aan de vluchtelingen. Elskamp had ongetwijfeld ook met andere landgenoten uit de culturele sector contact. Op Zuidsingel 54 woonde de beeldhouwer Louis (Jozef Lodewijk) Jacobin (geboren in 1884 in Rijckevorsel, overleden in 1943 te Borgerhout). Jacobin was vooral bekend om zijn ontwerpen voor kerkmeubilair en religi euze beelden. Volgens enkele beschrijvingen zou hij tijdens zijn verblijf als vluchteling in Bergen op Zoom hebben geëxposeerd. 6 Ook de schilder Albert (Louis Marie Albert) Cortvriendt (1875-? uit Brussel woonde in die tijd met zijn gezin in Bergen op Zoom, namelijk op het adres Steenbergsestraat 19. Over zijn tijd in Bergen op Zoom schreef Elskamp in brieven naar zijn vrienden. Tekenend voor de eerste maanden van zijn verblijf in het tentenkamp op Plein 13 is de brief aan zijn vriend Henry van de Velde: "Ik heb veel geleden, beste Henry, ik ben 53 jaar en het is, geloof ik, het einde voor mij. Ik heb vaak aan jou en de jouwen gedacht gedurende die lijdensweg die de mijne was.(...j Mijn trouwe knecht heeft mij niet willen verlaten, hij is bij mij gebleven; ik eet mijn zwart brood en drink mijn water met hem. Wij staren elkaar aan, zonder iets te durven zeggen, want er is geen mees ter en geen dienaar meer; in de smart zijn wij gelijk en hij heeft daarbij nog de grote verdienste verknocht te zijn, waarvoor ik hem niet meer kan honoreren. Ik ben zeer zwak en heb lichamelijk veel geleden. Het hart valt bestendig stil en benauwenissen zijn er het gevolg van; in het volledig ongerief waarin ik mij bevind is het me onmogelijk me te verzorgen. Mijn beste Henry, moge je nooit ondervinden hoe hard het is andermans trappen te moeten beklimmen, niets anders te zijn dan een drijvend ding en te weten dat je zelfs niet zal sterven in het bed waarin de jouwen bezweken zijn. Ik ben helemaal wit, mijn benen zijn opgezwollen van het water, dat langzaam klimt. Als het aan het hart zal komen, ouwe jongen, zal het met mij gedaan zijn, ik heb onuitsprekelijk last van mijn hart. Als het aan het hart zal komen, ouwe jongen, zal dit het ogenblik zijn om vaarwel te zeggen en eindelijk bevrijd door de grote slaap die ik me toewens als het zekerste geluk waar ik op wacht."7 Gilbert Vanhove, een Elskamp-kenner die een interessant webblog heeft samengesteld over Max Elskamp, schreef over de correspondentie tussen Elskamp en zijn Antwerpse vriend Edmond de Bruyn in de maanden maart-april 1915 In die brieven prees hij Bergen op Zoom bijna de hemel in om de lieflijkheid en gastvrijheid van de jufvrouwenhij beschreef met veel smaak de Zeeuwse streekgerechten waarvan hij genoot op zijn uitstapjes naar Tholen en Goes. En hij schreef over een zwerftocht in Vrederust (la ville des fous)8 waar hij (in 1915!) de musici van het jubilerende Euphonia tegenkwam. Maar hij was wel wat beschaamd toen hij zag hoe 's avonds de vrije liefde beoefend werd op de dijken, in de bossen en in de parken van Bergen op Zoom. Op 6 oktober 1916 keerde Max Elskamp terug Afb 5.: Max Elskamp (middenj met Charles Waterkeijn (rechtsj (collectie AMVC Letterenhuis Antwerpen}. De Waterschans 2 - 2014 74

De Waterschans | 2014 | | pagina 26