Mechelen vieL diezelfde dag al. Geruststellende berichten in de kranten, ook na de val van de eerste delen van de fortenlinie, zorgden voor het blijvend geloof in de veiligheid van de stad Antwerpen, waar al veel vluchtelingen hun toevlucht hadden gezocht. Direct werden er geheime plannen gemaakt voor de verplaatsing van het Koninklijk Huis en de regering naar Oostende, verder weg van de hevige en niet aflatende bombardementen in de omgeving. Het ging nu snel en op 6 oktober stonden de Duitse troepen op minder dan een dagmars van het centrum van Antwerpen. De militaire gouverneur berichtte het stadsbestuur dat de stad binnen schootsbereik lag. Het Duitse leger beschikte over een kaart waarop de Antwerpse monumen ten waren aangegeven en Antwerpen hoopte daarom voor de bombardementen gespaard te blijven. Het Belgische leger en de gearriveerde Engelse troepen vertrokken over de inmiddels aangelegde vlotbrug over de Schelde. Koning Albert verzocht de bevelhebber van de vesting troepen alles te doen om de stad te verdedigen en ook het stadsbestuur werd opgedragen de belangen van de stad veilig te stellen. Toen vertrok de koning om pas in de herfst van 1918 terug te keren. Nu kon het stadsbestuur de bevolking niet langer geruststellen en de berichten over het aanstaande bombardement en raadgevingen over vluchtmogelijkheden ver oorzaakten een chaos. Men vluchtte per spoor, schip, kar of lopend; huizen werden gebar ricadeerd en men zocht zijn toevlucht in kerk of kelder. Bergen op Zoom werd overspoeld door 60.000 tot 70.000 vluchtelingen op de eigen bevolking van ongeveer 16.500 en sloot noodgedwongen de toegang tot de stad. Ook Roosendaal, Oudenbosch en Oud-Gastel kregen te maken met talloze vluchtelingen. Het bombardement brak los op 8 oktober en op meer dan 20 plaatsen in de stad brak brand uit. Meer dan 1400 huizen raakten beschadigd of werden vernietigd. De naderende Duitse troe pen merkten dat er geen tegenstand meer werd geboden en Von Beseler ontving een delegatie van het stadsbestuur, maar wilde uitsluitend onderhandelen met het - niet meer aanwezige- militaire gezag. "Eine solche Festung und kein General" 2 verzuchtte hij. Uiteindelijk kwam er een overeenkomst tot stand en op 9 oktober Afb 4.: De schipbrug over de Schelde lag er tot de nacht vóór 9 oktober. Toen het leger de linkeroever had bereikt, achtte men de brug niet langer nodig. Burgers konden daardoor alleen nog noordwaarts vluchten. De Waterschans 2 - 2014 56

De Waterschans | 2014 | | pagina 8