v Vierde colonne onbetrouwbaar en kwam de voorhoede onder hevig Frans vuur te liggen. Enkelen zagen nog wel kans de hoofdwal te bereiken, maar van het beklimmen van de muur was geen sprake, omdat de Fransen dit beletten. De schoonvader van Van Gorkum, kapitein Ciprianus de Bère, als gids toegevoegd aan deze colonne, raakte zwaar gewond en offreerdde, door het ijs gezakt en tot zijn middel in het water staande, zijn gouden horloge en zijn beurs aan wie hem wilde redden. Hij werd weliswaar in veiligheid gebracht, maar overleed een paar dagen later aan zijn verwondingen. Mede door het verlies van haar aanvoerders trok deze colonne zich terug naar de opstelplaats aan de Wouwseweg, om zich daar te hergroeperen. STAND VAN ZAKEN OM MIDDERNACHT Omstreeks middernacht, toen de maan was opgekomen en stad en de wallen verlichtte, zag het er voor de Fransen niet gunstig uit. Van de zestien bastions hadden de Engelsen er tien veroverd en over het bezit van twee, William (5) en Hertell (10) werd fel gestreden. Ook vocht men nog hevig aan het eind van de Rijkebuurtstraat/Zuidzijde Haven/Spuihuis, bij de Bospoort en Bastion William (5). Vier bastions hielden de Fransen nog in handen: Noyelles (6), Edelmogende (7), Hoogmogende (8) en Ginkel (9). Op de paradeplaats waren amper nog reservetroepen en er dreigde paniek onder de Fransen uit te breken, omdat die nauwelijks nog over patronen beschikten. Omdat de Engelsen het Groot Arsenaal hadden veroverd waren de daar aanwezige sleutels van 22 kleine kruithuizen in en nabij de bastions in hun handen gevallen. Misschien was dit het moment waarop Bizanet overwoog de handdoek in de ring te gooien, maar zijn staf officieren weerhielden hem hier van15. Men besloot de deuren van de nog in Franse handen verkerende kruithuizen met geweld open te breken en de soldaten te bevoorraden. DE KANSEN KEREN In bastion William (5) kregen de Fransen, mede door de snelle bevoorrading met volop patronen, de overhand. In gevechten van man tegen man verloor Carlton het leven, wat verwarring veroorzaakte onder de Engelsen, waarop Goore besloot zich terug te trekken richting Bospoort. Daar kwam hij in de problemen omdat de Fransen intussen weer meester waren over het gebied rond de poort. Goore kwam klem te zitten tussen Fransen die hem achtervolgden en de Fransen die hem bij de poort opwachtten met een met schroot geladen kanon. In deze strijd raakte Goore levensgevaarlijk gewond en werd hij gevangen genomen. De redding kwam van Cooke, die vanaf bastion Orange versterking stuurde. Gezamenlijk joeg men de Fransen bij de Bospoort de Hoogstraat in. Daar ging de strijd op en neer en even leek het er op dat Afb. 9: Een gedeelte van het havenkwartier in 1747 met rechts bastion Hertelt met markering van de plaats waar later door de Fransen een kruithuis is gebouwd. Rond dat kruithuis verschansten de Fransen zich in 1814. Links bastion Gadellière dat door de Engelsen was veroverd. Daar tussenin: een reconstructie van de Noordmolen, waar de Engelsen onder leiding van Skerret zich verschansten. In de loop van de jaren zijn kwetsbare onderdelen verdwenen van de originele maquette, zoals het schaalmodel van de standaardmolen. De molen zelf werd in 1913 afgebrokenBron: Detail kopie maquette van 1751, Het Markiezenhof, digitale bewerking Ad van Loon. 43 De Waterschans 1 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 43