bastion William colonne colonne OVERSTEEK VAN HET HAVENKANAAL Ofschoon het water de Laagste stand nog niet had bereikt, Lukte het Goore, CarLton en Skerret met hun manschappen de ingang van de haven over te steken en bij Beckaff 1 aan land te gaan. De drie rijen storm-eggen op de bodem van het havenkanaal werd door de voorhoede beLoopbaar gemaakt met takkenbossen en planken. Om onverklaarbare redenen boden de Fransen op het wachtschip geen tegenstand, maar vluchtten zij halsoverkop. Er was wel vijandelijk geweervuur vanaf bastion Van Dun (12) en vanaf het Groot Arsenaal. Na te zijn aangekomen op Beckaff 2, een paLissade te zijn gepasseerd en enige tientaLLen wachten te hebben gedood of verjaagd, splitste deze colonne zich. Skerret trok met 500 man naar de noordzijde van de haven, veroverde het Groot Arsenaal en de bastions Van Dun (12) en Gadallière (11), om vervolgens via de hoofdwal tussen bastion Gadallière en bastion Herteli (10) naar de Steenbergsepoort te trekken om Henry te hulp te schieten. Tot verrassing van Skerret werd het op bastion HerteLL pasge bouwde kruitmagazijn door de Fransen zwaar bewaakt en arriveerden er bovendien nog versterkingen. Hier Liep zijn aanval dan ook dood. Hij verschanste zich met zijn troepen in en rond de windmolen, die direct ten westen van het kruitmagazijn op de courtine stond. Goore trok met de overige manschappen richting bastion Orange (1). Hij wachtte daar niet op de aankomst van de vertraagde colonne 4 die via Kijk in de Pot de stad zou benaderen, maar stootte door naar de Bospoort, waar hij felle tegenstand van de Franse wachten ontmoette. In gevechten van man tegen man dreven de Engelsen de Franse bewaking de omringende straten in. Eenmaal meester over de situatie gaf Goore een deel van zijn troepen de opdracht de vergrendelde poort open te breken, de ophaalbrug te ontgrendelen en te Afb. 6: De Bospoort met links bastion Belvedère en rechts bastion Pucelle. De routes van de aanvalscolonnes 1 en 4 zijn oranje respectievelijk rood ingetekend. Bron: Detail kopie maquette van 1751, Het Markiezenhof, digitale bewerking Ad van Loon Afb. 7: Reënactment marsformatie Coldstream Guards in de uniformen van 1814. 41 De Waterschans 1 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 41