Ortskommandantur. Inleveren kopij voor Waterschans 1, 2014 vóór 1 Februari 2014 Maand van de Geschiedenis. Te oordelen naar de vele blijken van waardering direct na de lezing en in de dagen erna, durf ik te spreken van een schot in de roos. Om mij een beeld te vormen van de inhoud had ik mij een beetje ingelezen. Daarbij stuitte ik - op aangeven van een bestuurs lid - op het verslag van de lezing die professor Pleij in 1998 hield bij het 30-jarig bestaan van de Geschiedkundige Kring. Dan besef je als "jong" lid hoe lang deze mooie vereniging al bestaat. Medio oktober waren de secretaris en ik in de gelegenheid om de Geschiedkundige Kring te presenteren bij onze nieuwe burgemeester dr. F. Petter. In het een uur durende gesprek kregen wij ruimschoots de gelegenheid de burgemeester te interesseren voor de vele ver schillende activiteiten die de Geschiedkundige Kring ontwikkelt. Een buitengewoon genoeglijk onderhoud. Een gebeurtenis waarop ik ook met genoegen terugkijk is de bijeenkomst van de vrijwilligers en hun partners. Een bescheiden "dank u" van het bestuur - alle leden vertegenwoordigend - aan de ruim 40 vrijwilligers en hun partners. Ongetwijfeld heeft u ook genoten van het artikel in De Waterschans 111-2013 door Jan Peeters over zijn ontdekking van het portret van Anthonis van Glymes. Ik heb uit dat artikel en een gesprek met Jan opgemaakt dat bij ontdekkingen als deze het toeval en goede contacten belangrijke rollen spelen. Jan vertelde dat op een vergelijk bare wijze het Breda's Museum op het spoor was gezet van een geschilderd stadsgezicht van Breda omstreeks 1518/1520. Van Antwerpen zijn uit dezelfde tijd vergelijkbare voorstellingen bekend. Gezien de historische relatie tussen die twee steden en Bergen op Zoom is het goed mogelijk dat een dergelijk werk ook van onze stad misschien nog ergens bestaat. Stel je nu eens voor datzo mijmerden wij, dat zou mooi zijn! Met deze mijmering in gedachte wens ik u en de uwen, ook namens de overige bestuursleden een nieuwjaar toe in zo goed mogelijke gezond heid. Joost de Graauw, voorzitter Op vrijdagavond 28 maart 2014 zal in de Theaterzaal van 't Rijks voor de tiende keer de geschiedenisquiz van de Geschiedkundige Kring worden gehouden. Voor de tweede keer in successie zal het team van de Lieve vrouweparochie die avond de wisselbeker verdedigen. De teams die in 2013 hebben deelgenomen worden in de tweede helft van januari automatisch aangeschreven voor deze jubi leumeditie van de quiz. Nieuwe teams (maximaal 6 leden per team) kunnen vanaf begin februari inschrijven bij Fons Evers (0164-210283). Ook voor aanvul lende informatie kan men op dat telefoon nummer terecht. De inschrijving sluit op vrijdag 1 maart 2014 tenzij het maximale aantal teams eerder is bereikt. 123 De Waterschans 4 - 2013 De VVatersch^n? 43 stèoj aa r"g a n gm r. Trrïa a r11" 21D13 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteaml3geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Joost de Graauw Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris(3geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeester(3geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 IBAN NL91 INGB 0002 4059 22 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Ria Huisman Jan van Tienen Laurijs Weyts Sjef de Wit Hilde van den IJssel Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Jac Backx Tineke van Dam Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Yolande Kortlever Marieke Liefting Jan Peeters Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Layout-vormgeving/druk Drukkerij NKB - Bleiswijk r

De Waterschans | 2013 | | pagina 2