m-:mm n (m- zoom Deze publicaties zijn niet eenduidig over de bedenker van het aanvalsplan. Van Gorkum dichtte die rol zichzelf toe, maar volgens Maronier was het de Bergenaar Gerard Visser, die de geblokkeerde stad in het diepste geheim verliet en in Halsteren aan een Engelse officier zijn plan aanbod. Legrand liet zich hier niet over uit. Wie de auteur ook moge wezen, het plan behelsde een aanval in de nacht van 8 op 9 maart om 22.00 uur precies, bij laag water omstreeks 22.45 uur en een volle maan die tegen 24.00 uur opkwam. De stad zou langs vier zijden worden aangevallen. De storm ladders, die men nodig had voor het beklimmen van de wallen, werden onder de grootste geheimhouding op de dag van de aanval in de hervormde kerk te Steenbergen gemaakt. Colonne 1. 1.100 manschappen Opereert vanuit het zuiden en stelt zich op aan de voet van de Brabantse Wal tussen Borgvliet en het Stadsfonteintje. De leiding heeft generaal Cooke. De voorhoede wordt vergezeld door Van Gorkum en de gidsen Gillis de Haas en schipper Van den Enden. De aanval - via de Orangebeer14 tussen bastion Nassau (16) en bastion Coehoorn (2) - is gericht op bastion Orange (1). Eenmaal op de wallen contact zoeken met de 4e colonne en daarna geza menlijk de wachten bij de Bospoort verjagen en de poort aan de stadszijde openen. Dit voor de cavalerie en artillerie van Lord Graham, die staan opgesteld langs de baan naar Antwerpen Coionne 2. 1.200 manschapen Opereert vanuit het oosten en stelt zich op langs de baan naar Breda. De leiding heeft luitenant-kolonel Morice met als gids kapitein De Bère, de schoonvader van Van Gorkum. De aanval is gericht op bastion Noyelles ten noorden van de Wouwse poort. Eenmaal op de wallen de poort openen voor de rest van de colonne. Colonne 3. 650 manschappen De leiding heeft kolonel Henry met de 'kamer- Eerste colonne Tweede cotanne Der de colonne Vierde colonne Afb. 4: Plattegrond van de vesting Bergen op Zoom met daarop aangegeven de locaties waar de vier aanvaiscoionnes stonden opgesteld. In kieur zijn de routes van de colonnes aangegeven. Deze volgen de op de kaart aangebrachte stippellijnen. Deze kaart maakt deei uit van het in 1862 gepubliceerde verslag van de gebeurtenissen door Jan Egbertus van Gorkum. Bron: Brabants Historisch Informatie Centrum, VROA 1902109 - 117, digitale bewerking Ad van Loon. 39 De Waterschans 1 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 39