van 6 oktober 1928, als het bestuur van de Geschiedkundige Kring 'het Markiezaat' hiertoe een verzoek richt aan de minister van Defensie J.M.J.J. Lambooy met als argument dat het gebouw niet aan de eisen van de tijd voldoet.8 Al op 28 oktober van datzelfde jaar antwoordt de minister dat er ongetwijfeld betere bestem mingen te bedenken zijn voor het complex en dat het gebouw inderdaad verouderd is, maar dat het nog prima voldoet en onmisbaar wordt geacht voor legering. Op verzoek van de Kring stuurt burgemeester H. Stulemeijer er op 13 november 1928 nog een brief achteraan, maar het ministerie is onvermurwbaar. In 1952 wordt het idee voor teruggave van het Markiezenhof nieuw leven ingeblazen door Slootmans. Dat de kwestie de aandacht heeft blijkt ondermeer uit het feit dat er een carna valswagen wordt ontworpen met dit onderwerp (afb. 11)In juli van dat jaar schrijft Slootmans de nota 'Hoe het Markiezenhof voor burger lijke en stedelijke doeleinden zou te gebruiken zijn'. Hij wil in het complex alle gemeente lijke diensten onderbrengen. In november laat 'De Sloot' het College van Burgemeester en Wethouders bovendien weten dat Mr. R. Hotke, hoofd afdeling Monumentenzorg van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (OK&W) bereid is een delegatie uit Bergen op Zoom te ontvangen om over dit onderwerp van gedachten te wisselen. OK&W staat positief tegenover teruggave. De ambte- Afb. 12: Opening van het gerestaureerde Markiezenhof door Koningin Beatrix en drs. P. Zevenbergen, burgemeester van Bergen op Zoom op 27 mei 1987. Fotocollectie Markiezenhof Historisch Centrum Bergen op Zoom Afb. 13: Kunstenaar Gerrit Kemperman maakte in opdracht van Korneel Slootmans in 1979 de deurnaald, die tot op de dag van vandaag te bewonderen is op de poort. Fotocollectie Markiezenhof Historisch Centrum Bergen op Zoom. 31

De Waterschans | 2014 | | pagina 31