Geachte lezer, Kroonleden Het is u ongetwijfeld niet ontgaan dat het dit jaar 100 jaar geleden is dat de Eerste Wereldoorlog uitbrak. Met name onze zuiderburen besteden erg veel aandacht aan deze zogenoemde 'Groote Oorlog'. Als redactie kunnen wij natuurlijk niet achterblijven en in deze editie van de Waterschans hebben wij geprobeerd een beeld te schetsen van de impact van dit internationale conflict op onze regio. Het feit dat Nederland gedurende de oorlog neutraal is gebleven, wil namelijk niet automatisch zeggen dat wij er geen gevolgen van ondervonden hebben. Ongetwijfeld gaan uw gedachten meteen uit naar de vele Belgische vluchtelingen die in september 1914 de stad overspoelden. Daar zult u in deze Waterschans weinig over lezen, want dit onderwerp staat centraal in het boekengeschenk dat in oktober voor u klaar ligt. Meer informatie daarover vindt u elders in het blad. Diezelfde Belgische vluchtelingen staan ook centraal in de tentoonstelling De Stroom die momenteel (tot 1 december) te zien is in het Markiezenhof. De medewerkers van het Markiezenhof hebben heel hard gewerkt om een en ander vorm te geven. Hun inspanningen hebben geresulteerd in een zeer interessante tentoonstelling die ik u van harte aanbeveel! Achter de schermen is de redactie inmiddels al druk bezig met de voorbereidingen voor Water schans III. Dat wordt namelijk een dubbeldik themanummer waarin de Tweede Wereldoorlog centraal staat. Het is in oktober immers 70 jaar geleden dat Bergen op Zoom en de ons omrin gende dorpen bevrijd werden. Voor deze editie wordt nadrukkelijk samenwerking gezocht met het Comité 70 jaar Bevrijding, maar ook met na burige heemkundekringen om u een zo compleet mogelijk beeld te kunnen schetsen van de ge beurtenissen in deze regio. Om beter aan te kunnen sluiten bij de herdenkin gen en festiviteiten in de periode van 15 oktober tot en met 8 november is in overleg met het be stuur besloten om Waterschans III wat later te versturen. U kunt dit rijk gevulde themanummer half oktober in de bus verwachten. Hoewel de pers ongetwijfeld ruim aandacht zal besteden aan alle activiteiten, zullen we in Waterschans III ook het complete programma van de bevrijdingsactivitei ten opnemen. U kunt rekenen op een aantaL zeer uiteenlopende artikelen. Waterschans III zal ook los te koop zijn in diverse boekhandels in de regio. Als laatste vraag ik graag uw aandacht voor het overvolle, maar zeer interessante programma dat de heren van de reisclub hebben samengesteld voor de jaarexcursie naar Ieper (zaterdag 6 sep tember). Verderop in deze Waterschans vindt u alle benodigde informatie. Met een bezoek aan In Flanders Fields en The Last Post garandeer ik u dat dit een zeer indrukwekkende jaarexcursie zal zijn, die nog lang in uw herinnering zal blijven. Wacht niet te lang met aanmelden, want ik ben ervan overtuigd dat de bus nog sneller dan an ders vol zal zijn. Irene van Kemenade, hoofdredacteur Nieuwe leden per 1 april 2014 Mevr. L. Bastiaanse Halsteren Dhr. J.W.M. Brouwer Bergen op Zoom Dhr. M.J.J. Brouwer Bergen op Zoom Dhr. PJ.M. Franken Bremgarten (Zwitserland) Dhr. P. Kaam Bergen op Zoom Dhr. L.A. Koopman Bergen op Zoom Mevr. I. Kornips Bergen op Zoom Mevr. M. van Loenhout Bergen op Zoom Dhr. L. van Meeteren Tholen Dhr. G.M.M. Mulders Bergen op Zoom Dhr. A.L. van Nieuwenhuyzen Steenbergen Dhr. A. Schakel Bergen op Zoom Dhr. H. Schneider Bergen op Zoom Mevr. J.M. Vergunst de Graaf Bergen op Zoom Dhr. A.J. Weng Nieuw Vossemeer De uitgaven van de Geschiedkundige Kring kunnen mede tot stand komen dankzij het speciale lidmaatschap van de volgende bedrijven: DARVI BV P. JANSEN Installatie Techniek BV Taxi en toeringcarbedrijf DE KOCK Steenhouwerij DE KORT Hotel en Residence DE DRAAK - A Hampshire Classic De Waterschans 2 - 2014 FAUBTD NU Ml NE BERBA VIGTRIX 52

De Waterschans | 2014 | | pagina 4