om te strijden voor het behoud van de Laatste delen van België. Post werd via Nederland en Engeland verzonden naar het front aan de IJzer. De bezetter wilde vooral gebruik maken van de arbeidskracht van de Belgen voor de oorlogsin dustrie dus was het zaak de bevolking niet de gelegenheid te geven om te ontsnappen. Ook spionage moest worden voorkomen. Alles wat het zicht op de grens blokkeerde, zoals bomen en struiken, werd weggehaald en prikkeldraad als versperring verscheen. Dat hielp echter weinig en een meer definitieve oplossing moest worden gevonden. Uiteindelijk werd De Doden- draad aangelegd: een elektrische versperring van Vaals tot Knokke over een lengte van meer dan 300 kilometer. Het besluit daartoe stoelde op militair-wetenschappelijk onderzoek en proeven op de grens Duitsland-Zwitserland ter voorkoming van Duitse desertie. De Dodendraad bestond uit palen van twee tot vier meter hoogte met isola toren erop waaraan de versperringsdraden zig zag waren bevestigd. De stroom werd op regel matige afstanden via schakelhuisjes op de draad gestuurd, maar de gebouwtjes dienden ook als wachthuis voor de bewaking. Maximaal 2000 volt werd er op de draden gezet, maar dat was lang niet overal en altijd het geval. Elektriciteit was voor velen een onbekend begrip en daarom werd in juli 1915 de bevolking geïnformeerd over de werking van de draad. Bij Essen was de draad zo aangelegd, dat een deel van de plaats in een niemandsLand kwam te Liggen en de bewoners geen kant op konden. Neveneffect van de draad was dat er minder troepen hoefden te worden ingezet voor de bewaking van die lange grens. De Duitsers troffen nog tal van maatregelen, zoals gevangenisstraf bij verblijf op minder dan 500 meter van de draad of bij herhaling van deze overtreding deportatie naar Duitsland. Vernuftige oplossingen werden bedacht om de grens te kunnen passeren, bijvoorbeeld door smokkelaars van allerlei etenswaren. Brieven Afb 9.: Louis Franck, voorzitter van de Intercommunate Commissie en ad-hoc burgemeester van Antwerpen, vraagt de Belgische vluchtelingen op 18 oktober 1914 om terug naar huis te keren. Flier in Bergen op Zoom, tater ook in Roosendaal en Breda. De Waterschans 2 - 2014 60

De Waterschans | 2014 | | pagina 12