Bergen op Zoom: Aan de frontlijn van de neutraliteit, 1914-1918 Prof. dr. Wim Klinkert (werkzaam bij de Nederlandse Defensie Academie en de Universiteit van Amsterdam] De steden van Zuid-Nederland hebben de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog terdege aan den lijve ondervonden. Bergen op Zoom vormt hierop geen uitzondering. 'De frontlijn van de neutraliteit' werd bevolkt door militai ren, vluchtelingen, smokkelaars en spionnen. Militairen Bergen op Zoom was vanouds een garnizoens stad. Op het moment dat de mobilisatie werd afgekondigd, 31 juli 1914, huisden het 3 Regiment Infanterie en het 3 Regiment Veldartillerie in de stad. Zo'n 6% van de ruim 16.000 inwoners van Bergen was op dat moment militair. Door de oproep van dienstplichtigen steeg dat aantal vanaf begin augustus aanzienlijk. De dienst plichtigen van de 'Bergse' regimenten waren ingedeeld bij de derde divisie van het veld leger. Deze divisie van ruim 20.000 man had de opdracht de zuidelijke grens te bewaken. Kazernes, fabrieken en andere grote gebouwen raakten vol met soldaten. De meeste militairen vonden onderdak door inkwartiering bij burgers in Bergen op Zoom en de omliggende dorpen. Het belang als legeringsplaats ontleende Bergen op Zoom aan zijn ligging. Het beleg van Antwerpen van oktober 1914 en de massale instroom van Belgische vluchtelingen maakten dit zonneklaar. Maar de legerleiding keek na het eerste oor logsjaar vooral naar Zeeland als een provincie die het grootste gevaar liep door buitenlandse legers of vloten aangevallen te worden. Dat had gevolgen voor de troepenopbouw en de organi satie van de verdediging in West-Brabant. Het Duitse leger bezette bijna geheel Vlaanderen, maar kon geen gebruik maken van Antwerpen, de belangrijkste Vlaamse zeehaven. Nederland hield de Westerschelde voor schepen van oor logvoerende landen gesloten als onderdeel van Afb 1:. De Stelling West-Brabant: bunkers bij Halsteren, situatie 2014. De Waterschans 2 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 14