komen. Slootmans is nauw betrokken bij de organisatie. Dit evenement brengt feitelijk drie karaktertrekken van hem samen, namelijk zijn liefde voor organiseren, zijn diepe godsdien stige overtuiging en zijn passie voor historie en volkskunde (afb. 9). Dan is er nog dat andere grote evenement: de Vastenavend. Al in 1945 ontstaan plannen om dit volksgebruik, uiteraard verboden tijdens de Tweede Wereldoorlog, nieuw leven in te blazen. Het idee stuit op grote weerstand bij de kerkelijke en gemeentelijke autoriteiten. Een voorbeeld ter illustratie. Vanaf februari 1945 houdt Slootmans bij gebrek aan kranten een wekelijks radiopraatje namens het Comité van Maatschappelijke Wederopbouw. Daarin komen zeer uiteenlopende onderwerpen aan bod zoals het militair gezag, de samenwerking met de koloniën en de omgang met NSB-kinderen. Aan die wekelijkse toespraak wordt door de PTT een eind gemaakt wegens 'opruiende en staatsgevaarlijke teksten' als hij op 3 februari 1946 de oprichting van de Stichting Vastenavend ter sprake brengt. Ondanks de aanvankelijke tegenstand zetten de initiatiefnemers toch door. In de gesprekken met het gemeentelijk en geestelijk gezag speelt Slootmans vanwege zijn functie en zijn persoonlijke relaties een centrale rol. Uiteindelijk wordt toestemming gegeven, mits het plan wordt onderschreven door geres pecteerde burgers uit alle geledingen van de maatschappij die hun naam aan het feest verbinden. Er komt een ondertekend manifest en op 2 maart 1946 wordt Prins Nilles I op het bordes welkom geheten door de burge meester. Voor Slootmans is het vanzelf sprekend dat Cees Becht de eerste prins zou worden. Op zijn verzoek was Becht tijdens de Markiezaatsfeesten tot ieders tevredenheid schout van Oud-Bergen geweest. Becht zou dus ook de rol als eerste naoorlogse prins met verve kunnen spelen. Vrijwel tot aan zijn pensionering is 'de Sloot' actief gebleven bij de Stichting. Hij is betrokken bij het ontwerp van de Blauwe Schuit (samen met Jan van der Kreek). Hij is jarenlang voorzitter van de Commissie Optocht en van de jury en mede op zijn initiatief komt de Vastenavendkrant tot stand. Dit jaar wordt het 66-jarig jubileum van de krant gevierd. Slootmans is er zestien jaar hoofdredacteur van. Als 'Stadskrabbelaar' 5HCHTIN< VASTENAVOND KRlvLI D (aWNiH-AUXJÏMAN levert hij met enige regelmaat een eigen bijdrage, ook als hij de Stichting al heeft verlaten. Voor zijn verdiensten voor de Stichting Vastenavend ontvangt Slootmans in 1963 de Gouden Krab en in 1964 wordt hij door toen malig voorzitter Wim de Haas benoemd tot erelid (afb. 10). Slootmans is overigens geen uitgesproken Bourgondiër die volop deelneemt aan het feestgedruis. Onder het genot van een goed glas rode wijn kan hij echter wel genieten van andere feestgangers. Maria Ommegang en Stichting Vastenavend waren kennelijk nog niet genoeg voor de actieve Slootmans, want er was meer, veel meer. In het Bergse waren er bestuurslidmaat schappen van Jacob Obrecht, de gemeente lijke tentoonstellingscommissie en de Bergse Operette Vereniging, van de openbare biblio theek Erasmus en de Stichting Kermissen en Processies, van de Stichting Vrienden van het Markiezenhof en de Sint Adelbertusvereniging. Ook was hij oprichter en bestuurslid van de UTS (later MTS) Antonie Kelderman. Regionaal en landelijk was hij bovendien bestuurslid Afb. 10: Oorkonde behorend bij het erelidmaatschap van de Stichting Vastenavend (1964). Fotocollectie Markiezenhof Historisch Centrum Bergen op Zoom 29 De Waterschans 1 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 29