Vergelijken wij het wapen van Jan III aan de voorzijde van de schouw met de van hem bekende zegels dan vallen enige niet onbe langrijke detailafwijkingen op. Ten eerste is het schild op zijn zegels van hetzelfde model als op dat van zijn vader (B), dus met de drie palen in een schildhoofd en de leeuw in een vrij- kwartier. De verandering hiervan in een wapen met gedeelde bovenhelft (A) heeft vermoedelijk vanaf 1480 plaatsgehad. De onregelmatigheid in de schilddeling, veroorzaakt door het al genoemde sprongetje, vond men geleidelijk aan minder fraai. Dit was waarschijnlijk het motief om de hoogte van beide schilddelen gelijk te maken, waardoor het wapen technisch gezien voortaan door een rechte lijn (horizontaal) doorsneden werd. Een en ander zou een gevolg kunnen zijn van het doordringen van de renais sancestijl in de Nederlanden waarbij men de stijl van de heraldische wapens aanpaste. Gezien de volgorde in tijd kan B het 'oude' wapentype van Glymes en schild A het 'nieuwe' worden genoemd. Jan III van Glymes heeft de verandering niet consequent doorgevoerd. In zijn zegels bleef hij het wapen volgens model B voeren.32 Een rekenpenning (jeton) uit de periode 1481 1494, toen Jan al Vliesridder was, maar nog 'slechts' heer van Walhain en Wouw, vertoont reeds model A.33 Op een andere, met het jaar 1507 gedateerde rekenpenning, liet hij echter zijn wapen volgens model B afbeelden.34 Geglazuurde plavuisjes in de vloer van de erker, circa 1525 aangebracht tegen de buitenmuur aan de zuidzijde van de Hofstraat, stellen eveneens het Glymeswapen volgens model B voor. Naast de Christoffelschouw zijn dit de enige bewaard gebleven getuigen van heraldiek in het Hof uit de tijd van Jan III (afb. 17). Zij worden omringd door andere plavuizen, die versierd zijn met bloemranken.35 Zijn oudste broer, Hendrik van Glymes- Bergen,36 werd in 1477 abt van Sint-Denis in Broqueroie, thans een deel van de Waalse stad Bergen (Mons) in Henegouwen (Hainaut), en drie jaar later bisschop van Kamerijk (Cambrai, nu een stad in Noord-Frankrijk). Zijn jongere broer Antoon van Bergen37 verwierf meermalen de rang (en inkomsten) van abt: onder andere in 1483 van de abdij van Sint-Truiden en tien jaar Afb. 16: Wapen van Jan III heer van Bergen op Zoom. Detail (ontspiegeld) van een paneel van een altaarretabel (ca. 1480) voorstellende Jan III heer van Bergen op Zoom en zijn broer Hendrik van Bergen, bisschop van Kamerijk met hun patroonheiligen. Markiezenhof, Bergen op Zoom Afb. 17: Gebakken aardewerk plavuis met familiewapen Glymes, oud model, opgegraven in het Markiezenhof, 1e kwart 16e eeuw. Gemeentelijk archeologisch depot Bergen op Zoom. De Waterschans 1 - 2014 16

De Waterschans | 2014 | | pagina 16