bovendien een schuinkruis geplaatst. Het schuinkruis in standaard b wijst, zoals reeds opgemerkt, op verbondenheid van de drager met het regerende vorstenhuis van Oostenrijk (ook bekend als Habsburg) als opvolger van de Bourgondische dynastie. Het heeft nog zijn oudste vorm: twee eenvoudige balken die elkaar schuin kruisen en als het ware tot één figuur versmelten (afb. 15). Naderhand zijn de balken voorgesteld als de afgesneden stompen van twee boomstammen, een naturalistische verwijzing naar de takken, waaruit het kruis van Sint Andries (Andreas), de patroonheilige van het Bourgondische hertogshuis was samengesteld.27 De leeuwen kunnen zowel verwijzen naar landsheer Karel V van Oostenrijk in zijn kwaliteit van hertog van Brabant als naar de Bergse Glymesen als afstammelingen van een Brabantse hertog, zij het overigens via een bastaard. Het Glymeswapen is veranderd! 28 Oplettende lezers zullen hebben gemerkt dat wapens A en B in sommige details van elkaar verschillen en niet alleen in hun materiële vorm. De detailverschillen zijn veroorzaakt door veranderingen in het wapen van de familie Glymes. Wapen A is door een horizontale lijn door sneden in een boven- en een benedenveld. Het bovenste schildveld is opnieuw, nu verticaal gedeeld. In het linkse (in de heraldiek rechtse) vak bevindt zich een klimmende leeuw29 en in het tweede staan drie brede verticale strepen, in de wapenkunde palen genoemd. In het veld beneden in het schild komen drie doorboorde maliën of ruiten voor, waarvan twee boven, en één onderaan in de schildvoet. Wapen B heeft bovenaan een betrekkelijk smalle horizontale strook, het zogenaamde schildhoofd. Hierin prijken de al genoemde drie palen. In het rechthoekige veld links boven, dat het schildhoofd en een deel van de rest van het schild bedekt, is een leeuw geplaatst. Een dergelijk onderdeel van het schild noemt men een vrijkwartier.30 Consequent zou zijn dat de meest linkse geheel en de middelste paal voor minstens de helft hierdoor bedekt en dus onzichtbaar zouden zijn. Dit is echter niet het geval: men heeft de palen opgeschoven, zodat zij alle drie te zien blijven.31 De onderkant van het vrijkwartier loopt verder naar beneden in het veld dan de onderkant van het schildhoofd. De horizontale doorsnijding van het wapen laat dus een sprongetje zien (afb. 16). Afb. 14: Detail van de Christoffelschoorsteen: staande leeuw met standaard a: Glymes (volgens oud model B) Afb. 15: Detail van de Christoffelschoorsteen: staande leeuw met standaard b: Brimeu (volgens wapenschild D). In het uitwaaiende gedeelte een schuinkruis 15 De Waterschans 1 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 15