I* van het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant, van de Staatscommissie tot Herziening van de Monumentenwet en actief lid van de KVP, het Historisch Genootschap te Utrecht en van het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Overigens kreeg Slootmans bij leven wel de maatschappelijke erkenning die hem toekwam. Zo wordt hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ontvangt hij bij zijn pensio nering op 23 juli 1965 de erepenning in zilver van de stad Bergen op Zoom. Reeds eerder, in 1955, ontving hij een hoge kerkelijke onder scheiding voor zijn niet aflatende inzet voor de Adelbertusvereninging: het Ridderkruis van de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. Als erkenning voor zijn wetenschappelijke verdiensten werd hij bovendien ook benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Een bevlogen gemeenteambtenaar met zijn troetelkind Vanaf 1945 neemt de functie van Slootmans aan belang toe. Gelukkig krijgt hij vanaf 1947 wel weer een assistente in de persoon van Lucie Smits. Tot aan zijn pensionering in 1965 zullen zij op het archief een onafscheidelijk koppel vormen. Slootmans wordt persoonlijk adviseur van de opeenvolgende burgemeesters ir. H.B.J. Witte en ir. L.A.H. Peters. Zijn adviezen betreffen niet alleen het archief of cultuurhis torische zaken, want hij houdt zich daarnaast ook bezig met onderwerpen als onderwijs, de grenscorrectie met de gemeente Halsteren en de infrastructuur (aanleg Theodorushaven). Daarin kan Slootmans soms heel ver gaan. Als dreigt dat zijn adviezen niet worden opgevolgd door het college of de gemeenteraad, schroomt hij niet om een pittige ingezonden brief in De Stem te laten plaatsen. Tegenwoordig is dat onherroepelijk reden voor ontslag! Die soms haast drammerige vasthoudendheid, dat heilig overtuigd zijn van zijn eigen gelijk, heeft hem echter wel geholpen bij één van zijn laatste twee grote prestaties, namelijk het 'binnenhalen' van het Markiezenhof. Een eerste poging het Markiezenhof opnieuw in gemeentelijke handen te krijgen dateert reeds Afb. 11: Fons Gietes ontwierp in 1955 deze wagen voor Bouwclub 't Gaspitje met ats titet 'De Krabben witten d'r in'. Stootmans is de tinker centrale figuur. Fotoarchief Stichting Vastenavend. De Waterschans 1 - 2014 30

De Waterschans | 2014 | | pagina 30