naar zijn vaderstad. Toen begon voor hem een nieuwe periode in zijn dichterschap. Zijn mooiste gedichten verschenen in de jaren 1921-1922. Na een periode van geestelijke verwarring stierf hij op 10 december 1931 in de ouderlijke woning Belgiëlei 138 in de leeftijd van 69 jaar.9 Max Elskamp, de dichter en graficus Als dichter kende Elskamp twee vruchtbare perioden. De eerste in de jaren 1892-1898 en de tweede in de jaren 1 922-1924. Dat wil overigens niet zeggen dat hij in de tussenliggende periode geen gedichten schreef. Sommige gedichten zijn pas vele jaren later uitgegeven. Ook het gedicht Sous les tentes de t'exode over zijn verblijf in Bergen op Zoom tijdens de Eerste Wereldoorlog verscheen pas in 1921, maar werd veel eerder geschreven. Volgens sommige schrijvers maakte hij deze bundel al in 1915-1916 in het huis aan de Zuidsingel in Bergen op Zoom. We moeten wel een slag om de arm houden voor deze bewe ring, omdat Elskamp daar zelf niets over schrijft. De eerste bundel van Max Elskamp was Domi nical, met een omslagontwerp door Henry van de Velde. De bundel verscheen in 1892. In 1895 verscheen Six Chansons de pauvre homme pour célébrer la semaine de Flandre. Het is de eerste bundel met houtsneden van Elskamp zelf. Max Elskamp en het symbolisme In de literatuurgeschiedenis wordt Elskamp tot de symbolisten gerekend, een stroming van dich ters die zich afzetten tegen voorgaande stromin gen als het impressionisme, of in Nederland de stroming van de Tachtigers. Symbolisten gebruik ten nogal verheven taal; men zocht overal een hoger idee achter. Poëzie moest niet gaan over het alledaagse, maar over alles wat daarboven uitstijgt. Het gedicht is in hun ogen een instru ment om in contact te komen met de schoon heid van de hogere werkelijkheid. Men gebruikte daarvoor symbolen. In België behoorde Elskamp tot de groep symbolisten, net als Maurice Maeterlinck en Emile Verhaaeren. Tot de sym bolisten in Nederland worden dichters als Albert Verwey, P.C. Boutens en J.H. Leopold gerekend. Verbeeldingskracht, spiritualiteit en intuïtie stonden centraal bij de symbolisten in de tweede helft van de negentiende eeuw. Er was sprake van een sterke hang naar het verleden en een gerichtheid op het onderbewuste, het esoteri sche en het onverklaarbare. Symbolisten wilden niet afstandelijk observeren, ze zochten vooral naar het bijzondere, het fantastische. Ook na de Eerste Wereldoorlog, toen in de kunst aller lei nieuwe stromingen populair werden, bleef Elskamp het symbolisme in zijn gedichten trouw. Hij heeft daardoor zijn eigen stijl ontwikkeld en vastgehouden. Wat het grafische werk van Elskamp betreft, kan hij eveneens zeker gezien worden als een aan hanger van de nieuwe stromingen, die een hang naar het verleden hadden. Ook als graficus kan hij zeker gerekend worden tot het symbolisme. Hij maakte prenten en ontwerpen vanuit een sterke belangstelling voor volkskunst en fol klore. Een mooi voorbeeld hiervan is de eerder genoemde publicatie L'Alphabet de Notre Dame de la Vierge. De vormgeving gaat terug op de gebruiken in middeleeuwse handschriften om de beginletters te kalligraferen en de teksten prachtig vorm te geven. Bergen op Zoom in Sous les Tentes de l'Exode Voor Bergen op Zoom is de bundel Sous les Tentes de l'Exode het belangrijkste werk dat Elskamp heeft nagelaten. Het werk verscheen drie jaar na het einde van de Eerste Wereldoorlog. Het 95 bladzijden tellende werk werd in 1921 uitgegeven in Brussel bij Robert Sand. Voor deze bundel kreeg Elskamp de Prix triennal de littérature francaise. De bundel is helaas nog niet in het Nederlands vertaald. Afb 6.: Max Elskamp in Bergen op Zoom, ca. 1915. (collectie AMVC Letterenhuis Antwerpen) 75 De Waterschans 2 - 2014

De Waterschans | 2014 | | pagina 27