op Bergen op Zoom in maart 1814 Ad van den Bulck In de donkere en ijskoude nacht van 8 op 9 maart 1814 beleefden de inwoners van Bergen op Zoom angstige uren. Omstreeks tien uur barstte bij de Steenbergsepoort een hevig musket- en kanonvuur los. Gendarmes gingen de straten langs en gelastten de nieuwsgierige Bergenaren hun huis binnen te gaan, deuren en ramen te sluiten en zich niet meer op straat te vertonen. Engelse troepen voerden een verrassingsaanval uit op de door het Franse leger bezette vesting Bergen op Zoom. Twaalf uur later, honderden doden en gewonden verder, was de strijd beslecht. In de Grote Kerk1 bevonden zich meer dan 2000 krijgsgevangenen. Deze laatste klas sieke aanval op de vesting Bergen op Zoom, nu precies 200 jaar geleden, is onder de Bergenaren nauwelijks bekend. Het beleg van Parma in 1588, dat van Spinola in 1622 en de verovering van Bergen op Zoom door de Fransen in 1747 staan wel in het collectieve geheugen gegrift. Dit artikel beschrijft niet alleen het aanvalsplan en de nachtelijke overval zelf, maar beant woordt ook de vraag of het garnizoen voor bereid was op zo'n overval. Ook de nasleep krijgt aandacht. Er was immers het nodige vernield en beschadigd: aan de vestingwerken, maar ook aan de woningen van particulieren bij vooral de Bospoort en aan de zuidzijde van de haven. De gang van zaken bij de voorbereiding en de afhandeling van de gevolgen leveren verrassende kijkjes achter de schermen op. EenVerrassiadMOnv Afb. 1: Landing van Prins Willem van Oranje op 30 november 1813 in Scheveningen. Penseeltekening door Nicolaas Penning, 1813. Bron: www.hethuisvanoranje.nl 35 De Waterschans 4 - 2013

De Waterschans | 2014 | | pagina 35