vluchtelingen die naar de opvangkampen over geplaatst werden. Ook de twee categorieën die het gevaarlijkst voor de Nederlandse neutraliteit weden beschouwd, smokkelaars en spionnen, kregen, als ze opgepakt werden, een enkele reis naar de kampen in Uden of Nunspeet. Desondanks bleef er nog een aanzienlijk aantal Belgen in Bergen op Zoom achter en juist zij konden op extra belangstelling van de mare chaussee rekenen indien ze met smokkel bijver dienden. 7 Smokkelaars Smokkel vormde een groot probleem. Aangezien de prijzen ten zuiden van de grens veel hoger lagen dan in Nederland, was het lucratief om producten, waarvoor in Nederland een uit voerverbod gold over de grens te smokkelen. De meeste winst werd gemaakt op de illegale export van paarden en margarine. De schaal van de smokkel was zo groot, dat het een probleem vormde voor het behoud van de Nederlandse neutraliteit. Immers, door de smokkel bevoor deelde Nederland één van de oorlogvoerende partijen, in dit geval Duitsland, en daar maakten de Britten ernstig bezwaar tegen. Het Britse economische beleid aangaande Nederland was er juist op gericht de uitvoer van Nederland naar Duitsland zo beperkt mogelijk te houden en zeker de uitvoer van goederen waarvan de Duitse oorlogsinspanning profiteerde. Smokkel ondergroef de Nederlandse onderhandelings positie en de uitvoerige rapportages in de Nederlands pers, in het bijzonder De Telegraaf, werkten ook in het nadeel. Vanaf 1915 stuurde De Telegraaf, die een nadruk kelijk anti-Duits standpunt innam, journalisten naar de Belgische grens in Noord-Brabant om de omvang en werkwijze van de smokkel vast te leggen. De krant verweet de smokkelaars door hun handelen de Duitsers te steunen. Van 11 tot 18 augustus 1915 verscheen een reeks artikelen over deze problematiek in de krant met zinnen als: 'Bloem, spek en petroleum gaan te Putte iederen dag bij volle scheepsladingen de grens over.' Deze activiteiten bleven ook in het buiten land niet onopgemerkt en leidden tot formele protesten van de geallieerden aan het adres van Nederland. Er was sprake van een heuse strijd aan de grens. Hierbij vielen geregeld slachtoffers, zowel onder de smokkelaars als onder de sol daten. De bestrijding van smokkel was van september 1914 tot april 1916 een taak voor het Nederlandse leger. De bevoegdheden van het leger waren gebaseerd op de staat van beleg die vanaf september 1914 onder meer in de Brabantse grensstreek gold. Zo waren militairen betrokken bij de controle op goederenvervoer op de wegen van en naar de grens en op voorraden van winkeliers. Hieruit kwam een aantal van de Afb 3.: Danstenten op Plein 13: voorlopige opvang van de vluchtelingen. (Foto collectie Markiezenhofj 65 De Waterschans 2 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 17