en L'Association pour ['art (1892) op, waarvan Max Elskamp secretaris werd en de zorg had voor tentoonstellingen en catalogi. Max Elskamp was daarmee definitief opgenomen in het circuit van de Belgische kunst. In 1887 maakte hij op aanraden van zijn vader een bootreis langs de kusten van Portugal en Marokko, bedoeld om liefdesverdriet te vergeten. In 1888 leerde hij Gabriëlle de Meester kennen met wie hij zijn verdere leven bevriend bleef. Tot samenwonen kwam het echter niet. Zij ging ook niet met hem mee op zijn vlucht naar Bergen op Zoom. De publicatie L'Aiphabet de Notre Dame de ia Vierge verscheen in 1901; Elskamp maakte één houtsnede voor elke letter van het alfabet, opge bouwd rondom de aanroepingen uit de Litanie voor Maria. Het is een grafisch werk dat uitge geven werd door Le Conservatoire de ia Tradition Populaire, een vereniging die door Elskamp werd opgericht in 1895. Deze vereniging nam het initi atief voor het Antwerpse Museum voor Folklore. Elskamp had inmiddels een grote volkskundige en folkloristische verzameling aangelegd. Hij stelde deze collectie in 1903 beschikbaar voor een tentoonstelling in Brussel. In 1907 werd het daardoor mogelijk dit volkskundige museum op te richten, dat bestuurd werd door De Vereniging tot bewaring der Vlaamse Volksoverleveringen. Elskamp zat uiteraard in het bestuur van deze vereniging. Elskamp schreef in een brief aan Henry van de Velde van eind 1914 dat hij het bombardement op Antwerpen nog had meegemaakt en daarna zijn zwaar beschadigde huis had verlaten. Na een barre voettocht van 18 uur, waarbij hij af en toe geslapen had in de bossen, in een kerk en in een schuur was hij samen met zijn knecht Victor in Bergen op Zoom aangekomen. Zijn voeten helemaal kapot, zijn lijf uitgeput. Dat betekent dat hij pas op 10 of 11 oktober uit Antwerpen is vertrokken. Wanneer hij precies in Bergen op Zoom is geregistreerd als vluchteling is niet helemaal duidelijk. In de eerste weken verbleef hij in het tentenkamp op Plein 13, later huurde hij een deel van het huis Zuidsingel 52. In de brief aan Henry van de Velde beschreef hij de ellende in het tentenkamp; de zieken en gewon den en de dood van vele kinderen. In het register der Belgische Vluchtelingen werd hij ingeschre- ven als advocaat-letterkundige met als gods dienst boeddhist. Omdat hij het in financieel opzicht goed had, kon hij zich de huur van het huis aan de Zuidsingel veroorloven. Daar woonde hij samen met zijn knecht Victor Jan Tierens. Victor, toen onge huwd en 50 jaar oud, was al heel lang de huis knecht van de familie Elskamp. Max en Victor werden op 14 januari ingeschreven op het adres Zuidsingel M 462, huidig nummer 52.4 In enkele brieven schreef hij dat hij hier twee kamers had en vanuit zijn woonkamer uitzicht had op de Oosterschelde en bij helder weer Tholen kon zien. Het huis huurde hij van Derk de Jong, een foerier bij de Infanterie, die vanaf 1910 met zijn vrouw en een kind op dit adres stond ingeschreven. Vanuit dit huis kon hij uitstapjes maken in de omgeving. Hij woonde hier vlak bij het station of hij kon de tram naar Tholen pakken. Die plekken komen later terug in de beschrijvin gen in zijn gedichten of in brieven aan zijn vrien den. Vanuit dit huis kon hij ook met de trein naar Roosendaal, waar hij als secretaris ging werken op het Belgische consulaat. Hij kon als jurist zo zijn gevluchte landgenoten bijstaan. Voor zover bekend was dit de enige juridische baan die hij in zijn leven bekleedde. Uit deze periode zijn notities van Elskamp bewaard gebleven die han delen over de wetgeving voor naar Nederland gevluchte Belgen. De notities bevinden zich in de Koninklijke Bibliotheek in Brussel. Overigens zijn er later brieven van Elskamp gepubliceerd waarin hij over dit werk vertelt.5 Hij leerde in Roosendaal stad- en landge noten kennen, onder wie Charles Waterkeyn (1989-1962), met wie hij op enkele foto's staat. Waterkeyn was net als Elskamp afkomstig uit een welgestelde familie. In Roosendaal was hij actief voor het comité dat de vluchtelingen bij stond. Waterkeyn gaf er onder andere tekenles Afb 4.: Zuidsingei 42-58 omstreeks 1910; Elskamp woonde in het vierde huis van links. foto collectie HCM BoZ) 73 De Waterschans 2 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 25