Nog eenmaal de handen uit de mouwen Er is echter nog een tweede 'kind' dat aan het einde van zijn ambtelijke carrière aandacht vraagt: het ziekenhuis. Het Algemeen Burger Gasthuis voldoet in de jaren vijftig niet meer aan de normen van de tijd. Het gebouw is oud, wordt te klein als gevolg van de naoor logse groei van het aantal specialismen en bovendien willen mensen niet meer met dertig man tegelijk op een zaal liggen. De Stichting Sint Elisabeth Ziekenhuis, waar Slootmans bij betrokken is, maakt plannen voor een ziekenhuis (300 bedden) met katho lieke inslag. In de sterk verzuilde maatschappij van die dagen lokt dat heftige reacties uit bij de gereformeerden en hervormden in de regio die onder geen beding verzorgd willen worden onder een rooms dak. Zij komen met een tegenplan voor een tweede, protestants ziekenhuis van 150 bedden. Als de voorzitter van de Nationale Ziekenhuiscommissie in 1959 laat weten dat er volstrekt geen sprake kan zijn van twee ziekenhuizen, zet 'De Sloot' uitein delijk zijn godsdienstige argumenten opzij en blijft hij meewerken aan het project. De kwestie en bijbehorende emoties lopen soms zo hoog op dat de zaak ook aandacht krijgt in de lande- voorzitter van de nieuwe (fusie)stichting Ziekenhuis Lievensberg. De patiënten zijn dan net drie dagen daarvoor met militaire hulp overge bracht naar het nieuwe gebouw (afb. 14). Bij zijn afscheid als voorzitter op 11 februari 1971 wordt Slootmans geroemd om 'zijn grote openheid, zijn deskundigheid op het gebied van Bergse zaken, maar vooral zijn service'. 12 De fusie is zijn laatste grote maatschappe lijke activiteit geweest. Op het moment dat hij als voorzitter van het bestuur bedankt, is hij inmiddels al zes jaar met pensioen. Die pensionering op 23 juli 1965 is met gepaste aandacht gevierd. Er is de reeds eerder vermelde benoeming tot ereburger van de stad Bergen op Zoom en als afscheidscadeau wordt Slootmans de mogelijkheid geboden een boek te publiceren. Zijn Bergen op Zoom, een stad als een huis zal uiteindelijk in 1967 verschijnen. Na zijn pensionering krijgt Slootmans de tijd om aan zijn laatste grote publicatie te werken. Daartoe is hij in eerste instantie wekelijks, maar vanaf 1971 haast dagelijks op het archief. Mede dankzij de hulp van de archiefmede werkers en de ondersteuning van professor Van den Eerenbeemt verschijnt het standaardwerk Paas- en Koudemarkten in 1985. Zijn onder zoekstechnieken zijn dan al uit de tijd, maar als naslagwerk is het boek van onschatbare waarde. lijke politiek en pers. Kranten als het Parool, de Volkskrant en Trouw besteden met enige regelmaat aandacht aan deze godsdiensttwist. Het Ministerie van Sociale zaken en Volksgezondheid houdt voet bij stuk voor een algemeen ziekenhuis en op 28 februari 1964 gaat de eerste paal de grond in. De discussie over een tweede ziekenhuis is dan nog steeds niet geluwd. Op 1 juli 1968 wordt Slootmans Afb. 14: Ziekenhuis Lievensberg in aanbouw (1964). Fotocollectie Markiezenhof Historisch Centrum Bergen op Zoom 33 De Waterschans 1 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 33