te verklaren. Die logische link is minder snel te leggen met zijn functie als directeur van het VVV (ook in de jaren dertig). Het eerste grote evenement waar Slootmans vanuit zijn functie bij betrokken is, zijn de Markiezaatsfeesten van 4 tot en met 15 juni 1938 ter ere van het 650-jarig bestaan van de stad in 1937. De Stichting Markiezaatsfeesten wordt opgericht op 24 december 1936 en heeft een begroting van 12.000 gulden. De aanloop van de orga nisatie is moeizaam als de integriteit van het bestuur in twijfel wordt getrokken wegens vermeende vermenging met financiën van het VVV. Slootmans voelt zich persoonlijk aange vallen en trekt hard van leer tegen met name die ondernemers, die wel profiteren van de faciliteiten van het VVV, maar (te) snel paraat staan met kritiek en bovendien zelf geen hand- en spandiensten willen verrichten.4 Dat is een eigenschap waar hij zich kennelijk vaker aan stoort, want in een bijdrage aan een boek over de Nederlandse volkskarakters uit 1938 komt hij op dit fenomeen terug. In zijn uitgebreide beschrijving van het karakter van 'de Bergenaar' stelt hij onder andere zelf weinig initiatief nemen, een geringe interesse voor cultureele zaken, de zin voor geluid en 'grootsche' ééndagsvlinders, gebrand zijn op den penning, gepaard met kleinheid van begrip en gewone zaken moeilijk breed kunnen zien".5 En in hetzelfde artikel vervolgt hij: "de zucht tot kritiek maakt iedere leidersfunctie in Bergen op Zoom erg moeilijk". 6 Ondanks de aanvankelijke strubbelingen wordt er een uitermate gevarieerd programma gerealiseerd met ondermeer een Concours Hippique, een taptoe en legerdemonstraties, een congres van het Nederlandse Rode Kruis en diverse sportwedstrijden. Achteraf is deze week cultureel gezien misschien wel zijn 'finest hour' geweest. Slootmans is secretaris van de organisatie, heeft een adviserende rol bij de inrichting van Oud-Bergen en schrijft het draaiboek voor twee historische optochten op respectievelijk 7 en 11 juni. De kroon op zijn vele werk wordt die week gevormd door het bezoek van Koningin Wilhelmina bij de eerste en omvangrijkste optocht op 7 juni. 'De Sloot' krijgt de eer om Hare Majesteit persoonlijk uitleg te geven over de voorbijtrekkende stoet (afb. 7). Uit de tweede helft van de jaren dertig stamt ook zijn goede relatie met deken Van Dam. Het gemeentebestuur, in de persoon van Slootmans, organiseert in de crisisjaren zo af en toe een cultureel optreden op de Grote Markt om de bevolking wat afleiding te bezorgen van alle economische problemen. Na een optreden van de gemeentelijke muziek- en balletschool in de zomer van 1937 ontstaat er een plaatselijke rel rondom de te schaars geklede dames van het ballet. Slootmans wordt ontboden bij de deken (afb. 8). De twee hebben een goed gesprek, de deken ziet eigenlijk het probleem niet zo, maar om dergelijke onrust in de toekomst te voorkomen wordt afgesproken dat de deken voortaan vooraf om toestemming gevraagd wordt in geval van culturele activi teiten. 'De Sloot' zou nog vele malen op bezoek komen. Wetenschap en publicaties Al in 1922 schrijft Slootmans zijn eerste artikel voor het Jaarboek van de R.K. Leergangen in Tilburg: 'De bevrijding van Noord-Brabant in 1813' dat in tijdschrift De Ghulden Roos jaargang 46 verschijnt. Als tijdens de oorlogsjaren het culturele leven nagenoeg stil komt te liggen krijgt hij de tijd om aan zijn eerste grote publi catie te werken. In 1945 verschijnt Jan metten lippen, zijn familie en zijn stad: een geschiedenis der bergen-op-zoomsche heeren van Glymes. Een werk van dergelijke omvang over zo'n onderwerp was in deze streek tot dusverre niet verschenen. Jan metten lippen was de opmaat Afb. 7: Koningin Wiiheimina bezoekt op 7 juni 1938 de Markie zaatsfeesten. Slootmans geeft uitleg bij de voorbijtrekkende historische stoet. Fotocollectie Markiezenhof Historisch Centrum Bergen op Zoom 27 De Waterschans 1 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 27