de chaos te scheppen. Bijkomend probleem is dat het archiefmateriaal verspreid ligt over een aantal kantoren in het stadhuis en er moet ook nog eens met enige regelmaat intern van locatie gewisseld worden. Korneel gaat voort varend te werk en brengt in de jaren dertig allengs het archief systematisch op orde. Maar zijn grootste prioriteit is toch wel het verkrijgen van een brandvrije archiefbewaarplaats. Door zijn vasthoudendheid lukt het hem om in 1934, nota bene midden in crisistijd, inderdaad een brandvrije ruimte te reali seren en om voor het archief een eigen centrale plek in het stadhuis te creëren. Hiertoe krijgt hij veel steun van ir. A. Juten, voorzitter van de Geschiedkundige Kring 'Het Markiezaat'(afb. 6j. Vanaf midden jaren dertig is het archief gehuisvest in het pand dat ingeklemd ligt tussen de oude achterbouw van het stadhuis en het huidige Praathuis. De zo moeizaam verkregen eigen locatie zal hij nog vaak genoeg moeten verdedigen, zeker na de Tweede Wereldoorlog als het gemeentelijk apparaat exponentieel groeit. In de jaren dertig dringt Slootmans bij zijn werkgever keer op keer aan op een volledige baan als archivaris. Er ligt immers genoeg werk. Pas op 1 januari 1941 zwicht het gemeentebestuur en maakt Slootmans definitief de overstap van het onderwijs naar het archief. Culturele en maatschappelijke activiteiten Tegenwoordig heeft de gemeentearchivaris de ruimte om zich fulltime met het archief bezig te houden. Daarbij moet gedacht worden aan (de verantwoordelijkheid voor) het ordenen en digitaliseren van het materiaal, het schrijven van publicaties, het geven van lezingen over relevante onderwerpen en het adviseren van college of gemeenteraad in voorkomend geval. In de tijd van Slootmans is de situatie volstrekt anders, want in opdracht van het gemeente bestuur wordt hij meermaals verordonneerd om als toegevoegd gemeenteambtenaar ook bestuursfuncties op te pakken. Zijn taak als gedelegeerde in het dagelijks bestuur van de Geschiedkundige Kring 'Het Markiezaat' en het beheer van het gemeentelijke museum (beide gestart in 1932) zijn inhoudelijk nog wel Afb. 4: Bolwerk-Noord 69 werd in opdracht van Slootmans gebouwd. Fotocollectie Markiezenhof Historisch Centrum Bergen op Zoom f /cJ7 Afb. 6: Het bestuur van de Geschiedkundige Kring 'Het Markiezaat' [maart 1932j. Met name van voorzitter Juten ontving Slootmans veel steun. Fotocollectie Markiezenhof Historisch Centrum Bergen op Zoom Afb. 5: Het oorspronkelijke interieur van Korneel en Nel Slootmans. Fotocollectie Markiezenhof Historisch Centrum Bergen op Zoom De Waterschans 1 - 2014 26

De Waterschans | 2014 | | pagina 26