circa 40.000 francs per dag (circa 200.000 euro) en daarbij kwam een enorm bedrag van vijftien miljoen francs (circa 80 miljoen euro) als oor logsboete. Antwerpen bezweek bijna onder deze lasten. Internationaal werd het verlies van de stad met de grootste haven van de wereld als een ramp beschouwd en het feit dat de inname van Parijs door de Duitsers, zoals oorspronkelijk bedoeld, niet was gelukt, woog niet op tegen dit verlies. De internationale handel lag stil en de angst dat de haven voor oorlogsdoeleinden zou worden gebruikt, was voor Engeland een schrikbeeld. En Nederland was bezorgd dat de Schelde als internationaal vaarwater ook door de Duitsers zou worden gebruikt. In dat geval zou Nederland onvermijdelijk bij de oorlog betrokken raken, ondanks de Duitse verklaring dat men de Scheldeverdragen respecteerde. Het Nederlandse leger zette extra patrouilles langs de Schelde in en gaf opdracht om onbekende schepen die de Schelde bij Vlissingen opvoeren tot zinken te brengen. Al op 18 oktober werden de vluchtelingen in Nederland opgeroepen terug te keren; de gemeenten Bergen op Zoom, Roosendaal en Breda ontvingen de fungerend burgemeester Louis Franck die de Antwerpenaren dringend verzocht naar de stad terug te komen. Op de stations stonden de treinen klaar en er werden gratis kaartjes uitgedeeld. Met tienduizenden keerden de Antwerpenaren terug en de stad kwam opnieuw tot leven dankzij een weer actie ve middenstand. De Hollandstellung, de Festung Antwerpen (de Nordabschnitt) De strijd in de westhoek van Vlaanderen, waarbij het front nauwelijks van plaats veranderde en waar grote aantallen doden en gewonden vielen, leverde Duitsland de zo gewenste overwinning niet op. Vanaf de eerste veldslag aan de IJzer en de vele gevechten bij plaatsen als Ieper, Diksmuide en Passendale was er strijd om soms luttele meters terreinwinst ten koste van onvoor stelbare hoeveelheden doden en gewonden. Het front in België aan de IJzer, zat in feite vast en belemmerde de Duitsers op andere fronten actief te zijn. De Duitse legerleiding maakte zich Afb 7.: Duitse propaganda: gekleurde prentbriefkaart van het brandende Antwerpen gezien over de Schelde, links het portret van Von Beseler 58

De Waterschans | 2014 | | pagina 10