Beste leden, Colofon Het Ravelijn is ontdaan van de bomen op de wallen. Voor de een was het even schrikken, voor de ander is het eeuwig zonde. Maar laten we niet vergeten dat die bomen niet alleen veel schade aanrichtten aan de muren, maar ook uit militair-historisch oogpunt misplaatst waren. Ten behoeve van toekomstige activiteiten op Het Ravelijn is een kiosk voorzien, ingebouwd in de aarden wal aan de zijde van de Noordsingel. De Stichting Menno van Coehoorn is vanaf de aanvang betrokken geweest bij dat plan. Naar aanleiding van bezwaren, ingebracht door de Stichting is het plan aangepast en vervalt de openslaande klep aan de grachtzijde. Een aspect van het Ontwerp Ontwikkelingsplan Havenkwartier is het verkeersluw maken van de Westersingel. Bij archeologische opgravingen voorafgaand aan de aanleg van de Westersingel zijn voor de Lievevrouwepoort restanten van de vroegere voorpoort en van een met Gobertangesteen beklede brug teruggevonden. Deze sporen liggen sindsdien verstopt onder het asfalt. Uit de opties om de Westersingel verkeersluw te maken is in het Ontwerp Ontwikkelingsplan gekozen voor een plein met straatprofiel aan de westzijde voor De Lievevrouwepoort. Dit "Lievevrouweplein" strekt zich uit vanaf de noordelijke toren tot de Rijkebuurtstraat, dan zuidwaarts tot aan De Stoelemat; aan de oostzijde wordt het plein begrensd door het bouwblok met de bedrijfsunits met bovenwoningen. De Vereniging Binnenstad heeft een voorstel gedaan om de fundering van de voorpoort met de brug zichtbaar te maken, in combinatie met het graven van een stukje natte gracht. Hiertegen zijn van gemeen tewege bedenkingen gerezen van praktische, beheerstechnische en Inleveren kopij voor Waterschans 2, 2014 vóór 22 April 2014 De Waterschans 44ste jaargang nr. 1, maart 2014 ISSN 0926-3918 Verschijnt viermaal per jaar Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteam@geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Bestuur Voorzitter: Joost de Graauw Secretaris: Greetje Hage Kortemeestraat 11A 4611 TK Bergen op Zoom tel.: 0164-243144 e-mail: secretaris@geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Frans Witjes Londonstraat 2 4611 HW Bergen op Zoom tel.: 0164-238621 e-mail: penningmeester@geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 IBAN NL91 INGB 0002 4059 22 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Eric Goossen Ria Huisman Jan van Tienen Laurijs Weyts Sjef de Wit Hilde van den IJssel Redactiesecretariaat J. Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker@home.nl Tijdschrift van de Kring De Waterschans Redactieleden: Jac Backx Tineke van Dam Jaap Dekker (redactiesecretaris) Bart van Eekelen Irene van Kemenade (hoofdredacteur) Marieke Liefting Jan Peeters Toezicht distributie Frans Witjes zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Omslag: Engelse infanterie in het uniform van 1814, een jager.. Layout-vormgeving/druk Drukkerij NKB-Waddinxveen

De Waterschans | 2014 | | pagina 2