voor die in de bastions 11 en 12, noch voor de troepen van generaal Cooke aan de zuidzijde van de haven en in bastion Orange (1). Het contact tussen beide colonnes was een krap veertig centimeter brede draaibrug over de haveningang bij de Waterpoort. DE EINDFASE Aan de Gevangenpoort, in de Rijkebuurstraat en aan de zuidzijde van de haven werd gestreden om elke meter terrein. Generaal Goore hield daar nog stand. Dit ondanks de toenemende druk en het feit dat hij aan twee zijden was omsingeld: Bruinevisstraat en Noordzijde Haven, en bovendien was het ondertussen hoog water. De enige vluchtweg was via ladders weer afdalen in de Zoute Vest, die oversteken en er weer met ladders uitklimmen, dan Kijk in de Pot oversteken en bij Borgvliet hergroeperen. Maar zodra de Fransen de vluchtende soldaten in de gaten kregen, werden die vanuit bastion Coehoorn (2) onder vuur genomen, waarmee deze vluchtroute werd afgesloten en de soldaten in de val zaten. Juist op het moment dat de Fransen voorbe reidingen troffen de door de Engelsen bezette huizen aan de zuidzijde van de haven in brand te steken, deed een gevangen genomen Engelse opperofficier, kolonel Jones, het voorstel zijn nog vechtende landgenoten over te halen de "zinloze strijd" te staken. Commandant Bizanet omarmde dit voorstel. Vergezeld van een Frans officier betrad Jones, nadat hij zijn uniformjas had uitgetrokken en zwaaiend met een witte zakdoek, het strijdtoneel. Gaande van gevechtspunt naar gevechtspunt, een niet van gevaar ontblote onderneming, overtuigde hij zijn landgenoten de strijd te staken. Maar al te graag gaf vooral het Engelse voetvolk zich over. Generaal Cooke, verschanst in de tuinkoepel, gaf zich als laatste gewonnen. Maar niet eerder dan nadat hij de koepel in de lucht had laten vliegen. Zo tussen tien en elf uur 's ochtends, na twaalf uur strijd, bedankte Bizanet op de paradeplaats het garnizoen voor haar inzet en gaf hij de bevelen voor die dag. Daarna zond hij, op verzoek van Cooke, kolonel Jones langs de Bospoort naar generaal Graham, die met zijn langs de Antwerpsebaan opgestelde cava leristen en artillerie in afwachting was van de uitkomst van de nachtelijke overval. Daar werd een begin gemaakt met de onderhandelingen. Als eerste werd een driedaagse wapenstilstand afgesproken. Dit om de Engelsen in de gele genheid te stellen hun doden te begraven en hun gewonden buiten de stad te vervoeren. Omdat de Fransen in hun maag zaten met de 2077 gevan genen in de Grote Kerk, denk aan de bewaking, kleding, voeding en ook de sanitaire toestand, zetten zij haast achter de beraadslagingen. SLACHTOFFERS EN GEVANGENEN De gevangen soldaten en onderofficieren werden ondergebracht in de Grote Kerk, de enige ruimte waar plaats was voor zoveel krijgsgevangenen. De officieren werden bijeengebracht in de hoofdwacht onderaan de Hoogstraat en een nabij gelegen koffiehuis. Na registratie vonden zij - op eigen kosten - logies in herbergen en logementen, waar zij amicaal omgingen met hun Franse collega's. Volgens de literatuur sneuvelden 800 Engelsen en 160 Fransen. Verder waren er de gewonden, onder wie velen zo ernstig dat zij in de dagen daarna overleden. Legrand berekende in zijn verslag dat er zeker 4000 Engelsen in de stad waren: 800 gesneuvelden, 2077 krijgsgevan genen, gewonden in de (nood)hospitalen van het garnizoen (hij noemde geen aantal), plus de Engelsen die in de grachten en de haven waren verdronken, de gevluchte Engelsen en de gewonden die door de eigen troepen uit de grachten en het van het glacis waren meege voerd.18 Hij stelde dat dit overeenkomt met het aantal verzamelde geweren. Aan Franse zijde kwam hij aan 160 doden, 100 krijgsgevangenen en meer dan 300 zwaar gekwetsten, zodat op 9 maart nog ongeveer 2000 manschappen in staat waren de wapenen te dragen, waarmee hij aangaf hoe omvangrijk het Engelse leger wel niet was en hoe glorieus de Franse overwinning. Overigens leert archiefonderzoek dat sommige cijfers niet kloppen. Hierover later meer. AFTOCHT ENGELSEN Na de onderhandeling over de condities waar onder de Engelsen mochten gaan, vertrokken deze op de avond van 10 maart uit de vestingstad met medeneming van de lichamen van hun twee gesneuvelde generaals en van een aantal offi cieren. Deze werden begraven in Wouw. In de daarop volgende dagen haalden zij de gewonde Engelsen op. Hiervoor werd de wapenstil- 45 De Waterschans 1 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 45