De Duitse inval in België 1914, de gevolgen daarvan voor Antwerpen, de Nordabschnitt en de Dodendraad Eric Goossen De Duitse inval in 1914 De Eerste Wereldoorlog begon op 1 augustus 1914 toen Duitsland de oorlog verklaarde aan Rusland en daarmee een kettingreactie veroorzaakte in de bondgenootschappen. Frankrijk had een bij standsverplichting aan Rusland en een oorlog was daarmee onvermijdelijk geworden. Op 3 augustus 1914 verklaarde het grootste en best bewapende land, Duitsland, de oorlog aan het kleine Konink rijk België om de doortocht naar aartsvijand Frankrijk te forceren. Ook Engeland zag zich genoodzaakt om op 4 augustus de oorlog te verklaren aan Duitsland, vanwege de schending van de neutraliteit van België. Die afspraak was vastgelegd in 1839 toen België zich afscheidde van Nederland. De voorbereiding op de inval in Frankrijk hield in dat op 4 augustus 650.000 Duit se militairen België binnenvielen. Het Belgische leger bood verwoed tegenstand bij Luik, Namen en Dinant, waarbij de fortificaties zwaar werden beschoten. Deze steden moesten zich uiteindelijk overgeven. Daarmee lag op 17 augustus de weg naar Brussel open. Maar het Duitse plan van stafchef Alfred von Schlieffen om België in enkele dagen en Frankrijk in enkele weken te verslaan en vervolgens Rusland aan te vallen, liep ernstige vertraging op. De Belgische koninklijke familie en de regering verhuisden naar Antwerpen, dat de nieuwe hoofdstad van het land werd. Het inmiddels op Antwerpen teruggetrokken leger □'.last RiJK 50STENRUK- HÜLÜARI.;: FRANKRIJK euLOAniji OTiOMAAlïSE RUK HEKENi Afb 1.: De situatie begin 1914, toen Italië de centrale alliantie had verlaten. De Waterschans 2 - 2014 54

De Waterschans | 2014 | | pagina 6